Banky vo veľkom lákajú do podielových fondov. Toto by ste mali vedieť

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

AK si sporíte peniaze v banke na termínovanom účte, je dosť možné, že sa vám ozvú s tým, že vaše peniaze pri súčasnej inflácii a nastavení úrokov nezarábajú. Je to pochopiteľné. Rok 2020 je nepríjemný nie len pre ľudí, ale aj pre finančné inštitúcie. Prebiehajúca kríza spolu s obmedzeniami kvôli pandémii si vyžiadala masívne stimuly zo strany vlád. Centrálne banky tlačia rekordné množstvo peňazí a úrokové sadzby sú na nule.

To všetko na banky vytvára tlak a tie robia všetko čo môžu, aby zarobili sebe a klientom. Ale hlavne sebe. Preto teraz vo veľkom ponúkajú presunutie peňazí do podielových fondov. V týchto fondoch majú Slováci ca 6 miliárd eur. Málokto však vie, že to nemusí byť práve najlepšia investícia.

Čo je to podielový fond?

Napríklad Mbank vo svojom článku o podielových fondoch píše, že je to najjednoduchší spôsob, ako sa z ničoho stať investorom. Vaše peniaze poputujú do investičnej spoločnosti, ktorá spravuje portfólio, snaží sa poraziť trh a vytvoriť zisk. Vy zarobíte a banka za privedenie nového zákazníka dostane províziu. Všetci teda vyhrávajú, však?

No, nie tak celkom. Narozdiel od termínovaného vkladu je v podielových fondoch riziko straty. A i keď to na prvý pohľad znie nepríjemne, mali by ste vedieť, že pri súčasnej miere inflácie máte stratu termínovaných vkladov prakticky istú.

Viete o tom, že Česká koruna zase padá a môžeme im to závidieť! – Škodí nám teraz euro?

Prečo pre vás podielový fond ponúkaný bankou nemusí byť ideálny?

Takže podielový fond je lepší, však? Nuž, nie tak celkom. Banky vytvárajú svoje ponuky podielových fondov tak, aby oslovili čo najširšie spektrum zákazníkov a maximalizovali tak predaje. To čo je dobré pre všetkých, však nie je ideálne pre takmer nikoho. Ak prijmete ponuku vašej banky, pravdepodobne svoje peniaze pošlete do fondu, ktorý pre vás nie je ideálny. Nehovoriac o tom, že pravdepodobne ani nebudete poriadne rozumieť, do čoho idete. Väčšinou tomu nerozumejú ani tety v pobočkách a budú vám hovoriť hlúposti.

Samozrejme, časť výnimkám.

Zopakuje sa rok 1933? – Vlády môžu zakázať držanie zlata a nanútiť nám slabnúce euro

Ak sa rozhodnete investovať, spravte to poriadne

Nie je to veľmi intuitívne, no aj pol-percentný rozdiel v zisku za rok v dlhšom časovom horizonte spraví obrovský rozdiel. Úroky sa totiž nesčítajú, ale násobia. Ak vám teda vadí, že peniaze v termínovaných účtoch teraz nezarábajú (a často aj strácajú na hodnote), popýtajte sa vašich známych, vyhľadajte pomoc skutočných odborníkov, informujte sa o všetkých možnostiach… Jednoducho, nájdite si niekoho, kto sa vyzná a komu môžete veriť a peniaze investujte tam,kde sa vám to najviac oplatí.

Pre mladých ľudí sú vhodné iné finančne produkty, než pre starších. Ak máte 28, dávať peniaze do dlhopisov s garantovanou návratnosťou len preto, že ich tam majú rodičia, nie je dobrý nápad. Nedávajte teda na rady ľudí, ktorí sa do fondov vyznajú rovnako,alebo menej, než vy.

Banky teraz ponúkajú úvery na bývanie s extrémne nízkymi úrokmi. Podliezli už dokonca aj pol percenta!Je dobrý čas teraz kupovať dom či byt?

Slovenská banka ponúka úver s najnižším úrokom v histórii! – Je bezpečné vziať si hypotéku?