Toto je úplný základ obchodovania, bez ktorého nakoniec vždy len prerobíte

Pre začiatočníkov Základ obchodovania na burze
Základ obchodovania na burze, zdroj: shutterstock.com/Autor: Rawpixel.com
BitmarketsBitmarkets

Peniaze vládnu svetu, a tak niet divu, že každého obchodníka bude zaujímať, aký zisk vlastne môže očakávať z obchodovania. Na to možno využiť jednu extrémne potrebnú pomôcku zvanú RRR (Risk: Reward ratio). RRR by malo byť pre vás absolútne neoddeliteľnou súčasťou money-managementu.

Emócie sú základ obchodovania

Pri tradingu je podstatné si uvedomiť hlavne jednu vec a to je, že zo zlých strát nemožno obviňovať trh. Veľa nováčikov alebo priemerných traderov to tak robí. Avšak profesionál vie, že straty budú prichádzať a sú súčasťou trhu. Rovnako tiež vie, že to, aká bude strata, zavisí hlavne od neho.

Pozrime sa napríklad na rozdiel medzi stávkovaním a tradingom. Ten je v tom, že pri stávkovaní je strata a zisk nastavená treťou stranou (to, koľko zarobíte, ale tiež to, o koľko prídete). Či už ide o ruletu alebo stávku na futbalový zápas.

Ale pri tradingu si určujete stratu vy (pomocou stoplossu). Rovnako tak si určujete aj zisk nastavením vášho plánu, očakávaného zisku a tiež pomocou pomôcky RRR, ktorú si viac popíšeme nižšie.

Rozdiel medzi profesionálmi a začiatočníkmi

Priemerný obchodník posudzuje svoj risk aj riziko prostredníctvom svojich dvoch posledných obchodov. Profesionálovi je to jedno a nerobí také rozhodnutie na základe minulosti. Vie totiž, že risk musí byť stále posudzovaný rovnako.

Iba najlepší obchodník vie otočiť pozíciu a „stopnúť stratu”. Pokiaľ ide obchod proti vám, tak vám trh inými slovami hovorí, že sa mýlite. Je teda potrebné rozhodnúť sa, či sa bude človek tvrdohlavo držať svojho rozhodnutia, alebo si prizná chybu a zmení pozíciu so stratou.

Profesionálny obchodník, aj keď prerobí a je v strate, tak vie, koľko to je. Z 10 obchodov, aj keď mu ich nevyjde napríklad 5, tak presne vie, koľko na ktorom obchode stratí (či už 1%, 3% alebo 5%). Ale má to vypočítané vopred a je zmierený s tým, že to tak môže dopadnúť. Profesionál však bude len veľmi ťažko v strate 90% z nejakého obchodu. Aj napriek tomu, že každý obchodník má straty, je potrebné si vedieť určiť, aká veľká tá strata bude.

Prečítaj si aj: Škola tradingu – Obchodovanie na burze ako pasívny príjem? #2

RRR – Risk reward ratio (Pomer risku a odmeny)

Na to, aby ste dokázali správne riadiť vašu pozíciu a vedeli s akým riskom (a akou možnosťou zisku) idete do daného obchodu, je RRR kľúčové. Ide o nástroj, ktorý si môžete nájsť v tradingview alebo na inej podobnej platforme.

Tento nástroj vám určí, s akým veľkým rizikom do daného obchodu idete a aký zisk z toho môžete mať. Takže, ak vám RRR ukáže napríklad hodnotu 2, predstavte si to ako riskovanie jednej jednotky (Bitcoinu, eura, dolára, čohokoľvek) a možnosť získať 2.

Väčšina traderov odporúča ísť do obchodu s RRR aspoň 1.5, ideálne je však mať nad 2.5 až 3 (pod 1 nikdy nevstupovať, pretože riskujete viac, ako môžete získať!). Samozrejme to závisí od každého z vás. Avšak RRR je veľmi podstatné a vy musíte vedieť, ktoré vám vyhovuje. Od stoplossu, až po očakávaný zisk.

Záver

Ak sa chcete stať profesionálnymi obchodníkmi, musíte vedieť RRR nielen poznať, ale hlavne používať. Aj napriek tomu, že to síce nevyzerá ako nejako extrémne dôležité, množstvo profesionálnych obchodníkov upozorňuje, že takmer 80 % úspešného tradingu sa deje v hlave a je len o psychike.

Kvakomat PC bannerFlockers mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.