BTC Bitcoin

Po včerajšej analýze na zlato by sme sa zase mohli zamerať na Bitcoin (BTC), kde sme si pred pár dňami uviedli, že sa nám v grafe určite rysuje medvedia zástavka. V týchto chvíľach je spomínaný pattern istota, pretože už máme celkom štyri dotyky s jednotlivými hranami (ABCD). Učebnicovo by ich malo byť päť (ABCDE), no je úplne normálne, že k prierazom dochádza už po štvrtom dotyku.

Bitcoin má teraz logicky tri možnosti. Bullish scenár je, že kurz prerazí cez hornú stenu a potom sa dočkáme ďalšieho otestovania S/R levelu 42 000 USD. Medvedí scenár počíta s prerazením smerom nadol, kedy by hlavne padla hladina 30 000 USD. Potom je ešte tretia neutrálna možnosť, kedy prebehne prieraz spodnej steny útvaru, ale support na 30 000 USD vydrží.

BTC longy/shorty

BTC longy

Kým sa pozrieme na graf BTC, najprv si v rýchlosti ukážeme, ako sú na tom dáta Bitfinexu ohľadom otvorených longov a shortov. Z grafu vyplýva, že dlhé pozície sú veľmi blízko od all time high hladiny, kde pravidelne dochádzalo k vypláchnutiu týchto pozícií. Momentálne je v longu 46 708 Bitcoinov, kým v shorte je 871 Bitcoinov.

Shorty sú teda na all time low a hlavne tu máme solídny nepomer (98 % na 2 %). Ide síce len o dáta z Bitfinexu, ale aj tak by som graf nebral na ľahkú váhu. Minimálne ako doplnok je pomer long/short užitočný. V každom prípade je dlhých pozícií hrozne veľa, čo môže fungovať ako palivo pre dump.

Aktuálna situácia na 1D TF BTC/USD

BTC

Po technickej stránke sa pre Bitcoin nič až tak významné nestalo, ale na druhej strane máme úplnú istotu, že kurz rešpektuje zakreslenú zástavku/triangel. Máme teda z čoho vychádzať a môžeme kalkulovať s tým, že je väčšia šanca na prerazenie smerom nadol. Ako bolo aj v úvode spomenuté, máme za sebou dotyk D a môžeme sa ešte dočkať dotyku E pri hornej hrane.

To by zodpovedalo tomu, že sa pokusu o prerazenie dočkáme až o pár dní. Avšak zaručené to nie je a pokojne sa všetko môže dynamicky rozbehnúť už o pár okamihov. Rozhodne sa preto oplatí byť v nasledujúcom čase veľmi pozorný, čo sa na trhu deje. Ak sa dočkáme onoho breakdownu 30 000 USD, prvé brzdenie môžeme očakávať asi až na cca 23 000 USD.

Aj tak je hladina silná až okolo 19 000 USD. Ono je hrozne ťažké odhadovať, ako veľmi hlboko môže Bitcoin padnúť, keď blízky support nevydrží. V tomto ohľade rozhoduje, koľko stop lossov a likvidačných cien pod spomínaných 30 000 USD máme. Logickou úvahou môžeme dospieť k záveru, že asi dosť, ale nepoznáme ani hrubý objem. To jednoducho zistíme až vo chvíli, keď k prerazeniu príde.

Indikátory

Vrchol RSI je na nejakých 37,6 bodoch, takže trh je úplne bez akejkoľvek väčšej aktivity. Navyše má krivka RSI typickú podobu pre obyčajný retracement, po ktorom nasleduje ďalší pokles. Na základe MACD negatívne momentum veľmi zoslablo a je snaha o bullish cross. Zatiaľ to však veľmi nevyzerá a aj keby k nemu prišlo, kým je kurz v patterne, nemá žiadnu váhu.

Na záver

Ako neustále opakujem, nikto nemáme krištáľovú guľu a nikdy nevieme iste, čo sa v skutočnosti stane. Lenže podľa mnohých signálov a dát zatiaľ všetko nasvedčuje, že Bitcoin sa naozaj chystá na prerazenie 30 000 USD a je nemalá šanca, že medvede budú vo svojej snahe úspešní. Buďte preto na toto všetko určite pripravení, ale rozhodne nepanikárte – všetko s rozumom.

ANALÝZA – Zlato (XAUUSD) si dává oddych, brzy zase strmá expanze?

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom facebooku.

Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na kapitálových trhoch sú veľmi rizikové!

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Ing. Jaroslav Jarolím.