Bitcoin a bod zlomu
Bitcoin a bod zlomu. Zdroj: Shutterstock.com/MNami

Metrika odrážajúca náklady investorov je momentálne na cenovej úrovni medzi 18 700 a 22 900 dolárov. Priemerná hodnota sa pohybuje približne na cene 20 200 dolárov za 1 BTC. Táto metrika určuje, za akú priemernú cenu bol Bitcoin nakupovaný v minulosti podľa jednotlivých skupín držiteľov.

Trh rozdeľujeme na dve základné skupiny investorov:

  • krátkodobí investori (STH), ktorí držia mince maximálne 155 dní (červená krivka na grafe).
  • dlhodobí investori (LTH), ktorí držia mince viac ako 155 dní (modrá krivka na grafe).

Dlhodobí držitelia predstavujú dôveru trhu voči Bitcoinu a pravdepodobnosť, že sa mincí zbavia je nižšia ako u krátkodobých držiteľov. Ako vidieť na grafe nižšie, nákladová základňa LTH a STH je blízko hodnoty širšieho trhu 20 200 dolárov za 1 BTC (realizovaná cena zobrazená na oranžovej krivke).

Bitcoin: cost basis
Bitcoin: cost basis. Zdroj: Glassnode

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Bitcoin smeruje ku dnu

Nákladová základňa STH sa znížila a klesla pod hodnotu 20 200 dolárov, pretože bearish trend pokračoval, čo spôsobilo straty prevažne krátkodobým držiteľom, keďže posledné mesiace trh prevažne klesal. Naopak, nákladová základňa LTH stúpla nad 20 200 dolárov, čo znamená, že tí, ktorí nakupovali za vyššie ceny, sú teraz súčasťou tejto skupiny.

Aktuálne rôzne skupiny investorov získali svoje mince za podobné ceny. Zaujímavou interakciou, ktorú možno pozorovať, je, keď sa nákladová základňa pre skupinu LTH vrátila späť nad základnú nákladovú základňu pre trh (realizovaná cena). Aby sa realizovaná cena LTH zvýšila, LTH musia buď nakupovať mince nad ich vlastnú nákladovú základňu, alebo mince s vyššou cenovou základňou musia dozrieť nad hranicu 155 dní.

Namiesto toho realizovaná cena vo všeobecnosti stúpa v dôsledku realizovaných ziskov. Aj keď platí, že v roku 2022 skôr mierne klesala. Keď sa trh dostane na dno, realizovaná cena sa môže vyšplhať nad realizovanú cenu LTH.

Výsledkom metriky je, že sme vstúpili do rovnakej zóny formovania dlhodobého dna ako v minulosti. To, ako dlho bude formovanie tohto dna trvať, je otázne, no na obrat trendu si budeme musieť ešte počkať.

Mohlo by ťa zaujímať: Parabolický rast dolára skončil. Čo to znamená pre Bitcoin?