Bitcoin sa už takmer mesiac snaží prelomiť posledné ATH. Napriek tomu ešte nikdy neboli futures trhy BTC také býčie. Zatiaľ čo sa BTC na spotovom trhu obchoduje cca za 60 700 dolárov, kontrakty BTC so splatnosťou v júni sa obchodujú nad 65 000 dolárov.
Futures kontrakty majú tendenciu obchodovať s prémiovými cenami, hlavne na neutrálnych až vzostupných trhoch. Deje sa to pri všetkých aktívach vrátane komodít, akcií, indexov a mien. No 50%-ná anualizovaná prémia pre zmluvy, ktorých platnosť sa končí o tri mesiace, je veľmi neobvyklá.
Čítajte tiež – EÚ chce tento rok kompletne zregulovať kryptomeny! Čo môžeme očakávať?
Je trh s BTC futures prehnane býčí?
Na rozdiel od perpetuálnej zmluvy (alebo inverzného swapu), tieto futures s pevným dátumom nemajú mieru financovania. Ich cena sa teda bude výrazne líšiť od bežných spotových. Futures s pevným dátumom eliminujú vrcholy prípadných mier financovania z pohľadu kupujúcich, ktoré môžu dosiahnuť až 43% mesačne.
Na druhej strane predajca ťaží z predvídateľného poistného, ktoré obvykle zaisťuje dlhodobejšie arbitrážne stratégie. Súčasným nákupom spotového BTC a predajom termínových kontraktov získate expozíciu s nulovým rizikom s vopred stanoveným ziskom. Predajca termínových zmlúv teda požaduje vyššie zisky (prémie), kedykoľvek sú trhy na vzostupe.
Trojmesačné futures sa zvyčajne obchodujú s 10% až 20% oproti bežným spotovým výmenám, aby sa zaistilo uzamknutie prostriedkov namiesto okamžitého vyplatenia.
Vyššie uvedený graf ukazuje, že aj počas 250% rally medzi marcom a júnom 2019 sa prémia futures držala pod 25%. Iba nedávno vo februári 2021 sa takýto jav začal objavovať. Bitcoin vzrástol o 135% za 60 dní predtým, ako trojmesačná prémia na futures prekročila 25% anualizovanú úroveň 8. februára 2021.
Zatiaľ čo profesionálni obchodníci majú tendenciu uprednostňovať termínované futures na kalendárny mesiac, maloobchod dominuje perpetuálnym kontraktom a vyhýba sa problémom s expiráciami. Maloobchodníci navyše považujú za drahé platiť nominálne poistné vo výške 10% alebo viac, aj keď perpetuálne zmluvy (inverzné swapy) sú z hľadiska miery financovania nákladnejšie.
Aj keď je nedávna miera financovania 0,20% za 8 hodín mimoriadna, pre trhy BTC to určite nie je nič neobvyklé. Takýto poplatok predstavuje 19,7% mesačne, ale zriedka trvá viac ako pár dní.
Pretože trhy s krypto-derivátmi zostávajú zväčša neregulované, bude naďalej prevažovať neefektívnosť. Aj keď sa teda 50% prémia zdá byť mimo normu, treba si uvedomiť, že maloobchodníci nemajú žiadne ďalšie prostriedky na využitie svojich pozícií. To zase spôsobí dočasné skreslenie.
Bitcoin KONEČNE prekonal $60 000! Začína nová fáza bullrunu?