Demokrati o krok bližšie k ovládnutiu senátu – zlá správa pre dolár a akciový trh?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Tak sa schyľuje k definitívnemu koncu senátnych volieb v štáte Georgia, kde to bolo naozaj tesné, ale nakoniec sa demokratickým kandidátom podarilo zvíťaziť. Tým teda získali v americkom senáte väčšinu a s demokratickým prezidentom Joe Bidenom sa im určite podarí presadiť, čo uznajú za vhodné.

To teda znamená rastúce vládne výdavky, rastúce zadĺženie, devalváciu dolára a vyššie zdanenie niektorých sektorov. Skrátka, dlho sa očakáva, že ak demokrati získajú väčšinu, akciové trhy nebudú z toho nadšené. Navyše možno kalkulovať s tým, že americký dolár bude pokračovať v dlhodobom oslabovaní.

Aká je zatiaľ reakcia dolárového indexu?

Dolárový index zatiaľ zareagoval rastom, čo si možno vyložiť tak, že po relatívne dlhej dobe máme potvrdené, kto s najväčšou pravdepodobnosťou bude sedieť v Bielom dome. Ale ako som hovoril, dlhodobo to nie je pre americký dolár vôbec dobrý fundament. Čo však nevylučuje, že strednodobo sa nemôžeme dočkať oživenia meny.

Na odraz čakáme už strašne dlho a vôbec sa nedostavuje. Je to dané tým, že Američania realizujú dlhodobo expanzívnu fiškálnu a monetárnu politiku. V poslednej dobe je dolár slabý predovšetkým vďaka fiškálnej politike a s demokratickou väčšinou sa zmeny rozhodne nedočkáme.

Čo na to akcie technologických spoločností?

Program Joe Bidena počíta so zvyšovaním daňového zaťaženia technologických firiem a presadzovaním „zelenej” politiky. Akosi sa teda počíta s tým, že demokratické víťazstvo ponesú technologické akciové tituly ťažko. Trhy sú však v takom „vyhajpovanom” stave, že by som si dovolil tvrdiť jedno – spomenutá fundamentálna správa ich vôbec nezaujíma.

Musíme si naliať čisté víno a uznať, že súčasná expanzia na akciových trhoch vôbec nie je  o fundamente, ale že jednoznačne ide o nafukujúcu sa bublinu s koncom v nedohľadne. Keby som mal myšlienku vysvetliť na rovinu, tie davy na trhoch nejaké fundamentálne správy vôbec nezaujímajú. Budú nakupovať akcie, nech vládne ktokoľvek a s akýmkoľvek programom.

Zdôrazňujem však, že hovorím iba o očakávaní investorov. Fakticky trh fundament vždy ovplyvňuje a nakoniec sa sila trhových zákonov prejaví. Avšak, keď sú davy, inštitúcie a centrálne banky agresívne, môžu ísť proti fundamentu pomerne dlho. Donekonečna sa to ale takto nedá, a nikto nemá krištáľovú guľu, aby vedel, kedy sa tak stane.

Na záver

A ako môže politika vládnucej garnitúry ovplyvniť cenu Bitcoinu? Myslím si, že terajší agresívny pump na Bitcoine máme predovšetkým vďaka Federálnej rezervnej banke a stimulačnej politike americkej vlády. Oni vyložene touto politikou spôsobujú, že sa všetky aktíva strašne nafukujú.

Predstavte si, že od marca minulého roka dochádza k šialenej inflácii na akciovom trhu a na niektorých tituloch rast stále graduje (napríklad Tesla). Len časť kapitálu sa preliala do Bitcoinu, na čo sa v každom prípade čakalo. Nastalo to však oveľa skôr, pretože väčšina analytikov kalkulovala až s polovicou tohto roka. To je zase dané okolnosťami, ktoré sa dynamicky vyvíjajú.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Analýza XLM/USD a XMR/USD – Alty čakajúce na ďalšiu vlnu?

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Ing. Jaroslav Jarolím.