Bývalý predstaviteľ SEC-u označil Tether za Ponziho schému

Novinky Tether Ponziho schéma
Tether Ponziho schéma. Zdroj: Shutterstock.com/diy13
Okazio PCBitmarkets

Bývalý predstaviteľ Komisie pre burzu cenných papierov (SEC) John Reed nedávno kritizoval spoločnosť Tether pre nedostatočnú transparentnosť. Zároveň investori, ktorí držia tento najväčší stablecoin, by mali taktiež zbystriť pozornosť a diverzifikovať svoje držby stablecoinu do viacerých mincí.

Podľa Reeda je Tether neschopný zverejniť kľúčové informácie o svojej súvahe, čo môže byť znakom toho, že spoločnosť funguje ako Ponziho schéma, ktorá sa raz zrúti. To by mohlo znamenať, že Tether funguje hlavne z investovaných peňazí od nových investorov.

Bývalý predstaviteľ SEC-u reagoval na rozhovor pre CNBC z 2. decembra, v ktorom mal spoluzakladateľ Tetheru, Reeve Collins, za úlohu vysvetliť, prečo spoločnosť nezverejnila svoju súvahu.

„Povedzte nám, že Tether prevádzkuje Ponziho schému. Stačí si vypočuť jeho odpovede. Podľa môjho názoru, ako bývalý 18-ročný úradník SEC-u, vyhýbanie sa a nedostatok odozvy spôsobuje, že Tether vyzerá ako domček z karát, povedal Reed.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Prešiel Tether skúškou času?

Collins v rozhovore odmietol, že Tether niečo skrýva a navyše argumentoval tým, ako úspešne sa USDT darí udržať si hodnotu 1 dolára. Táto skúška času údajne má byť dôkazom toho, aby si investori uvedomili, že každý jeden USDT bol vždy vymenený za 1 dolár.

Napriek tomu pred pár rokmi spoločnosť tvrdila, že ich rezervy USDT sú kryté rovnakým počtom dolárov. Neskôr sa začali objavovať vyjadrenia, že rezervy sú kryté dostatočným objemom aktív. Tieto nejasnosti určite nepôsobia na investorov priaznivo, a to hlavne po nedávnych udalostiach spojených s krachom stablecoinu UST.

Collins na druhej strane uznal, že trh stablecoinov by potreboval väčšiu transparentnosť, čím reagoval na nedávny krach burzy FTX a BlockFi. Podobné negatívne udalosti by mali urýchliť regulačný proces a transparentnosť celého odvetvia, čo by nakoniec pomohlo masovej adopcii.

Dodnes nie je jasné, akými rezervami spoločnosť Tether disponuje a táto neinformovanosť spôsobuje, že nad spoločnosťou stále existuje jeden veľký otáznik. Každý, kto je majiteľom stablecoinu USDT, by preto mal zvážiť diverzifikáciu.

Mohlo by ťa zaujímať: Držíte stablecoin USDT? Tieto správy by vám nemali újsť

Mind of Pepe PCtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.