Ponziho schéma.
Ponziho schéma.Ponziho schéma. Zdroj: shutterstock.com/Elnur

John Dalli, bývalý maltský minister financií a bývalý komisár EÚ pre zdravie a bezpečnosť potravín, má hlboké väzby na podozrivú Ponziho schému, ktorý zahŕňa kryptografický projekt známy ako QuickX.

Maltský úrad pre finančné služby (MFSA) nedávno varoval verejnosť, že ide o pochybnú schému s vysokým rizikom straty peňazí. Hoci úrad Dalliho nespomínal, ten je do nej zapojený, uvádza The Shift.

Podľa informácií je QuickX Ponziho schéma, v ktorej je Dalli členom poradného výboru a adresa spoločnosti je rovnaká ako adresa Dalliho firmy. Podľa odhadov The Shift sa cez túto firmu previedli milióny amerických dolárov, ktoré patrili nič netušiacim investorom.

Toto však nie je prvý Dalliho škandál. Bývalý komisár EÚ bol v roku 2012 obvinený z ovplyvňovania obchodov a po vyšetrovaní úradom EÚ pre boj proti podvodom odstúpil zo svojej funkcie. Tento rok sa Dalli priznal k obvineniam z podplácania.

Čítaj tiež: Ďalšia hanba pre Slovensko? Návrh v NRSR na zníženie dane z kryptomien skončil fiaskom!

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Krypto scam.
Krypto scam. Zdroj: shutterstock.com/Zephyr_p

Podobné projekty sú bežnou praxou v krypto-svete

Spoločnosť QuickX spustili v roku 2018 indickí bratia Vaibhav a Kshitij Adhlakha. Podpora Dalliho sa používala v propagačných materiáloch, ktoré naznačovali, že spoločnosť QuickX bude mať „bezkonkurenčný prístup k vládnym regulačným orgánom, čo minimalizuje regulačnú neistotu spoločnosti.“

Dalli pomohol bratom sprostredkovať na Malte dohody s veľkými menami, ako napríklad s vtedajším členom Rady guvernérov Mariom Borgom. Už predtým bol predstaviteľ EÚ zapletený do podozrivých kryptomenových podvodov prostredníctvom projektu s názvom Genius Capital Markets Ltd. (GenArb), podozrivej Ponziho schémy registrovanej na Vanuatu.

Bývalý maltský minister financií v roku 2017 v Singapure propagoval tiež projekt, ktorý sľuboval výnosy vo výške 5 % až 7 % každých 10 dní, ak investor dokázal priviesť ďalších troch investorov. Podľa sťažností na webových stránkach s recenziami to vyzerá tak, že spoločnosť GenArb prestala v lete 2017 odpovedať na telefonáty a žiadosti klientov. Kópia webovej stránky spoločnosti GenArb je však takmer identická s kópiou webovej stránky spoločnosti QuickX.

V histórií kryptomien bolo podobných situácií viacero. Napríklad Onecoin je najdlhšie fungujúca Ponziho schéma, aká kedy bola v kryptografickom priemysle zaznamenaná. Počas päťročného obdobia táto schéma pripravila investorov o takmer 6 miliárd dolárov tým, že Onecoin propagovali ako „zabijaka Bitcoinu.“

Čítaj ďalej: Summit G20 sa zameria na globálny rámec pre kryptomeny a bude penalizovať krajiny

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance