Bitcoin prekonáva 40 000 dolárov. Je čas vyberať zisky?

  • Bitcoin stúpol len za 3 dni o 13 %
  • Riziko korekcie je príliš vysoké
  • Držitelia Bitcoinu sú chamtiví a nerealizujú zisky
Analýzy Bitcoin pokračuje v raste
Bitcoin pokračuje v raste. Zdroj: shutterstock.com/iSOMBOON/SPF
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Bitcoin (BTC) posledné dni opäť prudko rastie a v tomto roku dosiahol zisk už vyše 156 %. Posledný vzostup je podľa údajov TradingView jeden z piatich najsilnejších, ktoré v roku 2023 nastali. Každý rastúci trend si ale vyžaduje aj korekciu. Je preto správny čas vyberať zisky už teraz alebo sa oplatí ešte mince aj naďalej držať?

Bitcoin prekonal hranicu 40 000 dolárov

Bitcoin stúpol len za 3 dni o 13 %, čo je pozoruhodná výkonnosť aj na pomery kryptomien – hlavne keď hovoríme o najväčšej kryptomene na svete. Čím vyššiu má totiž digitálna mena trhovú kapitalizáciu, tým nižšia je volatilita z percentuálneho hľadiska, keďže hýbať s trhom je náročnejšie.

Obchodné objemy sú na strane nakupujúcich a vidíme ich dole pod grafom. Celý rok 2023 sa nesie v duchu pozitivizmu, keďže sa blíži halving. Každý rastúci trend ale musí sprevádzať aj cenová korekcia. A čím prudší je rast, tým strmší bude aj pád. To ale neznamená, že rastúci trend sa skončí. Práve naopak, naberie nový dych. Korekcie sú totiž pre pokračovanie rastu nevyhnutné.

Bitcoin prerazil 40 000 dolárov

Bitcoin prerazil 40 000 dolárov. Zdroj: TradingView

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Držitelia zatiaľ nevyberajú zisky

Bitcoin vytvoril poslednú významnejšiu korekciu v polovici augusta 2023. Inak povedané, obchoduje sa už príliš dlho v rastúcom trende a riziko korekcie je vysoké. Práve to je jeden z hlavných dôvodov, prečo je na mieste zvážiť vyberanie ziskov. Držiteľov Bitcoinu ale zoviera chamtivosť, ktorú si demonštrujeme na základe onchain metriky od spoločnosti Glassnode.

V súčasnosti je vyťažených 19 561 000 BTC a z toho až 16 365 000 BTC je v nerealizovanom zisku. Samozrejme sem patria aj stratené alebo skonfiškované mince, no nič to nemení na tom, že podiel mincí v nerealizovanom zisku je vysoký. Čím viac držiteľov nerealizuje zisky, tým viac stúpa riziko ich realizácie. S rastúcou cenou rastie aj motivácia vyberať zisky. A tento zlom čoskoro nastane. Vysokú chamtivosť na úrovni 75 bodov signalizuje aj index chamtivosti a strachu od Alternative.

Nerealizované zisky

Nerealizované zisky. Zdroj: Glassnode

Zatiaľ na trhu vládne dobrá nálada a ceny rastú. S posledným vzostupom stúpla aj dominancia Bitcoinu čo jasne hovorí o tom, že bullrun ešte nenastal. Ak uvidíme na trhu situáciu, keď Bitcoin zaznamená rast, ale dominancia klesne, zrejme budeme svedkami počiatku bullrunu.

Mohlo by ťa zaujímať: Popredný kryptoanalytik predpovedá, že Bitcoin prekoná historické maximum do decembra 2024

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.