10 000 BTC opustilo OKEx tesne pred stopnutím výberov

0

Včera sme vás informovali o stopnutí výberov z burzy OKEx. Stopka prišla pár hodín po polnoci a Bitcoin na to zareagoval pádom o 3%. Burza tvrdí, že dôvodom tohto kroku je spolupráca správcu OKEx peňaženiek s políciou. Po internete sa tiež šíria dohady, že šéf burzy je podozrivý z prania špinavých peňazí.

Viac info. nájdete v tomto článku.

Informovali sme vás tiež o podozrivo vysokom objeme peňazí, ktoré z burzy odišli tesne pred jej uzatvorením. Podľa analytickej spoločnosti Glassnode OKEx opustilo viac než 10 000 BTC.

Samozrejme, okamžite sa začalo špekulovať, že sa OKEx snaží zakryť stomiliónový hack. Táto burza sa momentálne snaží presadiť v Európe a ponúka až 80 $ za vytvorenie účtu (v zľavách na poplatkoch a 10$ priamo v BTC). Prípadný hack by výrazne poškodil reputáciu.

Žiadny OKEx hack sa nestal, existuje podstatne jednoduchšie vysvetlenie

Ja si však myslím, že je to hlúposť. Ku žiadnemu hacku nedošlo a podozrivo vysoký odliv kapitálu tesne pred uzatvorením burzy sa dá jednoducho vysvetliť. Predpokladá, že OKEx hovorí pravdu a naozaj má problémy s prístupom ku coinom ktoré drží správca.

Správca burzu takmer určite dopredu varoval, že sa niečo také udeje. Každá burza má strategické partnerstvá s liquidity providermi – veľkými investormi, ktorí sa starajú o to, aby spready neboli príliš vysoké a aby nevznikli problémy s nedostatkom mincí, ktoré by mohli odradiť zákazníkov.

OKEx podľa mňa týchto strategicky dôležitých investorov dopredu upozornil, že na nejakú dobu pozastaví výbery z platformy a tí následne vytiahli časť kapitálu z burzy. Žiadny hack sa nestal. Pár ľudí iba dostalo insider info. a vytiahli si časť kapitálu.

Skrývať hack sa neoplatí

Faktom je, že pre akúkoľvek burzu je lepšie priznať sa k hacku, než to zakrývať. Pravda skôr či neskôr vyjde na povrch a klamstvo poškodí reputáciu viac, ako prelomenie zabezpečenia. Hacky sú bežné. Iba nedávno burza KuCoin prišla o 200-270 miliónov.

Binance v roku 2018 z hacku dokonca benefitovala. pritiahla na seba pozornosť a v krátkej dobe sa z relatívne neznámej burzy stala najväčšia kryptomenová zmenáreň na svete.

KuCoin vraj pozná identitu hackerov! Burza obnovila svoje služby

Bitcoin Skupina
Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.