Aký plán vám pomôže zarobiť? – Psychológia – Denník 8. týždeň

Obchodovanie Fundamentálna analýza sa snaží zistiť, akú reálnu hodnotu má dané aktívum
Fundamentálna analýza sa snaží zistiť, akú reálnu hodnotu má dané aktívum. Zdroj: shutterstock.com/NicoElNino
BitmarketsBitmarkets

Aj napriek tomu, že je sobota, dnes nás žiadna skúška nečaká. Posledné dni sa totižto venujeme najmä psychológii, ktorá je spojená s obchodovaním a tak snažiť sa nájsť indikátory na grafe by asi nemalo na teraz zmysel. Práve preto sa radšej ešte dnes pozrieme na ďalšiu veľmi dôležitú tému spojenú s obchodovaním a tou je plán. Pred vstupom do každého obchodu totižto daný plán potrebujete a práve preto si dnes povieme, ako si vytvoriť taký plán, ktorý bude vyhovovať práve vám.

Plán pred každým obchodom

Pred vstupom do každého jedného obchodu by ste mali mať jasne stanovený postup, čo presne spravíte a za akých podmienok do neho vstúpite alebo naopak nevstúpite. Dve z najčastejších otázok by mali byť koľko percent v danom obchode riskuje (kde nastavím stoploss a s akou časťou svojho portfólia do obchodu vstupujem) a koľko percentný je zisk v prípade úspešného obchodu.

Jasne si tak zadefinujete svoje RRR (Risk : Reward Ratio) a budete mať dané vstupy a výstupy z obchodu. Tie však musíte striktne dodržať! Či už vám váš obchod vyjde alebo nie, musíte mať skalopovenú disciplínu, ktorá vám nedovolí nevystúpiť z pozície na stoplosse alebo ktorá vám nedovolí držať coin aj potom, čo prekonal stanovený target (cieľ).

Ak by ste sa totižto vášho plánu nedržali alebo by ste nebodaj žiadny plán nemali, tak neobchodujete, ale iba čisto hazardujete a gamblujete. To vás však veľmi rýchlo privedie k devastujúcim stratám a veľmi negatívnym myšlienkam.

Čo všetko musí ešte trader dodržiavať?

Samozrejme, že nestačí mať iba plán na jeden obchod, ale takisto treba mať vycibrenú celú stratégiu a postoj k obchodovaniu, ktorý bude mať jasné pravidlá. Tým že nikto nie je stroj, treba si jasne určiť, kedy si od obchodovania človek oddýchne. Jakub Kraľovanský napríklad hovorí, že nikdy neobchoduje cez víkend. Nech sa deje čokoľvek, drží  sa plánu, že cez víkend nebude otvárať nové pozície.

Keď už hovoríme o otvorených pozíciách, koľko si myslíte, že by ste ich mali mať maximálne otvorených? Päť, dvadsať, štyridsať? Samozrejme,  že správna odpoveď neexistuje, avšak tu vo veľkom platí pravidlo, menej je niekedy viac. Pretože snažiť sa obchodovať naraz 30 pozícií, je takmer nemožné. Veľa traderov a profesionálov hovorí o maximálnom počte 10 otvorených pozícii.

Navyše by sa vám nikdy nemalo stať, že veľa riskujete. To znamená, že aj keď máte otvorených iba 10 pozícii, nemali by ste v nich mať 80% hodnoty vášho portfólia. To by vás totižto mohlo finančne, ale aj emočne zruinovať, ak by sa trhy vybrali opačným smerom, ako ste predpokladali (čo sa u kryptomien stáva naozaj často).

Trénovať, trénovať, trénovať

No a samozrejme, že toto všetko nepôjde bez adekvátneho tréningu. Ten je pri tradovaní veľmi podstatný a nemali by ste ho vynechať (pokiaľ sa teda chcete stať ziskovými tradermi). Takže najmä pri technickej analýze si treba zvoliť stratégiu, a tú si následne skúšať na grafoch. Použiť na to môžete napríklad funkciu replay na tradingview.

Najprv by však malo prísť ku skúšaniu na papier, bez riskovania. Tak viete docieliť to, že si na veľkej vzorke príkladov (Jakub odporúča aspoň 500 prípravných obchodov na papier), viete vyskúšať vašu stratégiu a vyhodnotiť si jej úspešnosť.

Záver

Na toto všetko by ste mali myslieť ešte predtým, ako sa pustíte do obchodovania či už naplno alebo len vo voľnom čase. Ide najmä o to, že práve prostredníctvom takýchto pravidiel a silnej disciplíny, si viete veľmi na trhoch pomôcť a tak zvýšiť vaše šance na to, aby ste boli dobrými obchodníkmi.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.

Najčítanejšie články

1

Veľká banka čelí škandálu. Za hodinu zmizlo klientovi 200-tisíc eur

2

Ktorý operátor je na Slovensku najlacnejší? Odpoveď vás prekvapí

3

Najspoľahlivejšie značky áut: Experti prezradili, ktoré motory vydržia aj pol milióna kilometrov

4

V Rusku sa začala predávať Škoda Octavia. Jej cena vás šokuje

5

Veľký hráč slovenského biznisu s drevom krachuje. Firma je už v konkurze

PR články

Sprievodca obchodníka: Najvýznamnejšie indikátory sentimentu pre správne rozhodnutia

Henrieta Balázsová  | 22. októbra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Obchodovanie na finančných trhoch nie je len o číslach a dátach, ale aj o pochopení nálady trhu, ktorá často rozhoduje o úspechu či neúspechu.

Ako sa správne rozhodovať pri obchodovaní.

Turbulentné časy na finančných trhoch: Kam smerujú S&P 500, ropa a Bitcoin?

Henrieta Balázsová  | 19. októbra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Finančné trhy v posledných týždňoch zažívajú poriadnu jazdu.

Turbulentné časy na finančných trhoch

Trump vs. Harrisová: Komu dajú majitelia kryptomien radšej svoj hlas?

Henrieta Balázsová  | 16. októbra 2024

Prvýkrát v histórii sa postoj ku kryptomenám stáva dôležitým faktorom v nadchádzajúcich prezidentských voľbách v Spojených štátoch.

Trump vs. Harrisová