Nekalý biznis s rúškami: Firma, ktorá dostala štátnu zákazku, predviedla „trik za milión”

  • Bánovecka firma sa chcela pozviechať z ťažkosti vďaka štátnej objednávke.
  • Spoločnosť mala počas pandémie ušiť rúška pre štát.
  • Firma na tejto objednávke šikovne zarobila, napriek tomu po nej ostali obrovské dlhy.
Novinky Firma napriek štátnej zákazke skrachovala
Firma napriek štátnej zákazke skrachovala. Zdroj: shutterstock.com/TextureWorld/Viachaslau Krasnou
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Slovenská odevná firma, ktorá bola popredným textilným výrobcom po celé desaťročia, skončila v konkurze. Nepomohla jej ani mega štátna zákazka, na ktorej sa spoločnosti podarilo šikovným trikom zarobiť. Zanechala po sebe astronomické dlhy, ktoré nebude schopná splatiť ani po rozpredaní jej celého majetku. O téme informoval portál Index.

Zornica Banko Fashion vznikla už v roku 1951. Špecializovala sa na výrobu košieľ, pyžám či posteľnej bielizne. V sedemdesiatych rokoch tento odevný gigant zamestnával približne 1 500 zamestnancov a svoje výrobky exportoval do rôznych krajín.

Biznis na pandémii

Bánovecka spoločnosť vyrábala pred pandémiou väčšinu svojej produkcie pre nemeckú skupinu Eterna. Po tom, čo v roku 2019 ich spolupráca skončila, obrat Zornice klesol o polovicu a firme sa začali hromadiť dlhy.

Zornica Banko Fashion

Zornica Banko Fashion. Zdroj: google.com/streetview

Nádej na vzkriesenie však priniesla pandémia covid-19, keď Zornica preorientovala svoju výrobu na šitie ochranných rúšok. Závod v tom čase navštívil osobne aj vtedajší premiér Peter Pellegrini.

Chcel by som sa poďakovať šičkám a vedeniu závodu, že zmenili výrobný program. Mnoho Slovákov pozerá na Bánovce nad Bebravou a mnoho Slovákov pozerá na tento podnik. Preto vám, pán riaditeľ, držím palce.

Avšak ani rúškový biznis so štátom firme nepomohol postaviť sa opäť na nohy. Jej dlhy masívne rástli a v roku 2022 súd vyhlásil jej konkurz. Svoje pohľadávky prihlásili desiatky veriteľov a ich celková hodnota presiahla sumu 2 milióny eur.

Zornica dlhuje najväčšiu sumu banke ČSOB, a to vo výške takmer 900-tisíc eur. Sociálna poisťovňa voči nej eviduje pohľadávku vo výške 650 000 eur. Obrovskú sumu si nárokuje aj spomínaná spoločnosť Eterna, s ktorou firma dlhé roky spolupracovala. Dlh voči nej predstavuje sumu viac ako 450-tisíc eur.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Firma spravila trik za milión

Portál Index upozornil na to, že v konkurznom spise vyšli najavo zaujímavé skutočnosti. Po tom, čo fabriku v období začínajúcej pandémie navštívil premiér, Zornica uzavrela zmluvu so Správou štátnych hmotných rezerv, na čele ktorej stál v tom čase Kajetán Kičura. Ten bol neskôr obvinený z korupcie aj machinácií pri verejnom obstarávaní.

Zornica mala pre štát ušiť 650 000 rúšok, pričom cena za jeden kus bola 2,70 eur. Celá zákazka tak vyšla na 1,96 milióna eur.

Po uzavretí dohody so štátom si Zornica objednala 1,4 milióna rúšok u Eterny za cenu 1,20 eura za kus. Ak by rúška nakúpene u Eterny jednoducho posunula Zornica štátu, šikovne by zarobila takmer milión eur bez pohnutia prsta. Navyše, Zornica ani nezaplatila Eterne za celú objednávku, a dlhuje jej ešte 275-tisíc eur.

Súd už začal rozpredávať majetok kedysi úspešného odevného podniku. Bude sa snažiť splatiť dlhy voči dodávateľom, zamestnancom aj štátnym inštitúciám.

Prečítajte si aj: Veľké prepúšťanie kuriérov. O prácu príde až 12-tisíc ľudí

Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.