Nemecko vstúpilo do recesie a ovplyvní to aj nás – Centrálne banky tlačia priveľa peňazí!

Okazio PCOkazio mobil

Máme tu len niekoľko dní starú správu, že Bank of Japan (BoJ) zase začala masívne navyšovať likviditu domáceho trhu. Celkovo ide o objem skoro 16 miliárd dolárov. BoJ tie peniaze samozrejme iba „vytlačila” a podľa toho, čo možno z médií zistiť, je to len pokračovanie monetárnej politiky známej ako QE (kvantitatívne uvoľňovanie) o ktorej by ste rozhodne mali vedieť viac.

Quantitative Easing – Takto funguje nástroj, ktorým centrálne banky manipulujú ekonomiku

Je potrebné tiež spomenúť, že BoJ má formálne aj záporné úrokové sadzby (-0,1%).

Rozvaha Bank of Japan

Dáta na grafe sú ku koncu apríla (teda prvý kvartál), takže tých 16 miliárd dolárov tu ešte nemôžeme vidieť. V každom prípade je tu jasný vzostupný trend. Nie je to síce žiadna exponenciála, ale dá sa z toho vidieť, že BoJ od krízy z roku 2008 drží vo svojej súvahe čím ďalej tým viac aktív.

Bank of Japan v tomto smere (medzi centrálnymi bankami) kraľuje. To navyšovanie je hrozivé a človek tak akosi rozmýšľa, prečo k niečomu takému dlhodobo vôbec dochádza. A hlavne, je vôbec legitímna politika centrálnej banky vykupovať na finančnom trhu aktíva?

Keď sa vrátime ku grafu, vidíme, že po Novom roku tá hodnota objemu aktív zase o niečo poskočila. No, a keď budeme mať nové dáta, tak z toho bude asi celkom veľký zub smerom nahor. Predsa len, 16 miliárd dolárov je pomerne dosť a aj vizuálne sa to dá na tých grafoch rozpoznať.

BoJ sa týmto spôsobom samozrejme snaží prinútiť aj finančné inštitúcie, aby viac požičiavali. A ak to chápem správne, keď si komerčné banky požičajú od BoJ, tak získajú aj 0,1 % úrok .. záporné úrokové sadzby v praxi.

To nie je ale jedinou dnešnou témou, pretože spotreba u nášho veľkého suseda, Nemecka, sa výrazne prepadla a po prvom kvartáli je krajina takpovediac oficiálne v recesii.

Nemecké akcie po odmietnutí pomoci eurozóne dosahujú nový vrchol

Nemecko po prvém kvartáli oficiálne v recesii

Teraz prejdeme k ďalšiemu bodu a to k začiatku recesie v nemeckej ekonomike. Ten prepad nie je samozrejme len v súkromnej spotrebe. Hrubo klesli súkromné investície a aj export domácej produkcie. Investície sa prepadli o 6,9 %, súkromná spotreba o 3,2 % a exporty o 3,1 %. A to všetko v priebehu prvých troch mesiacov 2020, keď to ešte nebolo také zlé.

To sú, prosím, naozaj ohromné čísla a veľmi neverím, že druhý kvartál bude lepší. Naopak, sa dá predpokladať, že dáta za tento kvartál budú ešte horšie. A je to asi ten najhorší kvartál od začiatku roka 2009. Čo sa však týka vládnych výdavkov, tak tie vzrástli iba o 0,2%.

Aktuálna situácia na 4H TF DAX (Futures)

Celkový pokles výstupu z jedného kvartálu na druhý je 2,2 % a ako som už hovoril, tak môžeme konštatovať, že je to ten najväčší prepad za poslednú dekádu. Na doplnenie pridávam aj graf nemeckého indexu DAX a ako sami vidíte, posledné zverejnené dáta asi investorov až tak veľmi nezaujímajú. Akcie si ďalej veselo rastú.

Čakal by som po niečom takom solídny drop, ale to sa nestalo. Naopak, kurz indexu DAX si drží svoju vzostupnú dráhu v rámci zakresleného trendového kanála. Je to divné, ale celkový nemecký trh jednoducho posilňuje. Aj tak je to však (v kontraste s Nasdaq Composite) ešte stále takmer nič.

Podobne je to aj v Amerike – Hospodárstvo USA kolabuje! Ostáva nad vodou iba vďaka tlačeniu dolárov

Ako to ovplyvní nás?

Nemecko je líder Európskej Únie. Recesia v Nemecku sa teda prenesie aj do ďalších členských štátov a tvrdo dopadne aj na euro, ktoré na Slovensku používame. Oslabenie Nemecka znamená oslabenie celej EÚ. Bohužiaľ, koronavirus odhalil všetky slabé miesta (nie len) Nemeckej ekonomiky a frenetické pobehovanie centrálnych bankárov a zachraňovanie nezachrániteľného tomu rozhodne nepomáha.

Aj my, Slováci, budeme v najbližších rokoch chudobnejší kvôli vysokej inflácii, ktorá čaká euro. Vyžerie nám to naše úspory, no zároveň prinesie mnoho skvelých šancí. Ten kto je chytrý a informovaný sa bude vysporiadať aj s touto krízou a v konečnom dôsledku na nej bude ešte aj profitovať. Sledujte nás na facebooku a ostaňte informovaní o tom, čo sa deje vo svete. Mainstreamové médiá vám o tom nepovedia!

Tento problém slovenskej ekonomiky s nami môže poriadne zamávať počas krízy

Záver

V dnešnej analýze sme si zase zhrnuli makrodáta, ktoré teraz rozhodne nevyzerajú  priaznivo. Nechcem predpovedať koniec sveta, ale osobne som toho názoru, že tie dáta za druhý kvartál budú pravdepodobne o dosť horšie. Čo sa týka tej stimulačnej politiky, tak to je jedna veľká chiméra.

Ja osobne chápem tých pánov v centrálnych bankách, že sa nechcú len prizerať a snažia sa svojim národným ekonomikám akokoľvek pomôcť. Bohužiaľ, nafukujú tým aj naďalej trh, a keď to úplne praskne, tak sa budeme mať na čo tešiť. Nerobí to teda len Federálna rezervná banka, robia to úplne všetci na celom svete. Len sa o tom menej hovorí.

A smutné je, že ľudia teraz hromadne začínajú zakladať účty u brokerov a nakupovať “lacné” no často bezcenné akcie. Moja rada? Nekupujte to, čoho sa bohatí chcú zbaviť. Tento umelý rast trhu nevydrží večne.


Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na finančných trhoch sú veľmi rizikové !!

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Jaroslav Jarolím.

Kvakomat PC bannerKvakomat mobil