• Spoločnosť BlackRock pred voľbami takticky znižuje rating amerických dlhopisov
  • Očakáva vysokú mieru inflácie a mizerné zisky z týchto cenných papierov
  • Hľadá alternatívne investície. Jednou z nich môže byť aj Bitcoin

V tomto mizernom roku 2020 dlh americkej vlády rastie rekordným tempom. Nie, nepreháňame to. Amerika sa za uplynulých desať mesiacov zadĺžila o viac než štyri bilióny dolárov. To je 4000 miliárd. Fed za ten čas stihol vytlačiť osem biliónov.

Posledná šanca získať VIP členstvo ZDARMA – akcia platí do konca mesiaca

Mizerné zisky z amerických vládnych dlhopisov nútia BlackRock presunúť svoje portfólio do alternatívnych investičných nástrojov

New Yorská investičná spoločnosť BlackRock, ktorá klientom spravuje kapitál vo výške 7,8 biliónov dolárov očakáva, že novembrové voľby jasne vyhrá demokratický kandidát Joe Biden, ktorý následne kongresu ponúkne ďalší veľký stimulačný balíček. BlackRock teda očakáva vysokú infláciu a znížila rating amerických dlhopisov.

“Takticky znižujeme rating nominálnym US dlhopisov a zvyšujeme rating ich ekvivalentom spojeným s mierou inflácie.”

– potvrdili pre médiá stratégovia spoločnosti Mike Pyle, Beata Harasim a Scott Thiel spolu s výskumníčkou Elgou Bartsch.

68% portfólia spoločnosti BlackRock je investovaných v assetoch s garantovaným ziskom. Firma poznamenala, že investori teraz nemajú dôvod držať nominálne vládne dlhopisy, keďže zisky z nich sú minimálne.

“Tak nízke zisky znižujú istotu, ktorú majú poskytovať ako hedge pred prípadnými prepadmi akciových trhov.”

BlackRock ponovom presúva svoje portfólio do dlhopisov, ktoré reagujú na mieru inflácie.

USA v treťom kvartáli zaznamenali najväčší rast HDP v histórii. Chcete vedieť, ako je to možné?

Alternatívne riešenia – Bitcoin je stále obľúbenejší

Investori v stále neistejšej dobe hľadajú aj ďalšie alternatívy, aby dokázali hedgovať riziká akciových trhov. Stále viac kapitálu tak tlačia do zlata, ktoré počas leta dosiahlo nové historické maximum.

GOLD
GOLD

Inverzná korelácia ziskov zo zlata voči ziskom z amerických vládnych dlhopisov je hlavným dôvodom, prečo sa peniaze prelievajú do vzácnych kovov. Existuje však ešte jeden asset, ktorý v posledných mesiacov zaznamenal túto inverznú koreláciu. Zisky z Bitcoinu tento rok vyleteli do nebies.

Zdroj: tradingview

Bitcoin ako možná alternatíva k 10Y americkým dlhopisom

Bitcoin však má aj svoje nevýhody. Hlavne v tom, že v čase veľkých pohybov koreluje s akciami, čo jasne predviedol v marci tohto roka, keď jeho hodnota padla o takmer 60%. Veľmi rýchlo sa však vrátil späť na hodnoty pred pádom a v súčasnosti sa obchoduje blízko tohtoročného maxima, zatiaľ čo hodnota amerických akcií klesá.

Aktuálne je teda akousi divokou kartou a dôvera v túto kryptomenu nie je dostatočne veľká, aby do nej investori išli naplno. Aj tak sme v roku 2020 zaznamenali rekordné investície inštitúcií do Bitcoinu a ďalších digitálnych mien či blockchainových projektov.

Bitcoin v súčasnosti testuje maximum z roku 2019. Analytici hladinu 14 000 $ považujú za poslednú zastávku pred historickým maximom. Náš komentár k aktuálnej situácii na trhu nájdete tu:

Bitcoin zase testuje $14k a tu sú dva dôvody, prečo zlyhá