ANALÝZA – Bitcoin (BTC) testuje kľúčovú rezistenciu – Shorty stále stúpajú

0

V pondelkovej analýze na Bitcoin (BTC) sme si ukázali týždenný graf, kde sa trhu na poslednú chvíľu podarilo spríjemniť výslednú podobu týždennej sviečky. Po takomto close bolo skutočne jasné, že trh chce tých 42 000 USD minimálne otestovať. A kto vie, cena pod rezistenciou konsoliduje, takže sa možno dočkáme aj prielomu. Je však dobré nezabúdať, že z technického hľadiska sa prerazením 42 000 USD v podstate nič nezlepší.

BTC dlhé/krátke pozície

BTC

Ešte kým sa vrhneme na denný graf BTC, prvýkrát si rozoberieme zase krátke a dlhé pozície. Minulý týždeň som varoval, že ak objem BTC v short pozíciách aj naďalej s rastúcou cenou porastie, je dosť pravdepodobné, že niekto ľudovo povedané naháňa likviditu. To znamená, že si niekto silný na trhu asi saturuje obrovskú short pozíciu. Toto je pre Bitcoin logicky veľmi rizikové.

Ako bolo povedané, s rastom ceny objemy BTC v krátkych pozíciách stále rastú. V relatívnych číslach o pár desiatok percent v priebehu niekoľkých dní. V absolútnych číslach hovoríme o tisícoch BTC. Za predošlé dva týždne stúpli shorty takmer o 3 000 %, absolútne ide približne o 22 000 BTC.

Len počas stredajšieho popoludnia bolo nabratých tisíce Bitcoinov do krátkych pozícií. Preto zastávam názor, že to nie je v žiadnom prípade dielo malých obchodníkov. Predsa len na taký objem potrebujete hromadu kapitálu. Avšak je dosť otázne, čo má náš veľký medveď za lubom. Prirodzene nevieme, čo je cieľom. Preto musíme sledovať objemy v nadväznosti na price action.

Ináč longy rastú len minimálne, ale zdržujú sa na all time high. To je potenciálne palivo pre drop, keby to chcel niekto využiť. Podstatná časť pozícií je stále v pasci. V prípade prerazenia 42 000 USD je otázne, ako dlho budú ochotní svoje pozície aj naďalej držať. S rastúcou cenou sa jednotliví longári priblížia k svojim break even úrovniam. To je prvá príležitosť, kde je možnosť sa svojej pozície zbaviť bez straty.

Aktuálna situácia na 1D TF BTC/USD

BTC

Ako vidieť z denného grafu, Bitcoin zabrzdil svoj postup hneď pri spodnej hranici zaznačenej rezistencie, kde stred je cca 42 000 USD. Máme pred sebou jednoznačne obyčajné brzdenie, pretože kurz pod odporom stále konsoliduje. Toto je fakticky bullish, pretože sa tým nakupujúci dosť márne chystajú preraziť.

Trh však nebude mať prerazenie také jednoduché, pretože v blízkosti rezistencie je zase tá konfluencia v podobe Fibonacciho úrovne 38,2 %, kĺzavých priemerov MA 200 a EMA 55. Navyše je tu podľa Volume Profile výklenok (Low Volume Node). Máme tu teda peknú zbierku faktorov, ktoré sťažujú býkom prelomenie.

Lenže toto všetko samozrejme automaticky neznamená, že nemôžu preraziť. Iba to majú logicky ťažšie. Uvidíme teda, ako sa s prekážkou nakupujúci pobijú. Na základe price action objemov spoznáme, akú reálnu silu má táto časť trhu.

Indikátory

Hodnoty RSI mierne prekročili 53 bodov, čo možno považovať za istý úspech. Ale trh čelí ďalšej prekážke – zakreslenej rezistenčnej diagonále, ktorú krivka indikátora rešpektuje už pol roka. Teda máme ďalší faktor pre tú našu sledovanú konfluenciu. Na MACD pomaličky pozitívne momentum zosilňuje.

Na záver

Určite myslite na to, že ak porastie cena a shorty pospolu, niekto sa stále snaží získavať likviditu. Laicky povedané, aby si veľkokapitál nabral shorty, musí byť logicky protistrana – kupci. Ak je s rastúcou cenou ochota nakupovať, nie je problém naberať aj obrovské krátke pozície.

Určite existuje aj akási šanca na to, že toho veľkého shortára niekto stlačí, ale nevsadil by som na to. Niekto taký bude mať ohromné množstvo collaterálu a navyše sa likvidačné ceny budú nachádzať až niekde nad all time high hladinou.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom facebooku.

ANALÝZA – Bitcoin (BTC) mieri otestovať 42 000 USD, čo potom?

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Ing. Jaroslav Jarolím.

Bitcoin Skupina
Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.