Americké akcie padajú v reakcii na rozhodnutie Európskej centrálnej banky ďalej znižovať úrokové sadzby. Na trhu sa tak vytvoril strach z blížiacej sa recesie.
Americké akcie v prepade
Všetky tri hlavné akciové indexy v USA zaznamenali od štvrtka výraznejší prepad. To signalizovali už Dow Futures a prepad sa následne premietol aj do ostatných akciových trhov. Klesajúcej cene akcií sa nevyhlo žiadne odvetvie.
Cenový vývoj Cardana: [ANALÝZA] ADA/BTC – Cardano možno chystá šialený breakout!
Cestu smerom dole viedli akcie energetických firiem, ktoré sa prepadli o 1,3 % a hneď za nimi nasledovali akcie technologických spoločností v rámci Nasdaq Composite Index, ktoré sa prepadli takmer o celé percento.
Blue-chip index klesal o 177 bodov, čo je 0,65 %. S&P 500 Index, ktorý združuje akcie spoločností s vysokou trhovou kapitalizáciou, sa prepadol o 0,63 %. Zdá sa, že prepad bol reakciou na neistotu na trhu, ktorú vyvolala správa Európskej centrálnej banky (ECB) o znižovaní úrokových sadzieb, ktoré sú momentálne v mínuse 0,4 %.
Európa bojuje o ekonomické oživenie
Už dlho sa v trhovom prostredí špekuluje o tom, či sa blíži ďalšia recesia, a zdá sa, že je to pokojne možné. A práve preto sa ECB snaží ekonomiku oživiť znižovaním úrokových sadzieb. Je to však dvojsečná zbraň.
V prípade, že by prišla recesia alebo aj väčšia ekonomická kríza, nebude mať ECB priestor na to, aby výrazne korigovala vývoj. Štandardný mechanizmus na zmiernenie dopadov väčšej krízy je znižovanie úrokových sadzieb, lenže tie sú ešte stále v mínuse, aspoň na európskej úrovni.
Návod na obchodovanie: [VIDEO] Harmonický pattern Gartley – Ako ho používať a zarobiť na burze?
ECB by tak nemala silný nástroj, ktorým krotiť prípadnú recesiu, pretože už teraz sú úrokové sadzby veľmi nízko. To vyvoláva neistotu na trhoch, pretože investori očakávajú prepad. S tým sa spája aj rastúca cena zlata. Tá totiž často rastie práve vo chvíli, kedy sa očakáva príchod ekonomickej krízy. Zlato je považované za safe-haven pre investorov.
Nepokoj okolo Brexitu
Prezident ECB povedal, že je nutné stimulovať ekonomiku v rámci eurozóny. „Stále je potrebné signifikantné množstvo ekonomických stimulov, ktoré zaistia výhodné finančné podmienky a podporia rast v rámci eurozóny,” povedal Draghi.
Jeho slová tak skôr investorov vydesili, pretože implikujú, že regionálne ekonomiky sú slabšie, než sa pôvodne obávali. Draghi primárne viní obchodné vojny Donalda Trumpa a chaotický proces okolo Brexitu.
A práve Brexit je potenciálnym katalyzátorom pre budúcu finančnú krízu. Tento týždeň totiž situácia vo Veľkej Británii nabrala nový smer, keď bola zvolená tvár Brexitu ako predseda lokálnej vlády. Boris Johnson je známym zástancom tvrdého Brexitu, ktorého dopady ale môžu byť potenciálne katastrofálne pre európsku ekonomiku.
Johnson je známy tým, že mu nerobí problémy otvorene klamať (brexitová kampaň) a zároveň je veľmi kritický k Európskej únii. Dá sa tak očakávať ďalšie vyostrenie vzťahov a pravdepodobnosť tvrdého a chaotického Brexitu tak významne narastá. Aj to zvyšuje neistotu. Európa tak čelí mnohým problémom, ktoré zatiaľ nemajú žiadne riešenie. Významnú časť Európy tiež ovládajú populistické hnutia (napr. Česká republika, Taliansko či Maďarsko).
Bitcoin tradične nereaguje na svetové udalosti a je tak stále silnejšou protiváhou bežným trhom, pretože nekoreluje so starým finančným systémom. Pre držiteľov kryptomien je to ďalšia z mnohých dobrých správ.
Čo čítať ďalej:
[Analýza] Bitcoin – Cena klesá, dominancia stúpa – Stále sme v korekcii!
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.