Po krachu veľkých amerických bánk a problémoch európskej Credit Suisse, je v globálnej ekonomike napätá situácia. Očakáva sa, že domino efekt bude pokračovať a ďalšie banky budú mať problém. Otázne je už iba, v akom rozsahu a či nátlak po strate kapitálu nebude tak extrémny, že o schopnosť fungovania prídu aj ďalšie banky.
Prečo ceny akcií padli?
V súčasnosti sa začína hovoriť o problémoch významnej európskej banky Deutsche Bank. Akcie spoločnosti začali padať ešte pred 2 týždňami, kedy veľké americké banky ohlásili koniec. Pokles pokračoval aj v závere tohto týždňa.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Portál cnbc.com uviedol ešte v roku 2019, že Deutsche Bank bola v problémoch a musela prejsť do reštrukturalizácie. Napriek tomu už počas minulého roka vykázala zisk 5 miliárd dolárov.
Deutsche Bank dosahuje v porovnaní s Credit Sussie oveľa lepšie výsledky. Napriek tomu má expozíciu v oblasti komerčných nehnuteľností v USA a významnú knihu derivátov. Pokiaľ by nenastal scenár zlyhania ďalších spoločností a bánk, tak Deutsche Bank by mala byť schopná fungovať ako doteraz.
Jeden z hlavných dôvodov poklesu akcií sú obavy, že bankový sektor zlyhá. Ide o bežnú reakciu trhov na negatívne fundamenty. Investori tak stratili za posledné dni takmer 30 % svojej zainvestovanej hodnoty. To je jeden z najväčších prepadov v histórii Deutsche Bank.
Investori sa aj tak boja o krach Deutsche Bank
CNN uvádza, že päťročné swapy na úverové zlyhanie vo štvrtok vyleteli na 203 bázických bodov, podľa údajov S&P Market Intelligence. To je ich najvyššia úroveň od začiatku roka 2019.
Napriek nepriaznivej situácii lídri EÚ vydali stanovisko, že európsky bankový sektor je v zdravej situácií a nehrozí nedostatok likvidity. Európska centrálna banka zároveň dodáva, že vážnejší problém je v súčasnosti vysoká inflácia, ktorú treba znižovať navyšovaním úrokových sadzieb.
Prečítaj si aj: Čaká nás podobná kríza ako počas krachu v roku 1929?