Ropa klesá a benzín bude lacnejší
Ropa klesá a benzín bude lacnejší. Zdroj: shutterstock.com/Lex0077/Corona Borealis Studio

Počas marca sme boli svedkami viacerých krachujúcich amerických bánk, ktoré vyvolali na globálnych trhoch volatilné obdobie. Výnimkou nie je ani cena ropy, ktorá reagovala poklesom. Podľa údajov z TradingView, sa ropa WTI obchoduje na trhovej cene 69,75 dolárov a pokračuje v páde.

Ropa pokračuje v poklese

Naposledy sa cena ropy pohybovala na rovnakej cenovej úrovni v decembri 2021. Prvý kvartál 2022 sa vyznačoval extrémnym rastom, keďže rástli obavy z rusko–ukrajinského vojnového konfliktu. Od marca 2022 ale cena neustále klesá a dodnes nevytvorila ani jedno rastúce dlhodobé minimum a maximum.

Pred týždňom došlo k miernemu oživeniu, ktoré je potrebné chápať skôr ako prirodzenú reakciu na nedávny volatilný zostup. Druhý a tretí marcový týždeň ropa zaznamenala prepad v hodnote až 20 % a priamo súvisel s bankovou krízou.

Ropa sa opäť prepadla
Ropa sa opäť prepadla. Zdroj: TradingView

Nedávno sme vás informovali aj o zvýšení úrokových sadzieb zo strany FED-u, ktoré tiež ovplyvnilo klesajúci trend na trhu s ropou. Americká ministerka energetiky Jennifer Granholmová dokonca uviedla, že doplnenie ropných rezerv na pôvodnú úroveň potrvá niekoľko rokov.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Za koľko tankujeme na Slovensku?

Podľa posledných údajov Statdat.statistics z 10. týždňa sa na Slovensku tankuje za nasledujúce ceny:

  • Benzín natural 95 oktánový: 1,562 €/l
  • Benzín natural 98 oktánový: 1,756 €/l
  • Motorová nafta: 1,558 €/l

Zaujímavé je, že ceny sa pohybujú na mierne vyšších úrovniach v porovnaní s decembrom 2021 a to aj napriek tomu, že cena ropy bola identická. O tom, prečo vznikol tento rozdiel, sa môžete viac dočítať v článku Motoristi zbystrite: čaká nás opäť lacnejší benzín a nafta.

Na záver môžeme zhodnotiť, že v nasledujúcich mesiacoch bude cena pohonných hmôt mierne klesať resp. stagnovať.

Mohlo by ťa zaujímať: Nákaza bankového sektoru pokračuje – z trhu zmizlo 100 miliárd dolárov