Vytváranie ideálneho investičného portfólia – Kam momentálne investovať peniaze?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Tradične väčšina ľudí investuje do zlata, nehnuteľností, bankových fondov, ale so zvyšujúcim sa finančným povedomím čoraz viac ľudí začalo pozerať na akcie, dlhopisy a podielové fondy ako na investíciu. Poďme sa teda pozrieť, kam investovať okrem kryptomien.

Veľkou silou, ktorá stojí za investovaním na akciových trhoch, je vytváranie bohatstva. Zároveň by sa však investori mali zamerať aj na ochranu kapitálu v situáciách, keď sa veci vyvíjajú smerom proti ich očakávaniam.

V takom prípade je diverzifikácia portfólia vhodná najmä v časoch pandémie, kedy by sa určité množstvo peňazí malo prideliť na pevný príjem, aby sa zabezpečil kapitál v prípade zvýšenia volatility na akciových trhoch. Poďme pochopiť, ako je možné diverzifikovať alebo vytvoriť portfólio s viacerými produktmi.

Predtým, ako sa pustíte do akéhokoľvek produktu, každý by mal robiť profilovanie rizika sám sebe. Rizikové profilovanie zahŕňa napríklad príjem za rok, závislé osoby v rodine, konečný cieľ investícií, atď.

Úrokové sadzby taktiež dosahujú rekordne nízke hodnoty, čo podporuje využívanie pôžičiek. Viac sa dočítate tu – Sadzby hypoték na rekordne nízkej úrovni – Američania už nechcú čakať na fixáciu.

Portfólio so stredným rizikom

Pozrieme sa na portfólio so stredným rizikom pre investora približne vo veku 30 – 40 rokov, v ktorom sa približne 40 % prostriedkov investuje do spoločnosti alebo do štátneho dlhu, s ktorými sa dá obchodovať na finančných trhoch a ktoré vytvárajú pevný výnos. Ďalej 10 % tvorí pohotovostný fond pre prípad núdze.

Zo zvyšných 50 percent by malo zostať okolo 10 % hotovosti a zvyšných 40 % môže byť investovaných na akciovom trhu dlhodobo.

Portfólio so stredným rizikom

Agresívne portfólio

Agresívny investor, väčšinou vo veku do 30 rokov, si môže dovoliť trochu vyššiu mieru rizika. Odporúča sa, aby jednotlivci investovali približne 15 % do dlhových produktov, približne 70 % do akcií a zvyšné prostriedky by sa mali rozdeliť na zlato 5 % a arbitrážne fondy 10 %.

Agresívne portfólio

Môže vás zaujímať: Ethereum na ATH a Bitcoin potvrdzuje UPtrend! Držte si klobúky, raketa štartuje!

Konzervatívne portfólio

Konzervatívny investor, prevažne vo veku nad 40 rokov, môže investovať 5 % do zlata, čo je prirodzené zabezpečenie, 20 % do arbitrážnych fondov na zabezpečenie krátkodobých potrieb a zaistenie proti akciovým trhom vo volatilných scenároch. Investor by mal investovať iba 15 % do akcií  a 25 % do fondu ESS. Fond ESS by sme rozdelili na 3 rovnaké časti – akcie, dlh, arbitráž. 35 % sa investuje do dlhopisov s ratingom AAA alebo štátnych dlhopisov.

ESS fond – financovane v rámci Inovačného a technologického fondu (ITF), ktorý je určený na podporu súkromného sektora, aby investoval do výskumu a vývoja.

Konzervatívne portfólio

Záver

Záleží na investorovi a jeho inklinácii k rizikovým produktom, ako sa rozhodne pri správnom rozdeľovaní portfólia. Diverzifikácia je spojená aj s vekom investora pričom platí, že čím je investor starší, tým menej rizikové portfólio sa odporúča.

Podĺa nás však najlepšie urobíte, ak časť peňazí vložíte na niekoľko rokov do kryptomien. Ak vás to láka, môžete skúsiť aj obchodovanie, i keď spraviť zisk na burze nie je vôbec jednoduché. Pomôže vám v tom náš nový produkt SIGNÁLY!

SIGNÁLY – Obchodujte kryptomeny s nami a naučte sa, ako vytvoriť zisk na burze

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.