Litva ako Blockchain veľmoc v Európe?

Novinky Litva ako Blockchain veľmoc v Európe?
Litva ako Blockchain veľmoc v Európe? Zdroj: shutterstock.com/Millenius
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Či už ste fanúšikom tangle, blockchainu alebo iných technológií, ktoré sú prepojené s kryptomenami, akákoľvek správa o záujme celého štátu o danú technológiu poteší. V prípade tangle technológie a teda kryptomeny IOTA, tento záujem prejavili napríklad Japonsko a Taiwan. V blockchain technológií, ktorá je pre kryptomeny zatiaľ oveľa ikonickejšia, vidí potenciál doteraz viac štátov, ku ktorým sa momentálne pridáva aj Litva.

Litva udáva smer

Vo Vilniuse, hlavnom meste Litvy, sa iba nedávno otvorilo centrum pre blockchain technológiu. Spolu s austrálskym Melbourne a čínskym Šanghajom má vytvoriť sieť blockchain miest, ktoré sa pokúsia byť hlavnými mestami pre vývoj tejto technológie. Litovský minister financií, Virginijus Sinkevičius sa pred otvorením Blockchain Centre Vilnius vyjadril:

„Experti z rôznych kútov sveta sa snažia predpovedať budúcnosť kryptomien. Avšak kryptomeny nie sú to isté čo blockchain. Táto technológia je totižto už teraz adaptovaná do rôznych verejných sektorov a biznisov. Potenciál je ohromný, preto Litva musí byť dôležitý spoj v tomto novovzniknutom priemysle.”

Vo veľmi dobrom svetle prezentoval rozvoj blockchain technológie v Litve aj Paulius Kunčinas, CEO Blockchain Centre Vilnius, keď povedal:

„Za posledné 3 roky si Litva v tomto sektore vybudovala dobrú reputáciu. Naša Centrálna Banka a komunita investorov aktívne vylepšujú FinTech priemysel. Preto sa snažíme do Litvy prilákať čo najviac profesionálov, investorov a talenty práve z tohoto priemyslu. Rovnako však nezabúdame ani na regulátorov, s ktorými sa snažíme vytvoriť akúsi pridanú hodnotu vo verejnom, ale aj súkromnom sektore.”

Podpora zo sveta

„Litva má veľkú podporu z Austrálie a Ázie. Je tomu tak najmä kvôli ekonomickej a politickej stabilite, ale aj vzťahom v rámci Európskej Únii. V prospech tohoto pobaltského štátu hovorí aj veľmi dobré prostredie pre start-upy a biznisy. Vďaka tomuto môžeme teraz presunúť austrálske blockchain start-upy aj do Európy a tak prispieť k spoločnému rozvoju blockchain technológie.”

Tak zneli slová riaditeľa austrálskeho Blockchain Centre Melbourne Martina Davidsona, ktorý si prístup zo strany Litvy nevedel vynachváliť. Na otvorení tohto centra boli napríklad aj zástupcovia Európskej Centrálnej Banky, Nasdaqu alebo Európskej Komisie.

Aj keď má Vilnius ambíciu stať sa centrom pre blockchain v Európe, konkurenciu má naozaj silnú. Švajčiarsko sa napríklad chce stať prvým kryptoštátom. Rovnako Estónsko alebo Rakúsko sa snažia ísť s dobou a rozvíjajú túto technológiu. Práve spolupráca týchto štátov by mohla z časti prekaziť napríklad úmysly Francúzska alebo Nemecka, ktorá sa zatiaľ vo veľkom chystajú kryptomeny regulovať.

Záver

Je skvelé sledovať krajinu, ktorá má takmer o polovicu menej občanov ako Slovensko, no aj napriek tomu sa snaží rozvíjať veľmi rýchlym tempom v oblasti technológií blockchainu. Dúfajme teda, že aj naši ministri sa pokúsia o niečo podobné. Že sa napríklad nebudú snažiť iba kryptomeny čo najskôr zdaniť, ale že naopak uvidia potenciál, ktorý sa snažíme my prezentovať a pokúsia sa ho rozvíjať v prospech nás všetkých.

Ak chcete zostať informovaní, môžete nás sledovať na našom Facebooku alebo diskutovať na fóre.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.