[ALTCOIN HUNT] BOLT – Krypto YouTube pre Afriku a Áziu – Oplatí sa nakúpiť?

BitmarketsBitmarkets

V prvom diele seriálu Altcoin Hunt sa pozrieme na projekt BOLT. Cieľom BOLTu je stať sa najväčšou mobilnou kryptopenaženkou sveta, poháňanou videoobsahom. Zároveň ide o niečo ako kombináciu YouTube a Netflixu zameranú na rozvíjajúce sa krajiny tretieho sveta, najmä oblasti Afriky a Ázie. Príkladom je Keňa a Mjanmarsko. 

Poďme sa pozrieť, či je projekt BOLT znáškou planých chýrov (čo je napokon vo svete kryptomien nezdravo obvyklé) alebo sa tu skrýva niečo naozaj kvalitné. Negatíva nájdete na konci článku.

Obsah:

  1. BOLT: Základné informácie
  2. Základný kameň: Blockchain Zilliqa
  3. Taktika BOLT na dosiahnutie úspechu
  4. BOLT: Rozbor tímu
  5. Tokenomika projektu
  6. Negatíva projektu

Zdroj: https://bolt.global/

BOLT: Základné informácie

Hneď na začiatku je potrebné spomenúť, že sa projekt BOLT neoháňa jalovými tvrdeniami – v tomto momente má platforma už takmer 4 milióny aktívnych používateľov, a to iba 90 dní po štarte.

Srdcom tohto projektu je samotná, už plne funkčná, mobilná aplikácia BOLT, ktorá používateľom prináša rôznorodý videoobsah. Momentálne ide najmä o vysielania športových udalostí, relácií a replayov. K tomu sa ešte dostaneme.

Hlavným ťahákom a riešením, ktoré sa BOLT snaží priniesť, je digitálny obsah pre osoby nachádzajúce sa v oblastiach, kde sú drahé mobilné dáta, pomalé pripojenie a nemožnosť streamovania dlhého obsahu.

Pomocou BOLTu sa zákazníci dostanú k digitálnemu obsahu za nižšiu cenu a hlavne – nepotrebujú bankový účet.

Tu je vidieť jasné zameranie na osoby z rozvíjajúceho sa sveta, ktoré k bankám nemajú prístup. Nezabúdajme, že Afrika a ďalšie rozvojové oblasti sú momentálne najrýchlejšie sa rozvíjajúcimi časťami sveta.

Základný kameň: Blockchain Zilliqa

BOLT je v základe postavený na blockchaine Zilliqa. Tvorcovia projektu tvrdia, že sa pre Zilliqu ako blockchainovú platformu voľby rozhodli z dôvodu blízkosti (časť tímu BOLT sú bývalí členovia tímu projektu Zilliqa) a tiež pre rýchlosť a efektívnosť platformy.

BOLT vyžaduje rýchly blockchain schopný zaobstarať plynulé fungovanie aplikácie, ktorá má vo výsledku obsluhovať milióny až miliardy používateľov.

Práve tu nastúpila na rad Zilliqa, ktorú možno považovať za jedného z momentálnych konkurentov Etherea. Zilliqa je tiež prvým blockchainom, ktorý úspešne implementoval technológiu sharding a zvýšil tak počet možných transakcií za sekundu.

Ostatne, hlavným cieľom BOLTu je stať sa obsahovou platformou a kryptopeňaženkou pre 6 miliárd ľudí, ktorí k internetovému obsahu bežne nemajú prístup. Či sa im to podarí, sa samozrejme ešte uvidí.

Jednako, fundamentálna štruktúra projektu vyzerá prinajmenšom nádejne.

Akú taktiku má BOLT na dosiahnutie úspechu?

V tejto sekcii nahliadneme na hlavné ťahy projektu BOLT:

  • Adopcia (tvorcovia obsahu a používatelia)
  • Chystaná predinštalovaná aplikácia v mobiloch a televízoroch Hisense (podobne ako ENJ peňaženka v Samsung Galaxy S10)
  • Navyšovanie ziskov

Zdroj: https://bolt.global/

Adopcia 1: tvorcovia obsahu

Ako je možné, že sa projekt BOLT ešte len 90 dní po svojom štarte môže chváliť takmer 4 miliónmi aktívnych používateľov platformy?

Zaujímavým porovnaním je tu používateľská základňa veľmi známeho projektu BAT. Prehliadač Brave, ktorého natívnou menou je token BAT, má momentálne takmer 6 miliónov používateľov. BOLT sa teda hneď na štarte približuje miere adopcie veľmi vysoko postavených projektov.

Za všetko môže šikovný marketing a zameranie sa na používateľskú základňu krajín tretieho sveta. Ďalej, BOLT na svoju platformu priťahuje tvorcov obsahu, ktorí nie sú spokojní s existujúcimi modelmi, ako je YouTube.

Hlavným problémom pre tvorcov obsahu pochádzajúcich napríklad z Afriky je nedostatočný príjem z YouTube, keďže sa v týchto krajinách skrátka nenachádza dostatok zmysluplných marketingových hráčov. Príjem tak väčšinou sotva pokryje náklady tvorcov, čím je obsah z týchto krajín pochopiteľne potlačený.

Práve tu nastupuje BOLT. BOLT hneď na začiatku počas svojho pilotného programu „naverboval” tvorcov obsahu z Afriky, ktorí vytvorili jadro obsahu platformy.

Všetci tvorcovia na platforme BOLT sú platení samotnými BOLT tokenmi, ale aj platbami, ktoré môžu ľubovoľne dostať od svojich divákov. Navyše, čím viac BOLT tokenov tvorcovia obsahu držia a nepremenia za FIAT, tým väčšiu mesačnú výplatu dostanú. Týmto sa BOLT čiastočne vyhýba pravidelným dumpom tokenov na trhu.

Adopcia 2: používatelia a diváci

Tvorcov obsahu by sme mali. Ako má však v pláne BOLT pritiahnuť miliardy nových divákov?

Momentálnou a základnou taktikou BOLTu je poskytovať svetové športové udalosti, záznamy aj živé zápasy, ktoré boli doteraz dostupné iba na káblových televíziách či predplatených mainstream TV kanáloch.

BOLT momentálne rokuje s absolútnou svetovou špičkou globálneho športu: Ligou šampiónov, anglickou Premier League, Medzinárodnou kriketovou radou a ďalšími.

Zdroj: https://bolt.global/

Tu je určite dobré pozrieť sa na vec s trochou skepticizmu. Ide v tomto smere o obyčajné „možné vyjednávanie” alebo sa používatelia už môžu tešiť na niečo oficiálne?

Vyzerá to, že BOLT zatiaľ na plané reči veľmi nedá. Nedávno totiž vyšlo najavo, že je BOLT oficiálny partnerom vysielania Medzinárodnej kriketovej ligy 2019. Na predstavu, kriketová udalosť tohto typu má ročne viac ako miliardu divákov. V tomto smere ide teda prinajmenšom o dômyselný marketingový ťah.

Jediným zádrhom tu je, že zatiaľ nie je isté, či bude Medzinárodná kriketová liga vysielaná v aplikácii BOLT naživo a vcelku. Potvrdené sú zatiaľ len živé klipy krátkeho formátu, ktoré pokryjú najvýznamnejšie udalosti zápasov.

Spracovaním športových udalostí do kratších klipov sa však BOLT opäť snaží vyhovieť používateľom z rozvojových krajín, ktorí nemajú dostatok povolených dát na prenos celých zápasov.

Ďalšou výhodou je tu tiež jednoduchá prístupnosť platformy pre laikov a tých, ktorí o kryptomenách nemajú ani poňatia. Do aplikácie sa používatelia dostanú veľmi jednoducho a stačí im vlastné telefónne číslo. Potom už stačí vytvoriť obyčajný login do samotnej aplikácie, ktorú možno stiahnuť napríklad v Google Play Store.

Dôležitou zmienkou tu je, že prémiový obsah (napríklad prenos Medzinárodnej kriketovej ligy) bude používateľom dostupný iba cez BOLT token.

Navyšovanie ziskov

Majme na pamäti, že BOLT funguje naživo približne 90 dní. Na trh prišiel s hotovým produktom a fungujúcou komunitou s miliónmi divákov. S chvíľkou ticha si teraz spomeňme na adopciu väčšiny ostatných dApps…

Keďže je projekt čerstvý, môžeme sa pozrieť len na jedno meradlo rastu profitability spoločnosti:

Finančný report prvého kvartálu 2019 BOLT:

  • Operačný kapitál: 3 100 000 USD
  • Marža hrubého zisku: 45 %
  • Čistý operačný zisk: 558 000 USD
  • Marža čistého zisku: 18 %

Kto stojí za projektom BOLT? Rozbor tímu

Na projekte BOLT pracuje dohromady 32 zamestnancov pracujúcich na plný úväzok. Diverzita tímu je tu rovnako zaistená (BOLT ostatne ašpiruje na pozíciu globálne používanej aplikácie), členovia sú totiž po tímoch rozprestretí po 12 rôznych krajinách sveta.

Hlavnú zmienku si rozhodne zaslúži CEO projektu, Christel Quek.

Christel Quek je skúsenou vedúcou v oblasti digitálnych technológií. Na scéne sa pohybuje už od počiatku vzniku digitálnej ekonomiky. V minulosti bola hlavnou poradkyňou platformy Zilliqa a decentralizovanej burzy Switcheo.

Pred vstupom do sveta kryptomien bola Christel vedúcou oddelenia pre obsah spoločnosti Twitter. Ďalej viedla oddelenie pre Social Business spoločnosti Samsung.

Christel momentálne patrí medzi top 10 svetových digitálnych stratégov sveta rebríčka The Guardian. Ďalej sa zaraďuje medzi top 30 najlepších svetových CEO rebríčka Twitter.

Za rýchlu zmienku stojí tiež:

  • Jamal Hassim: predtým manažér mainstreamových televízií NTV7, 8TV a TV3 v Malajzii, Mauríciu a Ghane,
  • Leon Kim: zakladateľ singapurskej investičnej spoločnosti Blockmon,
  • Elliot Talbott: hlavný manažér programu Aerospace pre Facebook a vedúci projektu Facebook Aquila (UAV).

BOLT: konexie a partnerstvo

Hisense: BOLT je v oficiálnej spolupráci so 4. najväčším výrobcom elektroniky sveta. Nové mobilné telefóny a televízory Hisense prídu na trh s predinštalovanými aplikáciami BOLT.

CNN: pred pár dňami bola ohlásená oficiálna spolupráca a vysielacie práva pre CNN Afrika.

Ďalšie televízne spoločnosti: Al Jazzera; Channel NewsAsia; Citizen television; Maxis; Discovery Channel

Tokenomika projektu

Kompletná zásoba tokenov (Total Supply): 1 000 000 000

Odhadovaná cirkulujúca zásoba tokenov v moment listingu na burzách: 350 000 000

Predaj skorým investorom, Južná Kórea: 40 000 000

Tokeny venované dotáciám budúceho výskumu a vývoja projektu: 150 000 000

Tokeny venované marketingu a komunitným akciám: 50 000 000

Tokeny venované tímu BOLT: 200 000 000; tieto tokeny budú uvoľňované každý kvartál počas 3 rokov. Transparentnú peňaženku týchto fondov nájdete tu.

Negatíva projektu BOLT

Žiaden projekt nie je dokonalý, a aj napriek tomu, že sa projekt BOLT zatiaľ nijako extra negatívne neprejavil, naskytuje sa nám pár vecí, ktoré treba brať do úvahy:

  • Za BOLTom nestojí žiadna väčšia investičná kapitálová spoločnosť (príklad – Pantera Capital a ICX).
  • Otázky ohľadom budúcej škálovateľnosti projektu (utiahne Zilliqa budúce desiatky miliónov používateľov v reálnom čase?).
  • Nadchádzajúci cenový pohyb v najbližšej dobe: 30. apríla 2019 sa koná očakávaný NASDAQ event, na ktorý má BOLT prísť s očakávanými novinkami. Ako obvykle je v prípade sklamania očakávania investorov možný príchod „sell the news”.

Čo myslíte? Má tento projekt nádej na dlhodobý úspech alebo zapadne v spleti krypto start-upov? Určite sa s nami podeľte tu v komentároch.

Nenechajte si ujsť ďalšie diely seriálu Altcoin Hunt: sledujte nás na Facebooku, Instagrame, Twitteri alebo YouTube!

Tento článok má iba informatívny charakter. V žiadnom prípade nejde o finančné rady alebo navádzanie na investíciu. Pred investíciou si vždy zistite vlastné informácie a rozhodujte sa podľa vlastného uváženia.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil FilipM.

Anycoin pc bannertxb