Amerike sa vypomstili menové zločiny – Euro doláru vybilo zuby!

2

Už niekoľko mesiacov na Kryptomagazine informujeme o pochybnej menovej politike USA. Americká centrálna banka (Fed) za posledné mesiace vytlačila viac než 8000 miliárd dolárov. Drvivá väčšina týchto peňazí išla priamo americkým bankám, ktoré Fed zachraňuje pred krachom a vláde. Už niekoľko mesiacov však táto inštitúcia investuje aj do veľkých amerických firiem.

FED – Najväčší podvodníci na svete – Súkromná firma, s výhradným právom tlačiť doláre

Nafukovanie americkej ekonomiky má svoje následky

Touto činnosťou sa Fed snaží umelo potlačiť dopad krízy na firmy, ktoré sú súčasťou amerických akciových indexov. Spoločnosti ako Apple, Amazon či Tesla dokonca v tomto roku dosiahli nové historické maximá.

EUR/USD
EUR/USD Monthly

Tvorba nových dolárov však má následky. Ide o takzvané inflačné peniaze, ktoré po vstupe do obehu znižujú hodnotu meny, čo už môžeme badať aj v reálnom svete. Inflácia začína užierať úspory Američanov, ktorí sú oproti Európanom o 10% chudobnejší.

Ako 50 rokov okrádajú celý svet? – Príbeh o tom, prečo sme stále chudobní

Euro posilňuje voči doláru

Euro totiž voči doláru prvýkrát po takmer desiatich rokoch začína výraznejšie posilňovať a koncom júla dokonca na páre EUR/USD prekonalo dlhodobú klesajúcu trendline. Aktuálne jedno euro stojí 1,179 $. V marci tohto roka sa pritom jeho hodnota nebezpečne blížila k hodnote doláru.

EUR/USD - Daily
EUR/USD – Daily

Euro zatiaľ potvrdzuje prieraz trendline (viď graf) a 3.8. už túto líniu otestovalo aj z hornej strany. Je dosť možné, že v najbližších týždňoch dôjde k ďalším testom a až potom nastane ďalšie kolo rastu.

To, že euro voči doláru posilňuje, nás vôbec neprekvapuje. ECB narozdiel od Fedu zvolila konzervatívnejšiu menovú politiku, i keď v tomto roku taktiež so ekonomiky poslala rekordné objemy peňazí. Počet vytlačených eur ďaleko presahuje jeden bilión (1000 miliárd), čo je najviac od poslednej krízy.

Ako sa ochrániť pred infláciou?

Inflácia teda v najbližších mesiacoch a rokoch tvrdo zasiahne aj štáty eurozóny. I keď nie tak silno, ako USA. Existujú však spôsoby, ako sa pred ňou ochrániť. Ak budete vaše úspory držať v banke, očakávajte, že sa znehodnotia. Skvelou alternatívou sú rôzne bezpečné prístavy ako zlato, či iné vzácne kovy. A ako dobrá alternatíva sa javí aj Bitcoin.

Najnovší prehlaď hodnoty zlata a Bitcoinu nájdete tu:

Zlato padlo pod 2000 $ – Bude ho Bitcoin nasledovať?

Bitcoin Skupina
Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.