zlato

Trhu so zlatom sa v posledných dňoch rozhodne nedarilo a zdá sa, že aj ďalší pokus o nadviazanie na predchádzajúcu rally skončilo neúspechom. V každom prípade je vývoj trochu odlišný od striebra, kde došlo k akémusi Pump & Dump, keď väčšina z toho rastu bola už vymazaná. Nečakal som, že tí pumpári z Redditu majú takú silu vyhnať cenu aj na takom veľkom trhu.

V každom prípade sa z drahých kovov kapitál odlieva, čo je spôsobené posilňujúcim dolárom. Ak americký dolár stúpa na hodnote, nie je možné, aby išlo zlato na nové all time high. Respektíve na to nie sú podmienky. Lenže ani dolár nemá absolútne nič isté, pretože kurz ešte len stojí pred prvou kľúčovou hladinou.

Aktuálna situácia na 4H TF DXY

Kurz dolárového indexu prekonal 91,5 bodov, čo bol taký prvý dôležitý míľnik, aby sme mali istotu, že sa trh dostal aspoň zo strednodobej korekčnej štruktúry. Teraz je kurz už veľmi blízko pri prvej silnejšej rezistencii, ktorá začína na 91,8 bodoch. Ľudovo povedané, je stále šanca, že ide o fakeout.

Kým dolár neprerazí uvedenú úroveň, nie je šanca na preklopenie do strednodobej expanzie. Ak však trh bez väčších problémov prerazí, asi nás naozaj čaká niekoľkomesačný rast meny. A niečo také prirodzene ovplyvní celý kapitálový trh.

Aktuálna situácia na 4H TF spotového trhu zlata

Ako sa dalo očakávať, kurz zlata úplne zlyhal pri hornej stene zakresleného kanála. Bez prerazenia proste nemohlo zlato pokračovať v raste, vďaka čomu sa tento trh odsúdil k pokračujúcej korekcii. Vlastne tá korekcia trvá už príliš dlho, pretože technicky vzaté ide o strednodobý downtrend. A ak sa do leta nedočkáme nového all time high, bude z toho zase bear market.

V každom prípade sa cena vyliala zo zakreslenej medvedej vlajočky, takže technicky bol ďalší smer s väčšou pravdepodobnosťou už udaný. Keď si trh uvedomil, čo sa deje, výpredaj začal naberať na obrátkach. Od spodnej hrany medvedej vlajky tvorí cenový pokles asi 3 %. Pri zlate ide o veľmi hlboký prepad, pretože si musíme uvedomiť, že nami sledovaný trh je grandiózny.

Negatívne momentum začalo akomak slabnúť, ale stále je šanca na drop k S/R levelu 1 756 USD/uncu, kde je prvý silnejší support. Teda je stále nádej, že bude pokles ešte nejaký krátky čas pokračovať, kým sa trh rozhodne pre konsolidáciu. Trh je teraz na S/R leveli 1 794 USD/uncu, čo je skôr slabšia hranica. Ale možno aspoň kratučká konsolidácia príde.

Ak však dolárový index zostane v ruji, zlato môže doslova padať voľným pádom, ako to bolo v marci 2020. V prípade zlata si teda treba dávať poriadny pozor, čo človek robí. Volatilita je síce na tomto trhu slabšia, ale na prepákovaných pozíciách je to jedno.

Indikátory

4H RSI je na 22 bodoch, čo už je akási hladina vhodná minimálne pre slabší pullback up. V každom prípade nám to potvrdilo, že medvede sú nepochybne vo vedení. Keď býci dovolia zostup tak hlboko, nemajú vo všeobecnosti na trhu práve valnú silu.

Na záver

Na trhu so zlatom to vyzeralo ešte na jeseň dosť nádejne, ale teraz je to naopak, situácia sa horší. S rastúcim dolárom za chrbtom nebudú môcť drahé kovy v žiadnom prípade sústavne posilňovať. Nič však ešte nie je isté a my sa asi až v blízkej dobe dozvieme, akým smerom trhy budú smerovať. Vo februári totiž prídu fundamenty, ktoré môžu dolár ešte zostreliť.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Inflácia v Európe je vraj extrémne nízka! Čo je na tom pravdy?


Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na kapitálových trhoch sú veľmi rizikové!

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Ing. Jaroslav Jarolím.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance