Motoristi budú tankovať lacnejšie – banková kríza spôsobila pád ceny ropy

Novinky Ropa klesá a benzín bude lacnejší
Ropa klesá a benzín bude lacnejší. Zdroj: shutterstock.com/Lex0077/Corona Borealis Studio
BITmarkets BITmarkets

Počas marca sme boli svedkami viacerých krachujúcich amerických bánk, ktoré vyvolali na globálnych trhoch volatilné obdobie. Výnimkou nie je ani cena ropy, ktorá reagovala poklesom. Podľa údajov z TradingView, sa ropa WTI obchoduje na trhovej cene 69,75 dolárov a pokračuje v páde.

Ropa pokračuje v poklese

Naposledy sa cena ropy pohybovala na rovnakej cenovej úrovni v decembri 2021. Prvý kvartál 2022 sa vyznačoval extrémnym rastom, keďže rástli obavy z rusko–ukrajinského vojnového konfliktu. Od marca 2022 ale cena neustále klesá a dodnes nevytvorila ani jedno rastúce dlhodobé minimum a maximum.

Pred týždňom došlo k miernemu oživeniu, ktoré je potrebné chápať skôr ako prirodzenú reakciu na nedávny volatilný zostup. Druhý a tretí marcový týždeň ropa zaznamenala prepad v hodnote až 20 % a priamo súvisel s bankovou krízou.

Ropa sa opäť prepadla

Ropa sa opäť prepadla. Zdroj: TradingView

Nedávno sme vás informovali aj o zvýšení úrokových sadzieb zo strany FED-u, ktoré tiež ovplyvnilo klesajúci trend na trhu s ropou. Americká ministerka energetiky Jennifer Granholmová dokonca uviedla, že doplnenie ropných rezerv na pôvodnú úroveň potrvá niekoľko rokov.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Za koľko tankujeme na Slovensku?

Podľa posledných údajov Statdat.statistics z 10. týždňa sa na Slovensku tankuje za nasledujúce ceny:

  • Benzín natural 95 oktánový: 1,562 €/l
  • Benzín natural 98 oktánový: 1,756 €/l
  • Motorová nafta: 1,558 €/l

Zaujímavé je, že ceny sa pohybujú na mierne vyšších úrovniach v porovnaní s decembrom 2021 a to aj napriek tomu, že cena ropy bola identická. O tom, prečo vznikol tento rozdiel, sa môžete viac dočítať v článku Motoristi zbystrite: čaká nás opäť lacnejší benzín a nafta.

Na záver môžeme zhodnotiť, že v nasledujúcich mesiacoch bude cena pohonných hmôt mierne klesať resp. stagnovať.

Mohlo by ťa zaujímať: Nákaza bankového sektoru pokračuje – z trhu zmizlo 100 miliárd dolárov

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY:
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.