Bitcoin údajne čaká supercyklus. Vystreliť ho môže až na takúto hodnotu

  • Bitcoin újdane môže dosiahnuť 500 000 dolárov
  • Halving spôsobí cenový rast Bitcoinu
Novinky Bitcoin údajne môže dosiahnuť 500 000 dolárov
Bitcoin údajne môže dosiahnuť 500 000 dolárov. Zdroj: shutterstock.com/Phuong D. Nguyen/Thongden Studio
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Bitcoin v roku 2023 narástol už o viac ako 150 %, no napriek tomu hovoríme na pomery kryptomien iba o miernom vzostupe. S blížiacim sa halvingom ale prichádzajú nové pozitívne predpovede. Podľa najnovšej správy od spoločnosti Bloomberg existuje dokonca pravdepodobnosť, že Bitcoin dosiahne cenu až 500 000 dolárov v novom supercykle.

Dočkajú sa kryptomeny nového supercyklu?

Bitcoin údajne reprezentuje nový menový poriadok. Mnoho ekonómov verí, že vstupujeme do novej éry výhradne digitálneho platobného systému, kde môžu hrať kryptomeny dôležitú úlohu. Rast Bitcoinu nad 43 000 dolárov je údajne iba začiatok nového supercyklu.

Hodnota 500 000 dolárov za jediný Bitcoin sa zdá v súčasnosti ako nereálna, no ak si tento scenár preložíme do konkrétnych čísel, situácia sa zásadne zmení.

Dole na grafe môžeme vidieť bitcoinové cykly. Halvingy sú zvýraznené žltými vertikálnymi osami. Vytvorenie cenového rastu na 500 000 dolárov by znamenalo, že od súčasnej ceny by musel Bitcoin stúpnuť ešte o vyše 1 000 %. Ak by sme počítali celý rast od trhového minima v minulom roku v novembri, rastúci trend by predstavoval približne 3 000 %.

Čaká Bitcoin ďalší supercyklus?

Čaká Bitcoin ďalší supercyklus? Zdroj: TradingView

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Ak Bitcoin dosiahne 500 000 dolárov, na trhu nenastane nič nové

Pre porovnanie, rastúci cyklus v roku 2019 a 2020 vytvoril zhodnotenie takmer 2 000 % a v rokoch 2016 až 2017 až 10 000 %. Takže, ak by v súčasnosti nastala situácia, keď by rastúci trend predstavoval 3 000 %, nebolo by to vôbec nič nové, no napriek tomu by sme boli svedkami významnej zmeny na spotovom trhu.

Každý rastúci cyklus je vždy menej ziskový. To znamená, že ak by Bitcoin dosiahol 500 000 dolárov, súčasný cyklus by prvýkrát v histórii prekonal predošlý rast. Prívlastok supercyklus by teda bol opodstatnený. Cenový rast navyše podporujú dve hlavné udalosti. Sú nimi halving a schválenie spotového bitcoinového ETF.

Nedávno sme informovali, že ak americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) napokon spotové ETF pre Bitcoin schváli, môže to zabezpečiť okamžitý príliv kapitálu v hodnote až 70 miliárd dolárov. Druhou udalosťou je halving, ktorý zabezpečí zníženie blokovej odmeny na polovicu, čo obmedzí ponuku a zvýši cenu.

Je dôležité myslieť na to, že minulé zisky Bitcoinu nezaručujú aj tie budúce. To, že Bitcoin stúpal za každým halvingom neznamená, že to musí nastať aj vždy v budúcnosti. Ak totiž svet bude čeliť významným negatívnym faktorom, dopyt po Bitcoine môže zásadne klesnúť a schválenie spotového ETF môže predstavovať iba krátkodobý dočasný ošiaľ, ktorý do roka vymizne.

Mohlo by ťa zaujímať: Bitcoin prekonáva 40 000 dolárov. Je čas vyberať zisky?

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.