Zvyšujúce sa úrokové sadzby Americkej centrálnej banky ohrozujú stabilný chod ekonomiky. Na negatívne dopady už minulý mesiac upozornilo niekoľko skúsených ekonómov. Podobná situácia, aká je momentálne v USA, viedla počas rokov 2000 a 2008 ku recesii. Podobnosť s rokom 2008 môžeme hľadať aj pri krachu Silicon Valley Bank.
Zopakuje sa rok 2008?
Krach banky odkryl veľkú previazanosť v bankovom sektore. Ako uvádza správa od Cointelegraph, až 186 bánk čelí po páde SVB likvidačným ťažkostiam. Iba časť vkladov bola poistená. Americká centrálna banka aj napriek vážnej situácií nehodlá znižovať úrokové sadzby.
Môže byť ale k tomu donútená, ako v rokoch 2008 a 2020. Aj vtedy situácia v globálnej ekonomike bola skutočne vážna a najväčšia centrálna banka na svete nakoniec pristúpila ku kroku poskytovania lacných úverov pre záchranu bánk a firiem.
Hodnota všetkých aktív SVB podľa analýzy nebude postačovať na vyplatenie všetkých veriteľov:
„Aj keby sa len polovica nepoistených vkladateľov rozhodla pre výber, takmer 190 bankám hrozí potenciálne riziko znehodnotenia pre poistených vkladateľov, pričom potenciálne ohrozené sú 300 miliárd dolárov poistených vkladov.”
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Americká centrálna banka reaguje, ale inak…
FED nakoniec s veľkou pravdepodobnosťou počas stredajšieho zasadnutia aj napriek nepriaznivej situácie nerozhodne o znížení úrokových sadzieb. Miesto toho posiela do obehu prekvapivý, takmer 300 miliardový záchranný balík, o ktorom sme informovali v piatkovej správe. Na úkor ekonomickej situácie a pádu globálnych trhoch chcú čo najskôr splniť ciel znížiť mieru inflácie pod 2 %. Vysoká miera úrokových sadzieb ale predstavuje stále väčšie riziko a vyžiadala si svoje prvé obete v podobe pádu 3 veľkých bánk, SVB, Silvergate a Signature Bank.
Medzitým oznamuje problémy aj švajčiarska Credit Suisse. Rýchly sled pádov a oznámení zlej výkonnosti bánk naznačuje, že situácia nie je skutočne dobrá. Pretože ak skrachuje jedná veľká banka, ohrozené sú aj menšie, ktoré tu majú svoje vklady. Tým strácajú likviditu a je vysoko pravdepodobné, že čoskoro sa spustí domino efekt. V dôsledku toho vznikne podobná recesia, aká bola v roku 2008. Prepojenosť bánk a zadĺženosť sú najväčší strašiak súčasnej doby.
Prečítaj si aj: Banková kríza už nabrala globálne rozmery