Bitcoin hash rate na novom maxime.
Bitcoin hash rate na novom maxime. Zdroj: Shutterstock.com/Bk87

S rastúcou cenou Bitcoinu sa zvyšuje aj záujem o jeho ťažbu. Bitcoin cez víkend dosiahol svoje najvyššie hodnoty v tomto roku a to malo tiež vplyv na to, aby ťažiari zapli svoje prístroje. Hodnota hash rate sa cez víkend pohybovala okolo 68 EH/s čo je historické maximum.

Čo to vlastne je?

Hash rate je merná veličina výkonnosti v Bitcoin sieti. Jednotkou je hash/s (hash za sekundu). Hodnota je závislá od toho, koľko ťažiarov je pripojených na sieti. To znamená, že čím viac ľudí ťaží, tým viac ľudí “spolupracuje” na ťažbe. Naopak, keď moc ľudí neťaží, hash rate sa zníži. Tento rok je priemerná hodnota 60 EH/s.

Mohlo by vás zaujímať: Bitcoin opäť dobýva internet – Google trends hlási najvyššie čísla od marca 2018

Čím vyššia cena, tým viac ľudí ťaží?

V priebehu víkendu dosiahol Bitcoin nové najvyššie hodnoty s viac ako 68 E/s. V súčasnej dobe hashpower opäť klesol na 62 EH/s, čo by mohlo byť kvôli klesajúcej cene Bitcoinu. Niektorí ľudia tvrdia, že ide o býčie znamenie pre Bitcoin. Lenže “baníci” taktiež nevedia, ako sa bude cena Bitcoinu odvíjať. Naposledy bol hash rate vysoko v novembri 2018, keď Bitcoin bol uprostred “krypto zimy”. Potom sa ale jeho hodnota (spoločne s cenou) prepadla až na ročné dno.

Súčasná hodnota je 2-krát väčšia, než bola pri výpredaji v decembri 2018 a približne 10-krát väčšia ako v júli 2017.

Najbezpečnejšia blockchain sieť

Vďaka týmto výsledkom je BTC najbezpečnejšie sieť na poli kryptomien. Bitcoin je totiž na trhu najdlhšie a tiež je táto mena najviac prijímaná medzi obchodníkmi. Podľa CoinATMRadar má viac ako 99 % kryptobankomatov po celom svete práve Bitcoin ako východiskové virtuálne menu na nákup alebo predaj.

Záver

Je vidieť, že ťažiari majú o Bitcoin záujem. Samozrejme že to samotnú cenu nijak moc neovplyvní, avšak čo sa týka bezpečnosti bitcoinovej siete, je to pozitívna správa. Okrem iného je vidieť, že záujem o ťažbu sa zvyšuje zároveň s cenou Bitcoinu.

Čo čítať ďalej?

Binance oznámila Futures kontrakty – Obchodovať sa bude Bitcoin aj altcoiny

Zdroj:
bitcoinexchangeguide.com

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radovan C.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.