Bitcoin (BTC) neprestáva udivovať, pretože dokázal vytvoriť ďalší all time high, čo je v poslednej dobe už akýmsi všeobecne prijímaným štandardom. Je však isté, že s každým novým rastom sa blíži koniec parabolického rastu, ktorého sme svedkami už niekoľko týždňov. Že sa čoskoro vytvorí vrchol naznačuje aj sentiment, ktorý je extrémne euforický.
Na Youtube sa objavilo množstvo nových krypto guru, ktorí prirodzene nič nevedia, ale robia dobrú show a ich ovečky im to zlupnú. Teda im počty odberateľov rastú priamo úmerne s rastúcou cenou. Vo facebookových skupinách sa zase množí hromada stupídnych príspevkov predovšetkým zo strany nováčikov, ktorí nemajú absolútne potuchu, čo Bitcoin je, ale hrozne ho chcú.
Nebudem si brať servítku pred ústa, Bitcoin teraz chcú aj úplní idioti, čo v tomto smere nemajú vôbec žiadne znalosti a nemajú ani záujem sa učiť. Chcú len vedieť, kde nakúpiť Bitcoin. Čo je jednak zle a jednak nám to avizuje, že je vrchol naozaj už strašne blízko.
Aktuálna situácia na 1W TF BTC/USD
Týždenný graf je úplne hrozivý, pretože nám tá parabola stále akosi expanduje. Malá zastávka bola na 35 000 USD, čo bol v podstate najčastejšie skloňovaný target po prerazení 20 000 USD. Navyše máme blízko spomínaného levelu aj ročný pivot R1, takže sa aspoň brzdenie dalo očakávať. Akurát pripomeniem, že level so silnou konfluenciou (zhlukovaním) je až na cca 19 500 USD.
Indikátory
Viete, čo je ešte hrozivé? Týždenné RSI teraz ukazuje skoro 95 bodov, čo človek vidí raz za niekoľko rokov. Teoreticky môžeme škrtnúť aj 99,99 bodov, ale aj tak je celkom odvaha naďalej zotrvávať na trhu. Respektíve, ak ste hodleri, môže vám to byť jedno. Ale vstupovať teraz na trh je vážne bláznovstvo. Ešte pripomínam, že ultimátny support je cca 54 bodov.
Aktuálna situácia na 4H TF BTC/USD
Zo 4H grafu možno spozorovať, že predajcovia boli na obmedzený čas celkom akční. Aj tak však nemali dostatok síl Bitcoin dumpnúť. Všimnite si dolu zaznačených sviečok s dlhými knôtmi. Keď nastalo prerazenie vrcholu z 3. januára, čakal som rýchlu pumpu napríklad o 2 000 USD hore. Ale nič sa nestalo a bolo jednoducho vidieť, že trh nie je schopný tak ľahko postúpiť vyššie.
Tie sviečky sú práve dôkazom väčšej iniciatívy shortárov, pretože majú dosť dlhé horné knôty. Vyložene bearish sviečky to nie sú, ale môžeme z nich vyvodiť, že medvede sa občas o niečo pokúšajú. V každom prípade býci cenu vytiahli hore a darí sa im aj v týchto minútach. No 40 000 USD je psychologická úroveň a okrem toho je tu aj mesačný pivot R2. K reakcii by preto malo dôjsť.
Indikátory
Na RSI je už asi 24 hodín grandiózna medvedia divergencia, ale trh na ňu vôbec nereaguje, čo je oprávnene podivné. Predtým, keď sa niečo také na grafe objavilo, býci stiahli chvostíky a medvede svojimi pazúrmi okamžite cenu strhli.
Na hodinovom grafe chcem ukázať, že štruktúra trhu z posledných 72 hodín má podobu rising wedge. Podobných rising wedge sme mali na Bitcoine možno aj tucet, ale zakaždým prebehol breakout cez hornú stenu. Príde k tomu aj teraz? Ťažko povedať, ale určite sa o prieraz býci pokúsia. V každom prípade je najbližší lokálny support cca na 35 000 USD.
Indikátory
Vývoj krivky RSI má veľmi pekný trend a jeho narušenie logicky môže viesť k výpredaju. Ide však len o hodinové RSI, takže prípadný výpredaj môže byť relatívne malý. Otázkou je, či by ho ostatné medvede nebrali ako príležitosť k väčšiemu shortu.
Na záver
Cenový vývoj má neskutočnú dynamiku, na ktorú jednoducho nie sme po dlhom bear markete vôbec zvyknutí. Než som túto analýzu stihol dokončiť, kurz breakuje zo zakresleného rising wedge. Uvidíme teda, kam sa až cena v rámci tejto vlny dostane. Určite si však buďte vedomí toho, že hneď ako parabolický rast skončí, rovnako tak rýchlo môže kurz padnúť.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Demokrati o krok bližšie k ovládnutiu senátu – zlá správa pre dolár a akciový trh?
Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na kapitálových trhoch sú veľmi rizikové!
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Ing. Jaroslav Jarolím.