[Politika] Čínsky zázrak, ktorý prerastá do bubliny všetkých bublín

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

O Číne sa hovorí ako o ekonomickom zázraku a toto prirovnanie rozhodne nie je úplne od veci. Čína sa za posledných tridsať rokov stala ekonomickou veľmocou, ktorú prevyšujú iba Spojené štáty a Európska únia. Čína je tak treťou najväčšou svetovou ekonomikou. Teraz sa však ekonomický rast výrazne spomalil a zázrak sa mení na bublinu.

Zázrak menom Čína

Ak by sme sa vrátili v čase 70 rokov dozadu, tak nájdeme Čínu ako chudobnú roľnícku krajinu, kde väčšina obyvateľstva balansuje na hrane chudoby. Čína však nastúpila na cestu masívnej industrializácie, ktorá ju doviedla až k tomu, že sa stala ekonomickou veľmocou.

Čína bola v dobe Mao Ce-Tunga klasickým komunistickým zriadením, kde ľudia nemohli prosperovať, čo sa výrazne premietlo do celej ekonomickej situácie vtedajšieho zriadenia. Nikde neboli žiadne mrakodrapy a priemysel by človek hľadal márne. Po smrti Mao Ce-Tunga však nastúpil Deng Xiaoping, ktorý pochopil, že prísne komunistické podmienky krajine nesvedčia a tak začal realizovať rozsiahle ekonomické reformy.

Po uvoľnení podmienok a zmene priorít sa z Číny stala najväčšia industriálna veľmoc. Od 70. rokov sa až 500 miliónov obyvateľov Číny dostalo z úrovne chudoby a v Číne sa začala vytvárať masívna stredná trieda. Život sa tak pre Číňanov zmenil behom pár desiatok rokov na nepoznanie. Novonastupujúce generácie sa tak majú podstatne lepšie než tie predchádzajúce.

Tento neuveriteľný rast so sebou samozrejme priniesol aj isté problémy, ktoré sú teraz zreteľným ohrozením nielen čínskej ekonomiky, ale vďaka globalizácii majú vplyv aj na celý svet. Čína sa totiž ubrala smerom k rozsiahlemu zadlženiu, ktoré v dobe dvojciferného rastu nebolo až takým problémom, ale momentálne rast bohužiaľ spomaľuje.

Tip redakcie: Čína vedie v patentoch na blockchain technológie napriek zákazu v krajine

Dlhová pasca

Čína v súčasnosti čelí dlhom vo výške 260 % svojho HDP. To by samo osebe nemuselo byť až takým problémom, pretože existujú (a bez problémov stabilne fungujú) štáty s obrovským dlhom. Sem patria napríklad Japonsko či Spojené štáty. Ohľadom Číny je však problém niekde inde. Ide o rýchlosť, s akou tento dlh narastá.

BIS (Bank for International Settlements) rozdeľuje dlhy na tri rôzne druhy. Existuje vládny dlh, ktorý tvorí približne 45 % celkového dlhu. Nasledujú dlhy domácností, ktoré sú mierne pod 40 % HDP. A nakoniec máme korporátny dlh, ktorý tvorí zvyšok celkového dlhu. Ten sa pohybuje okolo 175 % HDP. V porovnaní so Spojenými štátmi, ktoré majú korporátny dlh vo výške okolo 70 % HDP, je jasne vidieť, že Čína sa môže dostať do poriadneho problému.

Dobrým príkladom môže byť ekonomická kríza, ktorá síce na Čínu nedopadla s takou silou ako na Západ, avšak Čína aj tak vytvorila masívny záchranný balíček, ktorý dosiahol výšku 600 miliárd dolárov. USA pritom poskytli na riešenie ekonomickej krízy „iba” 185 miliárd dolárov. Hlavným problémom je rýchly rast dlhov. Korporátny dlh v Číne bol v roku 2008 vo výške cca 100 % HDP a behom desiatich rokov sa takmer zdvojnásobil.

Mohlo by vás zaujímať: Čína využije blockchain na monitorovanie osôb

Štátom riadená ekonomika

Hoci za finančným úspechom Číny stála z veľkej časti liberalizácia trhu, situácia je stále neporovnateľná s demokratickými krajinami. Veľká časť korporátneho priestoru je riadená buď centrálnou vládou, alebo regionálnymi vládami. To samozrejme spôsobuje problémy.

V prvom rade sú tieto spoločnosti náchylné na zvyšovanie svojho dlhu, pretože majú dobré podmienky, za ktorých si môžu požičiavať. Nemusia teda príliš premýšľať, či budú investovať rozumne, pretože prípadné straty pokryjú ďalšími výhodnými pôžičkami. A presne to aj robia. Je všeobecne známe, že Čína významne investuje  nielen vo svojej krajine, ale po celom svete. Mnoho týchto investícií je naozaj veľmi rizikových. Pri stratách sa tak záplaty lepia ďalšími záplatami a korporátny dlh rapídne rastie.

Ďalším závažným ekonomickým problémom je potom nadprodukcia. Pretože je štát stále najsilnejším hráčom, Čína trpí rozmarom centrálne riadeného (čiastočne) hospodárstva. V roku 2016 sa odhadovalo, že nadprodukcia dosiahla 20 %. Neefektívne využitie zdrojov potom bude spôsobovať ďalšie problémy, ktoré bude korporátny sektor riešiť. 20 % práce a materiálov jednoducho nemá koncového zákazníka.

Ďalším dobrým príkladom nadprodukcie sú ohromné betónové mestá vystavané na zelenej lúke. Centrálnym rozhodnutím sa dospelo k tomu, že je to jednoducho treba. Bohužiaľ, súdruhovia v Čínskej komunistickej strane sa splietli a ukázalo sa, že tam vlastne nikto bývať nechce a tiež tam aj nikto nebýva. Toto sú tie rany, ktoré sa neskôr môžu vrátiť ako fatálne, pretože dvojciferný ekonomický rast už v Číne skončil a ekonomika pomaly, ale isto, ochladzuje. To bude veľký problém pre predlžené spoločnosti, ktoré svoje problémy riešia ďalšími pôžičkami.

Problém s bankami

Už sme sa pozreli na to, aká problematická môže byť budúcnosť Číny vzhľadom na veľmi rýchlo narastajúce dlhy vo všetkých oblastiach čínskej spoločnosti. Vzniká tu ale aj ďalší problém, do ktorého sme už mierne načreli.

Banky v Číne momentálne kopírujú svojich kolegov z bankového sektora USA (hypotekárna kríza) a mieria tak k vytvoreniu ďalšej globálnej ekonomickej krízy. V podstate ide o to, že banky používajú iné spoločnosti na to, aby vytvorili obchodovateľné balíčky dlhov. Banky tieto dlho následne nakupujú. Lenže ich neuvádzajú ako dlhy, ale ako investície. Čísla, ktoré sme si ukázali v predchádzajúcich riadkoch, tak s najväčšou pravdepodobnosťou ešte výrazne vzrastú.

Odhaduje sa, že čínske banky v týchto dlhoch schovávajú viac než 2 bilióny dolárov, hoci im hovoria investície. To znamená, že banky v Číne budú podstatne menej stabilné, než sa momentálne môže zdať. Dobrou správe ale je, že čínska politická reprezentácia si je problému vedomá a chce pritvrdiť v podmienkach pre poskytovanie pôžičiek. Už teraz je však jasné, že ekonomika krajiny nesmie spomaliť, pretože splácanie dlhov by sa potom stalo veľmi problematickým.

NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.