Situácia v EÚ sa zhoršuje natoľko, že sa v poslednej dobe hovorí o scenári z roku 2008, keď v USA skrachovala banka Lehman Brothers. Zatiaľ čo sa Európska centrálna banka svojimi prognózami nepriblížila k realite a naďalej nevie zastaviť infláciu, podľa expertov recesia zasiahne EÚ v poslednom kvartáli tohto roka. Odštartovať ju môžu krajiny Nemecko a Taliansko, ktoré kríza výrazne zasiahla.
Bankrot európskych bánk
Podľa viceprezidenta Európskej centrálnej banky (ďalej ECB) Luisa de Guindosa v prípade, ak Rusko nedodrží dohodnuté dodávky plynu, Nemecko, najsilnejšia ekonomika EÚ, vstúpi do recesie:
„Ak sa tak stane, nevidím žiadnu alternatívu ako recesiu v Nemecku a nakoniec v celej eurozóne,” uviedol de Guindos.
Toto vyjadrenie sa výrazne odkláňa od predpovede ECB, podľa ktorej sa očakávala expanzia. Realita však naznačuje nevyhnutnú recesiu v 19 krajinách eurozóny.
„Energetická kríza vedie k značným hospodárskym deformáciám. Síce môžeme vidieť v každom odvetví určitú dynamiku, ktorá sa podobá kríze v roku 2008, je to však úplne iné. To, čo bolo vtedy kolapsom, je teraz rizikom pri dodávkach energie v EÚ,” informuje Manfred Huebner, výkonný riaditeľ spoločnosti Sentix.
Prečítaj si tiež: Voľby v USA môžu spôsobiť krátkodobý rast na všetkých trhoch
Zarážajúcim faktom pri vysokej inflácií je žiadosť európskych bánk, ktoré požiadali o viac ako 2 000 miliárd eur. Takýto scenár nenaznačuje nič dobré. Ak sa začiatkom zimy potvrdí plynová kríza, spôsobí to masívny kolaps HDP Nemecka, následne Talianska a ďalších krajín eurozóny. Všetko zatiaľ nasvedčuje tomu, že budeme svedkami historického kolapsu, ktorý niektoré krajiny stiahne na dno.
Dôkazom tejto nepriaznivej situácie je aj stav dvoch najväčších investičných bánk, ktoré sa nachádzajú v katastrofálnom stave. Ide o banky Credit Suisse Group AG (NYSE: CS) a Deutsche Bank AG (NYSE: DB). Generálny riaditeľ Credit Suisse Ulrich Koerner potvrdil, že sa aktuálne nachádzajú v bezvýchodiskovej situácii, ktorá smeruje do krachu.
O stave týchto bánk sme vás informovali aj v našom predošlom článku, ktorý si môžete prečítať tu: Ďalší Lehman Brothers? Tieto dve svetové banky majú vážne problémy
Základným scenárom, ktorý je potrebné sledovať, je cenový vývoj ropy a obmedzenie dodávok plynu do EÚ. S týmto úzko súvisí politická situácia v Líbyi, o ktorej sa zatiaľ príliš nehovorí. Okrem toho budú všetky pohľady upriamené na FED, ktorý po voľbách v USA bude s veľkou pravdepodobnosťou pokračovať v agresívnej menovej politike.