Demokracia USA v ohrození, hrozí Amerike občianska vojna?

2

Americké prezidentské voľby 2020 sú nakoniec veľmi tesné a podľa očakávania aj naozaj desivé. Celá krajina je ako na ihlách, napätie sa neustále zvyšuje a prezident Donald Trump obviňuje demokratov z manipulovania výsledkov volieb. Aj keď to teraz vyzerá, že demokratický kandidát Joe Biden získa 270 hlasov a vyhrá voľby, toto ešte bude mať dohru a tá môže byť naozaj nebezpečná.

Trump pred voľbami niekoľkokrát vyhlásil, že prehru neprijme. Celé mesiace systematicky spochybňoval metodiku hlasovania a obzvlášť možnosť voliť poštou, ktorá je vzhľadom na pandémiu koronavirusu logicky bezpečnejšia.

Trump ohlásil víťazstvo vo voľbách

Veľký škandál spôsobil prístup prezidenta k týmto voľbám. Ešte nejakú dobu potrvá, než komisie spočítajú všetky hlasy, no Trump už včera oslavoval svoju výhru. V čase keď to vyzeralo tak, že má 270 elektorálnych hlasov potrebných na víťazstvo požiadal o zastavenie ďalšieho počítania, na čo samozrejme nemá právo ani autoritu.

Počítanie pokračuje ďalej a mlióny hlasovacích lístkov ešte stále neboli započítané. Trump teraz dookola na svojom Twitteri obviňuje volebné komisie z podvádzania a nepravdivo tvrdí, že falšujú státisíce hlasov.

Strana republikánov už na tieto voľby na najvyššom súde podala žaloby a žiada o prepočítanie hlasov.

Strana demokratov jeho vyhlásenia označila ako predčasné a Twitter označil mnoho prezidentových výrokov za klamlivé. Ale to, že Trump klame, predsa nie je žiadna novinka.

Napätie medzi voličmi eskaluje, Trump prilieva palivo do ohňa

Voliči oboch politických strán sú ako na ihlách. Vyzerá to tak, že Trump nakoniec prehrá a Joe Biden sa stane ďalším americkým prezidentom. Trumpovi stúpenci sú presvedčení, demokrati v nich podvádzajú a vychádzajú do ulíc. Protestujú pred volebnými miestnosťami. Trump svojimi tweetmi ešte viac rozpaľuje emócie a prilieva benzín do ohňa.

Faktom je, že z tohto nemôžeme viniť iba Trumpa, i keď je vcelku evidentné, že práve on už dlhšiu dobu eskaluje konflikt medzi voličmi oboch strán. Zástancovia demokratického kandidáta Joa Bidena vnímajú Trumpa ako nebezpečného burana s diktátorskými ambíciami a Trumpovi voliči sa zas boja plánov demokratov, ktoré (na pomery USA) zaváňajú komunizmom.

Experimenty ako nová monetárna politika, neobmedzené tlačenie peňazí a zvyšovanie daní republikánov právom desia a Bidena vnímajú ako slizkého chrapúňa, ktorý im chce vziať slobodu a americký spôsob života.

A tým samozrejme konflikty a nezhody nekončia. Vymenovať ich všetky je prakticky nemožné. Záver je však taký, že obe strany prispeli svojou troškou k súčasnej situácii a demokracia pomaly ale isto prestáva byť dôležitá.

Dokážu republikáni (alebo demokrati) prijať prehru?

Je veľmi pravdepodobné, že ani jedna strana nebude schopná prijať prehru svojho kandidáta vo voľbách a tento konflikt bude mať dohru v uliciach amerických miest. Obzvlášť, ak ani jedna zo strán po prepočítaní hlasov a konečnom vyhlásení výsledkov volieb neustúpi.

A správanie Trumpa naznačuje, že on určite neustúpi. Už teraz mobilizuje svojich stúpencov a polopravdami či lžami ich presviedča, že sa deje niečo hrozné a nedemokratické.

Plánuje Trump použiť násilie aby sa udržal pri moci?

Otázkou je, prečo to robí. Výsledky tým predsa nezmení, krúžky na hlasovacích lístkoch nezmení a zákony USA jasne ukazujú, ako vyzerajú právoplatné voľby. Trumpovi nejde o to silou slov zmeniť čísla. On chce vybúriť svojich stúpencov natoľko, aby vyšli do ulíc a protestovali. V mesiacoch pred voľbami predaje zbraní v USA rekordne stúpli. Trump má k dispozíciu masu ozbrojených ľudí a ako  súčasný prezident má pod palcom aj armádu USA. To je veľmi, veľmi zlá kombinácia.

Myslíte si, že bude váhať a nepoužije všetko, čo má k dispozícii, aby sa udržal pri moci? Ak nevyhrá voľby, veľmi ľahko sa toto môže stať jeho plánom B. Ak to nepôjde po dobrom, pôjde to po zlom.

Myslíte si, že Trump bude váhať pred použitím násilia, aby sa udržal pri moci?

View Results

Loading ... Loading ...

Dúfajme, že nakoniec to skončí iba protestami v uliciach a nestane sa niečo oveľa, oveľa horšie. Občianska vojna je totiž to posledné, čo teraz Spojené štáty potrebujú.

Bitcoin Skupina
Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.