Včera sa na serveri Bitcoinist objavila seznačná správa, že v Zimbabwe sa BTC obchoduje za 76 000 dolárov. Bohužiaľ, je to ukážka zlej práca s informáciami.

Bitcoin má v Zimbabwe bežnú cenu

Server Bitcoinist priniesol úžasnú správu. 700 % premium na Localbitcoins v Zimbabwe. Lenže sa ukázalo, že ide iba o hoax. Bitcoin sa tu obchoduje na podobnej cene, ako je tá trhová.

Čo sa stalo je vidieť na screenshote. Kým existovali normálne ponuky, dvaja používatelia sa rozhodli vytvoriť ponuku na nákup BTC za vysokú sumu 76 000 dolárov. Lenže to bola veľmi prostá anomália. Existuje niekoľko vysvetlení. Jednak mohlo ísť o podvod, pretože rozdiel bol naozaj obrovský.

Obchodovanie Futures novo na Binance – Binance oznámila Futures kontrakty – Obchodovať sa bude Bitcoin aj altcoiny

Ďalšia možnosť je, že išlo o jedincov, ktorí sa narýchlo potrebovali zbaviť hotovosti. Predaj mal prebehnúť pomocou aplikácie EcoCash, ktorá je v Zimbawbe obľúbená a v podstate nahrádza pre veľkú časť populácie banky. Odhaliť, čo presne sa stalo, tak pravdepodobne nie je možné.

Po zmiznutí dvoch náhodných ponúk na nákup BTC sa však vrátilo všetko do normálu a BTC sa tu obchoduje približne o 800 dolárov drahšie, ako je bežná cena na burzách.

Overovanie zdrojov

Už v pondelok bola správa do istej miery senzačná, ale nebola na väčšine veľkých mediálnych weboch o kryptomenách. V utorok správu začali preberať spravodajské servery a zároveň ju šíria aj influenceri v priestore. Napríklad známy YouTuber Ivan on Tech.

Ivan on Tech na tomto prípade ilustruje, že svet potrebuje BTC a je to vidieť, pretože v Zimbawbe sa obchoduje za 76 000 dolárov. Lenže to jednoducho nie je pravda. Tu je screenshot z dnešného dňa. A je jasne vidieť, že cena je úplne adekvátna terajšiemu stavu trhu. Raziť naratív o potrebnosti Bitcoinu cez extrémne nepresné správy nie je rozumná cesta.

Terajší prípad tak pekne ukazuje, ako jednoducho sa šíria úplne nezmyselné správy, len kvôli senzácii a čítanosti. Preto je potrebné, aby každý investor do kryptomien využíval svoj vlastný rozum. Overovanie informácií je pre celý kryptoprostor nesmierne dôležité.

Čo čítať ďalej:

[PREHĽAD TRHU] Bitcoin bojuje na hranici 10 000 dolárov

Tento článok je preložený z českého originálu, ktorý pre Vás pripravil Adam K.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance