Blockchainové platformy predstavujú novú éru inovácií

Novinky Blockchainové platformy predstavujú novú éru inovácií.
Blockchainové platformy predstavujú novú éru inovácií. Zdroj: shutterstock.com/maxvector
Okazio PCKvakomat mobil

Medzi mnohými obchodnými modelmi firiem existuje jeden typ, ktorý posúva inováciu na iný level. Ide o platformy. Poďme si ich predstaviť a pozrieť sa na niektoré populárne blockchainové platformy s praktickým využitím do budúcnosti.

Internet a príchod platforiem

Pred vynálezom internetu to bolo nenáročné. Firmy vám jednoducho za peniaze predali produkt. Tým to skončilo.

V poslednej dobe sa technológie vyvíjajú čím ďalej rýchlejšie. Prvý počítač bol ľudstvu predstavený v roku 1968 – len pred 50 rokmi! Za tú dobu sa toho veľmi veľa zmenilo. Teraz stačí párkrát ťuknúť na mobil a môžete vidieť správy zo sveta alebo zistiť dokedy má otvorené vaša obľúbená reštaurácia. Naviac po oblohe lietajú drony a autá vedia doslova jazdiť samy.

Okolo roku 1970 sa tiež objavil internet a svet sa začal meniť. Ľudia boli naraz viac spojení, a to vyústilo do vzniku platforiem a v úplne novú formu spolupráce. Spoločnosť vytvorila produkt a umožnila užívateľom ho zlepšovať. Tak vznikli platformy.

Prečo sa práve platformy presadili? Pretože nespočetné množstvo ľudí má touto formou možnosť svojim talentom prispieť, a tak zlepšiť počiatočný projekt. Potom sa výrobky šíria nad rámec spoločnosti a komunita je na svete.

Príklady zo života

NY Times x Twitter

Ľudia chceli správy. New York Times boli so svojimi 1300 spisovateľmi veľkou spoločnosťou. Potom ale prišiel Twitter a predefinoval žurnalistiku. Lepší bol v tom, že ktokoľvek mohol vytvárať správy len vďaka prístupu na internet. I keď NY Times príjmu viac tvorcov obsahu, nikdy sa nevyrovnajú 330 miliónom aktívnych užívateľov Twitteru.

Apple x Nokia

Čo sa týka mobilných telefónov, tak v minulosti v tomto segmente kraľovala Nokia. Tá vyrábala slušné mobily s jednou chybou – nemali operačný systém. V roku 2007 vyšiel nový iPhone a užívatelia stáli pred rozhodnutím. Chceli totiž produkt, ktorý najviac pokryje ich potreby. Toto iPhone so svojim „App Store” vychytal a dal vývojárom možnosť vytvárať nové aplikácie. Každá nejako rozšírila funkčnosť mobilu a výhoda platformy sa časom ukázala. Dnes sa Apple delí o tretie miesto v predaji smartphonov, zatiaľčo Nokia len nedávno prešla na Android, ktorý už tiež ponúka „Store”.

Marriott Hotels x Airbnb

Pri cestovaní potrebovali ľudia miesto na prespatie. Nakoľko dopyt neustále rástol, rozhodla sa spoločnosť Mariott Hotels vybudovať sieť hotelov. Spoločnost Airbnb na to ale išla inak. Vytvorila platformu, ktorá cez internet umožnila ľuďom prenajať svoje izby alebo celé byty. Opäť sa ukázala výnimočnosť platformy, pretože v dnešnej dobe na Airbnb nájdete okolo 4 miliónov ponúk. Len pre zaujímavosť – také množstvo izieb neponúka ani 5 najznámejších hotelových sietí dokopy.

A existujú i ďalšie známe platformy. V dnešnej dobe predstavujú platformy 5 zo 6 najhodnotnejších firiem na planéte. Konkrétne ide o Apple, Google, Microsoft, Amazon a Facebook.

Blockchainové platformy

A teraz späť ku kryptomenám. Internet umožnil vývoj platforiem, ale blockchain môže priniesť ďalší vývoj v spôsobe využitia techniky. Blockchainové projekty sú preto silná konkurencia už zabehnutým inštitúciám.

7 z 10 TOP kryptomien podľa kapitalizácie trhu sú platformy

Ide o tieto digitálne meny: Ethereum, Ripple, Cardano, Stellar, NEO, EOS a IOTA

Je zrejmé, že platformy majú do budúcnosti dobre našliapnuté. Čím nižšie v kapitalizácii ideme, početnosť platforiem redne. Pokiaľ platformy majú možnosť uspieť i vo svete krypto, poďme sa pozrieť na to, v ktorých sektoroch to bude.

Decentralizovaná sila

Počítač je neodmysliteľnou súčasťou moderného sveta. Aby bola zaručená funkčnosť akejsi decentralizovanej siete, je potrebné vynaložiť veľa práce, aby všetko šliapalo ako hodinky.

Pre uľahčenie sú založené meny Ethereum, Cardano, NEO a EOS. Všetky menované sa snažia byť základom nových decentralizovaných aplikácií. Sú ako internet. Pre nové projekty už tieto platformy všetko (čo sa týka zapojenia atď.) vyriešia a firmy na nich potom môžu vytvárať aplikácie.

platformy

Tieto platformy medzi sebou súťažia, kto je viac rozšírený. Zatiaľ vyhráva Ethereum – a to s veľkým náskokom – ako môžete vidieť na obrázku.

Ethereum (ETH)

Ethereum používa blockchain za účelom spustenia programovacieho kódu pre decentralizované aplikácie. Najčastejšie sa tak deje cez tzv. smart contracts. Tieto „múdre zmluvy” sú kódy, ktoré robia niečo podobné ako bežné zmluvy – akurát digitálne. Vykonávajú prevody peňazí, obsahu, majetku, akcií… jednoducho toho, čo možno digitálne vyjadriť. Preto pri použití Etherea nie je nutné mať v zmluve sprostredkovateľa. Všetko ide automaticky na bloku Etherea. Vďaka veľkému doterajšiemu využitiu a popularite je v kapitalizácii platforma na druhom mieste.

NEO (NEO, GAS)

NEO funguje, až na pár rozdielov, rovnako ako Ethereum. Napodiv je ale rýchlejší (10,000 transakcií za sekundu) a flexibilnejší (možno napísať v jazyku C# a Java). Táto platforma naviac používa tzv. proof-of-stake algoritmus. Preto NEO systém beží ľuďom, ktorým stačí NEO tokeny len vlastniť. Klesá tak spotreba elektrickej energie. Ako odmenu za prevádzku systému dostanete GAS token (funguje na NEO blockchaine, ktorý môžete predať na kryptozmenárňach. Táto platforma má tiež veľkú podporu zo strany Číny (napr. od čínskej vlády alebo spoločnosti Alibaba).

Bankovníctvo

Celý bankový priemysel je veľký, pomalý a ťažko meniteľný. Blockchain preňho predstavuje možné riešenie. Ide hlavne o platformy FortySeven a Ripple. Poďme si ich bližšie predstaviť.

FortySeven (FSBT)

FortySeven je platforma zaoberajúca sa bankovým sektorom. Otvoriť novú banku je v dnešnej dobe veľmi zložité a drahé. O množstve byrokracie nehovoriac. Ich cieľom je preto vytvorenie nového stupňa bankovej infraštruktúry. V súčasnej dobe spolupracujú s FCA vo Veľkej Británii na vývoji aplikácií, ktoré by v budúcnosti mali narušiť pomalý bankový priemysel. Práve vyvíjajú tzv. Multi-Asset Account. Ide o účet, ktorý spája všetky bankové účty, kryptopeňaženky a investície do jedného. Pre prevádzku tejto aplikácie bude ale nutné vlastniť FSBT tokeny. S rastúcou popularitou tejto platformy tak stúpa i cena týchto tokenov.

Ripple (XRP)

Blockchain tejto platformy je určený pre banky. S jeho použitím môžu posielať peniaze do celého sveta. Normálna banková transakcia trvá niekoľko dní. S týmto blockchainom však môže byť vykonaná aj za 4 sekundy. Ripple zatiaľ uzavrel dohodu s viac než 100 bankami a s ďalšími bude ešte vyjednávať. Naviac je ich protokol verejný, a tak sa snažia zaujať vývojárov. Tí by potom na tejto platforme stavali svoje projekty. Ripple je aktuálne treťou najhodnotnejšou kryptomenou, čo sa týka kapitalizácie.

Reklama

Digitálny reklamný priemysel znovu rastie. Očakáva sa, že v tomto roku dosiahne až 256 miliárd dolárov. Podľa serveru Pivotal tvoria 73 % všetkých amerických digitálnych reklám tie na Googli a Facebooku. Tomuto priemyslu teda dominujú dvaja veľkí hráči. Blockchain však môže predstavovať cestu vpred.

Basic Attention Token (BAT)

BAT je digitálna reklamná platforma spájajúca užívateľov, inzerentov a vlastníkov stránok. Zobrazovanie reklám vám čerpá nie len batériu, ale tiež drahé mobilné dáta. Táto platforma sa tak snaží tieto užívateľské náklady znížiť. Chce pomôcť vydavateľom a vlastníkom stránok, ktorí strácajú peniaze pri využívaní Google a Facebook reklám. BAT má tiež za cieľ zastaviť boty a podvodné webovky, a tak pomôcť firmám ušetriť. Ako to chce dosiahnuť? Na základe monitorovania pozornosti užívateľa rozdeľuje tokeny spoločnostiam, ale len za reklamy, ktoré si užívateľ skutočne prečítal. Ten naviac môže iba sledovať reklamy a dostávať tokeny (áno, dostane zaplatené za sledovanie reklám).

Steem (STEEM)

Steem chce zmeniť spôsob odmeňovania vydavateľov. Namiesto toho, aby bol vydavateľ závislý na reklamách ho odmeňuje komunita sama. Každá stránka zameraná na vydávanie obsahu si môže vytvoriť svoj vlastný token fungujúci na platforme Steemu. Potom môžu týmito tokenmi čitatelia vydavateľa odmeňovať. Najznámejšia aplikácia na báze Steemu je Steemit, ktorá je podobná serveru Medium. Dodnes bolo cez platformu vyplatené takmer 23 miliónov dolárov.

Záver

Ako sme už schopní povedať, platformy predstavujú výborný obchodný model. Vznikli vďaka internetu, ktorý už prepojil všetky časti zemegule. Blockchain spája svet ešte viac a otvára platformám nové možnosti v oblastiach, ako sú napríklad decentralizované počítače, bankovníctvo a speňaženie obsahu. Čo príde potom?

 

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.