crypto mixer

Mnoho začiatočníkov v oblasti obchodovania s kryptomenami vstupuje do danej sféry z častokrát nesprávne interpretovaných dôvodov.

Za jeden z najväčších omylov je s určitosťou považovaný pojem „anonymita“, ktorá by mala poskytovať odosielateľovi aj príjemcovi bezpečnosť a súkromie. Nie je však žiadnou novinkou, že transakcie Bitcoinu a mnoho iných kryptomien vieme jednoducho vypátrať. Je preto potrebné používať pojem “pseudonymita”.

Je mixovanie cestou k úplnému súkromiu ?

Keďže je absolútna anonymita považovaná za omyl, otázkou zostáva, čo všetko je možné uchovávať v utajení? Pre vládne agentúry je priam nemožné vypátrať IP adresy a osobné údaje. Kľúč k odhaleniu nastáva pri platbách, ktoré sú využívané za rôzne produkty, alebo služby. V tomto prípade je možné odhaliť odosielateľa aj príjemcu.

Pojem „mixovanie“ sa začína vo svete kryptomien objavovať čoraz častejšie. Tento druh transakcie je považovaný za nebezpečný a z tohto dôvodu aj zakázaný. Týmto spôsobom dokáže odosielateľ „zmixovať“ spojenie medzi adresou „crypto wallet“ a jeho skutočnou identitou.

Princíp mixovania

Princíp mixovania, zdroj: Cointelegraph

Analýza blockchainu ako hlavný nástroj dolapenia

Analýza desať ročnej histórie block – chainových údajov umožnila úradom v USA dolapiť prevádzkovateľa a hlavného organizátora služby „Bitcoin Fog“. Služba bola založená na neslávnom darknete a jej hlavným znakom je využívanie pochybných transakcií mixovaním. Výdavky na hosting serverov, ktoré boli zaplatené digitálnou menou, umožnili úradom identifikovať páchateľa.

V prípade Bitcoin Fogu, bolo odhalenie naozaj náročné. Služba poskytovala dokonalé súkromie. Používatelia mohli „mixovať“ mince s inými užívateľmi. Týmto spôsobom je absolútne nemožné odhaliť cieľové adresy.

Aké možnosti ponúka trh ?

Trh nám poskytuje mnoho služieb, ktoré využívajú pochybné transakcie. Jedná sa o plne centralizované riešenia. Pri tomto riešení vzniká mnoho otáznikov a problémov. S riešením prišla služba CoinJoin, kde už z anglického názvu vieme usúdiť, čo je hlavným cieľom tejto služby.

coinjoin

Služba CoinJoin, zdroj: Cointelegraph

Dochádza totiž ku spojeniu prostriedkov viacero užívateľov do jednej transakcie. Pred odoslaním transakcie do siete je každý z účastníkov povinný podpísať daný úkon. Samozrejme na záver obdrží každý používateľ svoje pôvodné množstvo. Nikto však nie je schopný vidieť pôvod mincí, dokonca ani hlavný subjekt, ktorý vykoná zlúčenie do jednej transakcie. Všeobecne platí pravidlo, čím viac subjektov, tým nižší je stupeň preukázateľnosti pochybného úkonu.

Existuje aj možnosť obchodovania na decentralizovaných burzách (DEX). Sledovanie je v tomto prípade dokonale eliminované.

Poskytovatelia služieb

V súčasnosti je čoraz viac požadovaná a využívaná anonymita aj pri posielaní transakcií na crypto wallet. Medzi najznámejšie služby patrí Wasabi Wallet, ktorá je však aktuálne dostupná iba pre desktopové zariadenia.

Ďalšou zaujímavou alternatívou je peňaženka Samourai, ktorá je dostupná pre PC aj mobilné zariadenia.

Tieto služby vo všeobecnosti nie sú nelegálne. Napriek tomu sa stretávajú s odporom na burzách, ktoré môžu používateľov, ktorý využívajú tento spôsob, odmietnuť.

Poznámka na záver:

Čím viac ľudí si uvedomí, že súkromie slúži najmä k osobnej ochrane, tým menej spoločností bude odmietať služby využívajúce mixovanie. Ak chcete získať anonymitu v kryptomenách a využívať výhody, ktoré prináša, tu nájdete komplexný návod, ktorý vám ukáže, ako na to.

Návod na anonymné používanie Bitcoinu v roku 2021 – Nevzdávajte sa najväčšej výhody kryptomien!

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance