Budúci rok sa Slovensko poriadne zadlží – Vládla schválila rozpočet s rekordným deficitom

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

V stredu bol schválený štátny rozpočet na roky 2021ň a nikto s ním nie je spokojný. Ani ministri a politici, ktorí ho zostavovali. Rozpočet sa kvôli krízovej situácii a pandémii rodil rýchlo, termín na jeho dokončenie bol šibeničný a peňazí málo. Prognóza daňových príjmov je oproti rozpočtu na rok 2020 nižšia o celé dve miliardy eur. Navyše, vláda musí počítať s nákladmi opatreniami proti šíreniu COVID-19 a nutnosťou stimulovať ekonomiku. Počítať teda môžeme s masívnym deficitom vo výške 7,44%.

“Neboli to ľahké debaty a asi nenájdete nikoho, kto by bol spokojný s rozpočtom budúceho roka.”

– povedal minister financií Eduard Heger (OĽANO)

“Je pravda, že tento rozpočet sa rodil veľmi rýchlo, ale, žiaľ, bolo to spôsobené aj súčasnou situáciou, v ktorej sa nachádzame, a ktorá je z histórie Slovenska aj bezprecedentná, a takisto aj z pohľadu tvorby rozpočtu.”

Premiér Matovič podotkol, že vláda nešetrí na ľuďoch ani na ekonomike, ale šetrí na sebe. Tento rozpočet je podľa neho “kompromis kompromisov”. Usporiť sa má na tovaroch, službách, ale aj na mzdách. Tiež sa zvýši sa spotrebná daň na tabak.

Česká koruna zase padá a môžeme im to závidieť – Škodí nám teraz euro?

Štátny rozpočet pre rok 2021 bol schválený

Ako sa teda v roku 2021 rozdelia naše peniaze?

  • Prezidentská kancelária: 4,62 milióna eur
  • Národná rada SR: 35,7 milióna eur
  • Rezort obrany: 1,22 miliardy eur
  • Rezort zdravotníctva: 5,97 miliardy eur
  • Rezort školstva: 3,57 miliardy eur
  • Rezort zahraničných vecí: 154,7 milióna eur
  • Rezort kultúry: 392 miliónov eur
  • Rezort životného prostredia: 601 miliónov eur
  • Rezort spravodlivosti: 218 miliónov eur
  • Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou: 61,5 milióna eur

Šetriť sa bude na kultúre a hlavne armáde, najviac sa pridáva zdravotníctvu… logicky.

Deficit v roku 2021 dosiahne spomínaných 7,44% HDP, čo je pokles oproti tohtoročným odhadovaným 9,68% HDP. Verejný dlh sa tak vyšplhá na 68% HDP. Vyhliadky na ďalšie roky sú o niečo miernejšie. V roku 2022 deficit dosiahne približne 6,18%, v roku 2023 to bude 5,72%.

V tomto roku sa predpokladá pokles slovenskej ekonomiky o 6,7%. V roku 2021 by sa malo hospodárstvo začať zotavovať a rásť o 5,5%. Podľa najhoršieho scenára v roku 2020 klesneme až o 8,4% a v nasledujúcom roku ekonomika porastie iba o 4,3%.

Kvôli kríze sa teraz znehodnocujú peniaze aj na termínovaných účtoch. Banky tak vo veľkom začali lákať klientov do podielových fondov. Netvrdíme, že to nie je dobrý nápad, no treba sa na to poriadne pripraviť. Toto všetko by ste mali vedieť:

Banky vo veľkom lákajú do podielových fondov. Toto by ste mali vedieť