Profesionálny ekonóm varuje: Svetová ekonomika má jeden skutočne vážny problém

Analýzy Ekonomika ma vážny problém
Ekonomika ma vážny problém. Zdroj: shutterstock.com/jira pliankharom/Creative Lab/Kaspri
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Zadlžovanie spojených štátov amerických naďalej pokračuje rekordným tempom. Trend informuje, že za posledných 60 rokov bol dlhový strop navýšený 80 krát.

Zvyšovanie dlhového stropu

Situácia v USA je každý rok vážnejšia. Dlh Spojených štátov amerických sa vyšplhal už na 31,4 bilióna dolárov. Iba od koronakrízy, počas ktorej Americká centrálna banka tlačila rekordným tempom peniaze do obehu na záchranu firiem, dlh narástol o 5 biliónov.

Graf vývoja dlhu v USA

Graf vývoja dlhu v USA. Zdroj: fiscaldata.treasury.gov

Ako informuje Dennik N, dlh v porovnaní s HDP sa vyšplhal na 130 % HDP. Nad USA je ešte 5 štátov, ktoré majú výrazne vyšší dlh ako HDP. Spomedzi európskych štátov sú na tom najhoršie Taliansko a Grécko s pomerom 156 % a 254 %.

Najviac zadlžene státy

Najviac zadĺžené štáty. Zdroj: statista.com

Vysoký dlh vzniká, lebo štáty vyhradia na rozpočet vyššiu čiastku. Aby predišli deficitu, tak buď musia zvýšiť dane alebo znížiť rozpočet. Podľa Lisabonskej zmluvy sa Slovensko snaží dodržiavať dlh do výšky 50 percentného podielu na HDP. Za nesplnenie ale nie je žiadny dopad. V súčasnosti je Slovensko tesne po 60 %.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku

USA začína mať vážny problém

V USA dlh aj pomer k HDP stále rastie. Ekonóm Peter Schiff na tento problém upozorňuje a varuje pre možným kolapsom finančného systému.

„Nikdy nesplatíme svoje účty… Máme dlh vo výške 31,7 bilióna dolárov. To je 31,7 bilióna dolárov, ktoré sme nezaplatili. Peniaze sme si požičali. A peniaze si chceme požičiavať aj naďalej. Nikto nechce platiť žiadny z týchto dlhov.”

Ďalší ekonómovia, ako sme informovali varujú, že reakcia centrálnych bánk, hlavne americkej, na koronakrízu a súčasnú bankovú krízu je nesprávna. Počas marca sa vytlačilo úplne nových 200 miliárd dolárov, ktoré firmy dostali. Na jednej strane bolo zabránené vzniku globálnej recesie. Ale tá ešte môže prísť. Pretože tento záchranný balík formou úveru bude musieť byť neskôr splatený.

To donúti veľké firmy a banky začať šetriť a prepúšťať zamestnancov. Vysoká nezamestnanosť spôsobí chudobu a výpadky príjmov štátu. A takto domino efekt, podobne ako napríklad v roku 2008, bude pokračovať ďalej.

Prečítaj si aj: Elon Musk vydáva dôležité varovanie

Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.