Tak! A je to oficiálne. Joe Biden sa vyhral prezidentské voľby a stáva sa americkým prezidentom. Hlasy sa síce ešte počítajú, no beztak už získal dostatok elektorálnych hlasov. V najbližších dňoch mu na konto pribudne ešte 24 hlasov z Georgie a Nevady, kde zatiaľ veľmi tesne vyhráva, no aj keby sa to nestalo, Trump sa už naňho nemá šancu dotiahnuť.

Samozrejme, toto ešte nie je koniec. Výsledky volieb síce sú oficiálne, no republikáni sa rozhodli požiadať o prepočítanie hlasov v úplne každom štáte, kde vyhral Biden.

Myslíte si, že Biden naozaj vyhral podvádzaním?

View Results

Loading ... Loading ...

Po internete sa teraz šíri množstvo (často protichodných) správ o amerických voľbách. Môžeme veriť týmto dôkazom, alebo ide o dezinformácie, A ako to rozoznať?

Biden sa stáva novým americkým prezidentom, no dlho sa vo svojom kresle nemusí udržať

Trump už niekoľko mesiacov pred voľbami panikáril, že všetky hlasy poslané poštou budú sfalšované a demokrati ich použijú, aby zmenili výsledky vo svoj prospech. Väčšina jeho stúpencov teda aj napriek pandémii koronavirusu hlasovala osobne. Voliči Bidena často hlasovali poštou, pretože je to v súčasnej situácii bezpečnejšie.

Vo výsledku tak vznikol jav známy ako Blue shift. Bolo možné pozorovať ho aj počas volieb v minulosti, no nikdy nebol tak výrazný. Trump na svojom Twitteri tvrdí, že má dostatok dôkazov a na súde ukáže, ako demokrati podvádzali.

O tomto americkom prezidentovi je však známe, že rád bez problémov klame, takže jeho vyhlásenia treba brať s rezervou. Ak tentokrát hovorí pravdu, iste republikánom nebude robiť problém dokázať to pred súdom a prepočítanie hlasov pod dozorom právnikov a kamier jednoznačne ukáže, ako to v skutočnosti bolo.

Veríte, že Donald Trumpp hovorí pravdu a má dôkazy?

View Results

Loading ... Loading ...

Ak sa Trumpovi podobrotky nepodarí dokázať svoju pravdu, je dosť možné, že to skúsi aj inak. Plán B sa však nespolieha na súdy, kde majú mimochodom republikáni prevahu. Bývalý prezident ďalej mobilizuje svojich stúpencov.

Demokracia USA v ohrození, hrozí Amerike občianska vojna?

Disclaimer/ Tento článok slúži iba pre prehľad, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť.
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre