Kríza na trhoch
Kríza na trhoch, zdroj: shutterstock.com/Rawpixel.com

Nebolo to tak dávno, čo sme zažili veľký kolaps ekonomiky. Naposledy pred viac ako rokom. Tým, že americké indexy už po niekoľkých mesiacoch zmazali veľký marcový pokles a následne sa dostali na niekoľkoročné maximá, vzniká zásadná otázka. A to nie, či príde ďalšia veľká kríza, ale kedy.

Začiatok roka 2020 a veľká kríza

Ešte v januári roku 2020 nič nenaznačovalo, že by mala prísť veľká kríza. Koronavírus bol záležitosťou niekoľkých štátov, a to z veľkej časti iba Číny. A iba málokto čakal, že už v marci vypukne celosvetová pandémia. Tá zatlačila cenu ropy, indexov a ďalších známych aktív až o 50 %. V niektorých prípadoch, ako je napríklad letecký priemysel, to bolo aj v rámci 80 % poklesu.

V minulosti bolo takým zvykom, že trvalo aj 10 rokov, kým sa všetko spamätalo a trh sa dostal na nové maximá. Iba počas krízy v roku 2008 sa ekonomika ako tak spamätala niekedy počas rokov 2011 až 2012.

Všetko je inak

Táto kríza je ale iná. Oživenie ekonomiky sme videli na trhoch už po 3 mesiacoch od začiatku veľkého poklesu. Dokonca jeden z najznámejších ukazovateľov sily trhu index Nasdaq 100 sa po 4 mesiacoch vrátil na historické maximum a odvtedy urobil ďalších 100 %.

Keby sa na tento graf pozrel človek, ktorý sa nikdy nezaujímal o ekonomiku, tak by nad grafom mávol rukou a jasne by povedal, že žiadna recesia tu nie je, trh stabilne rastie… super!

Prvý veľký pokles už zažili Bitcoin a zlato: Spôsobil rastúci trend dolára prudký pokles ceny BTC a zlata?

Obavy a strach, že príde kríza

Táto aktuálne ešte stále prebiehajúca recesia sa vyznačuje svojou originálnou štruktúrou. Na jednej strane niektoré skupiny ľudí, ktorých zasiahla koronakríza, sú na pokraji krachu. Na strane druhej firmy a ľudia pracujúci hlavne v online priemysle majú historicky najlepšie výsledky.

Táto nerovnováha spôsobuje v online priemysle tvorbu veľkej bubliny, ktorá čoskoro bude musieť prasknúť. Už len počas tohto leta, keď sa konečne uvoľnili opatrenia takmer po celom svete, veľa online firiem začalo mať problémy. Konkurencia je proste veľká a keď boli všetci doma, veľmi ľahko sa podnikalo v tomto sektore. Keď sa znovu všetko stabilizuje a vráti do pôvodného stavu ako spred krízy, tak aj keď sa to môže zdať nereálne, všetko sa vráti späť do starých koľají.

Práve NASDAQ 100 ukazuje výkon prevažne online gigantov internetu. A všetko to tak nejak zapadá do skladačky. Prakticky sa opakuje to isté ako v Dotcom bubline, v ktorej aj úplne začínajúci podnikatelia vedeli ľahko zbohatnúť a následne pri rastúcej konkurencii aj za jeden deň skrachovať.

Príde záchrana?

Ani americká centrálna banka nebude zachraňovať ekonomiku donekonečna. Oni majú tiež svoj biznis model a myslia v prvom rade na seba, nie na ľudí. Keď proste štát alebo firma bude vysoko zadlžená, nové peniaze už nedostane. Pôjde do likvidácie. A presne na to sa svet posledné desaťročia začína stále viac a viac viazať.

Preto otázka nie je či, ale kedy príde ďalšia veľká kríza, ktorá bude ešte horšia ako tá posledná.

Čítaj ďalej: Včerajší prepad v réžii veľrýb? Bolo zlikvidovaných cez 330 miliárd dolárov!