Pozor, polícia varuje: Nový podvod sa šíri cez mobilnú aplikáciu

  • Polícia upozorňuje Slovákov, aby nenaleteli na nové triky podvodníkov.
  • Práve v týchto dňoch sa šíri nový podvod cez platformu WhatsApp.
  • Slovákom posiela správy falošná kriminálna agentúra.
Novinky Nový podvod sa šíri cez WhatsApp
Nový podvod sa šíri cez WhatsApp. Zdroj: shutterstock.com/DenPhotos/New Africa
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Podvodníci opäť útočia na Slovákov. Tentokrát na to používajú populárnu mobilnú aplikáciu. Prostredníctvom nej sa vydávajú za falošných policajtov, ktorí vás obviňujú z protizákonného konania, a preto ich máte čo najskôr kontaktovať. Podvod je mimoriadne nebezpečný a môže vás pripraviť o všetky peniaze.

Polícia vám píše cez WhatsApp

Na Slovensku sa v poslednom období nebezpečne šíria rôzne formy kybernetických útokov, ktoré môžu ľudí pripraviť aj o celý majetok. Podvodníci skúšajú všakovaké triky, ktorými sa snažia Slovákov nachytať. Aktuálne nás ohrozuje nový podvod, ktorý útočí prostredníctvom populárnej platformy WhatsApp.

Na WhatsApp vám príde správa, ktorá obsahuje logo Policajného zboru Slovenskej republiky. Odosielateľom má byť Kriminálna polícia. To automaticky vyvolá pozornosť prijímateľa správy. V texte vás oslovi Kriminálna agentúra sociálnej sieti. Tá vás obviňuje z trestnej činnosti a nalieha, aby ste ju vo vlastnom záujme čo najskôr kontaktovali, inak po vás pošle hliadku.

Polícia upozorňuje na podvod

Polícia upozorňuje na podvod. Zdroj: facebook.com/policiaslovakia

Na tento podvod upozornila aj samotná Polícia Slovenskej republiky na svojom Facebooku. Vo svojom príspevku polícia vraví, že skutoční policajti vám takúto správu nikdy nepošlú.

Obľúbenou taktikou podvodníkov je vydávať sa za oficiálne inštitúcie. Pod zámienkou falošnej legitimity totiž chcú svoje potenciálne obete vystrašiť a prinútiť ich k tomu, aby im poskytli to, čo od nich chcú. Či sú to peniaze alebo osobné, platobné, prípadne iné citlivé údaje.

Už v minulosti to podvodníci na Slovákov skúšali tým, že sa vydávali za falošných policajtov. Svoje obete kontaktovali či už telefonicky, alebo osobne a snažili sa na nich vytvoriť psychický nátlak. Tentokrát presedlali na WhatsApp.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Podvodníci chcú vymámiť vaše citlivé údaje

Skutočný policajt vám takúto správu nikdy nepošle. Príslušník Policajného zboru vás prostredníctvom WhatsApp-u určite kontaktovať nebude a tobôž vás takýmto spôsobom nebude „vydierať”, aby ste sa mu ozvali čím skôr.

Polícia SR vysvetľuje, že neexistuje ani žiadna „Kriminálna agentúra sociálnej siete” a poukazuje aj na chybný pravopis textu správy, ktorú podvodníci Slovákom posielajú.

Cieľom podvodu je vymámiť od obetí ich citlivé údaje a vybieliť im účet.

Ignorujte takéto telefonáty a správy a zvážte ich nahlásenie svojmu operátorovi. Nikdy neposkytujte akékoľvek citlivé údaje, ktoré by mohli byť zneužité. Ak je číslo na prvý pohľad podozrivé, zablokujte ho.

V prípade, že sa podvodníkom podarí vás nachytať, začnite konať hneď ako si to uvedomíte a v prvom rade kontaktujte svoju banku, aby ste predbehli zlodeja. Najzraniteľnejšou skupinou sú ľudia, ktorí sú menej technicky zdatní, ako napríklad seniori.

Prečítajte si aj: Obrovský kryptopodvod: Slováci a Česi prišli o desiatky miliónov. Naleteli podvodníkom

Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.