Blíži sa Bitcoin Pizza day. Čo to je?

  • Bitcoin dnes dosahuje hodnotu niekoľko desiatok tisíc dolárov.
  • V čase prvej platby za tovar však malo 10 000 Bitcoinov hodnotu len 41 dolárov.
  • Dnes by to bolo viac ako 600 miliónov dolárov.
Bitcoin Bitcoin útočí na historické maximá
Bitcoin útočí na historické maximá. Zdroj: shutterstock.com/phanurak rubpol
BITmarkets BITmarkets

Bitcoin Pizza day sa blíži. Každá oblasť ľudskej činnosti či záujmu má svoje pamätné dni. Tak je to aj s kryptomenami, predovšetkým Bitcoinom. V tomto článku sa pozrieme na to, čo to tzv. Pizza day je, prečo si na to priaznivci kryptomien pamätajú a pravidelne si to pripomínajú.

Viete si predstaviť, že by ste za niečo zaplatili 10 000 Bitcoinov? Aktuálne je to mimo finančné možnosti väčšiny čitateľov tohto magazínu. Takáto udalosť sa však v histórii stala, Bitcoin však nestál viac ako 60 000 dolárov. Išlo o prvú obchodnú transakciu Bitcoinom v jeho histórii.

Bitcoin Pizza day

Deň pripadá na 22. mája a je to dátum, ktorý nazývame práve Bitcoin Pizza day. V roku 2010 Laszlo Hanyecz, programátor a jeden z prvých ťažiarov Bitcoinu, uskutočnil transakciu, ktorá sa do histórie zapísala ako prvé zdokumentované použitie Bitcoinu na nákup niečoho hmatateľného. Teda prvá platba za tovar.

Čo kúpil Hanyecz? Išlo o dve pizze za 10 000 BTC. Dôležitosť tejto transakcie však presahuje rámec pizze samotnej. Predstavuje začiatok globálneho hnutia, ktoré dnes vnímame ako oblasť kryptomien. Tie sa presadili a preto si každoročne pripomíname práve tento pamätný deň.

Je potrebné takisto uviesť, že v tom čase táto udalosť nebola okrem toho, že išlo o prvú transakciu, ničím výnimočná. Následne bolo realizovaných množstvo iných platieb, ktoré boli podstatnejšie. Táto však práve preto, že bola prvá, utkvela v pamäti nie len priaznivcov kryptomien, ale aj bitcoinového blockchainu.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Ako sa to stalo

Ako už bolo uvedené, 22. mája 2010 obyvateľ Floridy Laszlo Hanyecz súhlasil s výmenou 10 000 Bitcoinov za dodávku dvoch pízz Papa John’s. Celá vec začala skôr, 18. mája, kedy Hanyecz na fóre BitcoinTalk vyjadril svoju chuť na dve veľké pizze, ku ktorým sa však mal dostať pohodlne. Teda podľa jeho predstáv malo ísť o platbou pomocou Bitcoinov. To je pohodlná a rýchla možnosť.

Hodnota transakcie

V čase realizácie transakcie, ktorú si pripomíname ako Pizza day, malo 10 000 BTC hodnotu 41 dolárov. V dnešných cenách by tieto dve pizze stáli viac ako 600 000 000 dolárov.

Podstata Hanyeczovej požiadavky bola jasná, okrem pohodlia išlo aj o to, aby celý obchod prebehol bez toho, aby si ho sám objednával alebo pripravoval. Na Hanyeczovu ponuku zareagoval ďalší užívateľ fóra z Veľkej Británie, Jeremy Sturdivant, a kúpil pizzu v jeho mene, čím dokončil transakciu za 10 000 Bitcoinov. Celá operácia bola teda pomerne komplikovaná, nie taká jednoduchá, ako sa zdá na prvý pohľad. Sú v nej zainteresovaní dvaja ľudia z bitcoinového fóra.

Zaujímavé je, že v čase, keď Hanyecz uzavrel so Sturdivantom obchod s Bitcoinmi na pizzu, dve pizze stáli iba 25 dolárov. Bitcoin bol ešte v plienkach a jeho hodnota bola v tom čase len zlomkom toho, ako ho poznáme dnes. V čase Bitcoin Pizza day 10 000 BTC malo hodnotu približne 41 dolárov. 

Ak sa však pozrieme do roku 2024, keď sa Bitcoiny obchodujú za viac ako 60 000 dolárov, hodnota pizze vyletela na viac ako 600 miliónov dolárov. Aj to samotné poukazuje na neuveriteľnú cestu zhodnocovania Bitcoinu v priebehu času.

Mohlo by vás zaujať: Burza Binance rozdáva 100 dolárový bonus, takto ho získate

Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.