Legendárny investor Warren Buffett investoval do cloudovej technologickej firmy Snowflake

Warren Buffett je známy svojou konzervatívnou investičnou stratégiou, ktorá z neho za pár desiatok spravila jedného z najbohatších ľudí vesmíru. Investuje zásadne iba do firiem, ktoré majú stabilné zisky a dá sa u nich preukázať, že vytvárajú hodnotu. Preto mal v minulosti problém napríklad so zlatom, ktoré podľa neho žiadnu hodnotu nemá.

„Vykopeme ho zo zeme, prevezieme cez polku sveta, zakopeme niekde inde a najmeme ľudí, aby ho strážili.“

Prišla však kríza 2020, americká ekonomika je v troskách, malé a stredné firmy krachujú, trvalé pracovné miestamiznú rekordným tempom a Warren začína robiť naozaj neobvyklé kroky. Najprv začal predávať akcie amerických bánk, kde bol dlhodobo najväčším investorom. Potom kúpil akciu kanadskej spoločnosti Barrick Gold, presunul $6 miliárd do Japonských obchodných domov a nedávno dokonca kúpil aj časť technologickej spoločnosti.

Teslu neprijali do S&P 500, aj keď splnila podmienky! – Chcete vedieť prečo?

Prečo Warren Buffett neinvestoval do technológií?

Averzia voči investíciám do technologických spoločností pramení z Buffetovej základnej filozofie – investuj tam, kde sa preukázateľne tvorí hodnota. V posledných dekádach však technologickí giganti ovládli celý svet a kompletne zmenil životný štýl miliárd ľudí. Informačné technológie stoja na popredí tohto prevratu a Warren Buffett úplne prepásol túto obrovskú investičnú príležitosť.

Technologická revolúcia však nekončí a i keď neskoro, no Warren predsa prišiel na scénu. V posledných rokoch však svoju chybu napravil a nakúpil akcie mnohých technologických giganov. Drží napríklad 117-miliardový podiel v spoločnosti Apple, čo je jeho najväčšia investícia.

Investičné portfólio Berkshire Hathaway
Investičné portfólio Berkshire Hathaway

Okrem toho vlastní aj nejaké akcie Amazonu. V investičnom portfóliu Berkshire Hathaway však chýbajú menšie technologické firmy, ktoré ešte nie sú na výslní. Vždy sa držal ďaleko od IPO trhov, kde sú najväčšie potenciálne zisky, no aj veľké riziko.

Bude vás zaujímať, že Bitcoin NIKDY nepadá pod tento indikátor – Nakupujte podľa neho a zarobíte

Berkshire Hathaway pred IPO investovala do cloudovej firmy Snowflake – Je to krok ku kúpe Bitcoinu?

Warren nedávno spravil nevídaný ťah, keď investoval do Snowflake. Nezúčastnil sa však IPO, akcie kúpil ešte pred vstupom spoločnosti na burzu. Keď už Berkshire má niekde investovať, musí predsa dostať ten najlepší deal, však?

Buffett týmto krokom opäť prekvapil verejnosť. 2020 je preňho prelomový rok. Kompletne mení svoju stratégiu. Investuje do zlata, investuje mimo Ameriky a dokonca začal nakupovať technologické firmy ešte pred IPO.

Tak výrazné vychýlenie sa z pôvodnej stratégie samozrejme znižuje aj pravdepodobnosť, že Buffett eventuálne kúpi Bitcoin alebo nejakú minimg firmu. Podobne to spravil so zlatom, keď investoval to najväčšieho ťažiara zlata na svete (Barrick Gold). Berkshire si samozrejme nemôže dovoliť investovať do BTC, pokiaľ má veľkú časť portfólia alokovanú v bankách. V posledných mesiacoch však predal významnú časť tohto druhu akcií.

Nakoniec, kúpou časti Snowflake ešte pred IPO Buffett ukázal, že je ochotný zariskovať. Ak by sa teda vyskytla dlhodobo zisková firma, ktorá sa chystá vstúpiť na burzu, Warren by o ňu mohol prejaviť záujem. A toto je najpravdepodobnejší scenár, ako by Warren mohol investovať do kryptomien.

O eventuálnej investícii BerkshireHathaway doBitcoinu je presvedčený aj Max Keiser. Vyhlásil to vo svojej show Keiser Report.

Warren Buffett bude nakupovať Bitcoin! – tvrdí Max keiser

Disclaimer/ Tento článok slúži iba pre prehľad, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť.
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
Majo j

Veľmi prínosný článok. Ironicky. Teda zhrnutie kam investuje je fajn. Ale zas článok na jedno kopyto, že kvôli tomu ze spravil niečo, určite kúpi bitcoint ktorý netvorí hodnotu. Už čakám len na článok že si buffet prdol na verejnosť, takže môžeme čakať nákup bitcointu.