Aký zisk môžete očakávať z obchodovania – RRR – Denník 8. týždeň

0

Po včerajších otázkach najmä na tému investovania (ktorá je však veľmi spojená s psychológiou a obchodovaním) sa dnes pozrieme na ďalšiu časť toho, ako sa postaviť k tradingu. Jakub Kraľovanský vo svojom kurze venoval druhé video v psychológii témam ako prijatie rizika a zodpovednosti a tiež využívanie extrémne potrebnej pomôcky zvanej RRR (Risk: Reward ratio).

Emócie treba mať pod kontrolou

Pri tradingu je podstatné si uvedomiť jedno a to je, že zo zlých strát nemožno obviňovať trh. Veľa nováčikov alebo priemerných traderov to tak robí. Avšak profesionál vie, že straty budú prichádzať a sú súčasťou trhu. Rovnako však vie, že to, aká bude strata, záleží hlavne od neho.

Pozrime sa napríklad na rozdiel medzi stávkovaním a tradingom. Ten je v tom, že v stávkovaní je to strata a zisk nastavená treťou stranou (to, koľko zarobíte, ale aj to o koľko prídete). Či už je to pri rulete alebo stávke na futbalový zápas.

Avšak pri tradingu si určujete stratu vy (pomocou stoplossu). Rovnako si určujete zisk nastavením vášho plánu, očakávaného zisku a takisto pomocou pomôcky RRR, ktorú si viac opíšeme nižšie.

Rozdiel medzi profesionálom a začiatočníkom

Priemerný obchodník posudzuje svoj risk aj riziko prostredníctvom svojich dvoch posledných obchodov. Profesionálovi je to jedno a nerobí takéto rozhodnutie na základe minulosti. Vie, že risk musí byť stále posudzovaný rovnako.

Iba najlepší obchodník vie otočiť pozíciu a „utnúť stratu“. Pokiaľ ide obchod proti vám, tak vám trh akoby hovorí, že sa mýlite. Treba sa teda rozhodnúť, či sa bude človek tvrdohlavo držať svojho rozhodnutia alebo si prizná chybu a zmení pozíciu so stratou.

Profesionálny obchodník (aj keď prerobí a stratí) vie, koľko to je. Z 10 obchodov aj keď mu nevyjde 5, tak vie, koľko na ktorom obchode stratí (či už 1 %, 3 % alebo 5 %). Ale má to vypočítané vopred a je zmierený s tým, že to tak môže dopadnúť. Profesionál bude preto asi iba veľmi ťažko v strate 90 % z nejakého obchodu. Aj napriek tomu, že každý obchodník má straty, treba si vedieť určiť, aká veľká daná strata bude.

RRR – Risk reward ratio (Pomer risku a odmeny)

Pri tom, aby ste vedeli správne manažovať vašu pozíciu a vedeli s akým riskom (a akou možnosťou zisku) idete do daného obchodu, je RRR kľúčové. Ide o nástroj, ktorý si viete nájsť v tradingview alebo na inej podobnej platforme.

Tento nástroj vám určí, s akým veľkým rizikom do daného obchodu idete a aký zisk z toho môžete mať. Takže napríklad, ak vám RRR ukáže hodnotu 2, predstavte si to ako riskovanie jednej jednotky (Bitcoinu, eura, dolára, čohokoľvek) a možnosť získať 2.

Väčšina traderov odporúča ísť do obchodu s RRR aspoň 1,5, ideálne je však mať nad 2,5 až 3 (pod 1 nikdy nevstupovať, pretože riskujete viac ako môžete získať!). Samozrejme to závisí od každého jedného z vás, avšak RRR je veľmi podstatné a vy musíte vedieť, ktoré vám vyhovuje. Od stoplossu, až po očakávaný zisk.

Záver

Veľmi dôležité informácie, ktoré musíte vedieť pokiaľ sa chcete stať profesionálnymi obchodníkmi. Aj napriek tomu, že to teraz nevyzerá ako podstatná časť, Jakub Kraľovanský upozorňuje na to, že takmer 80 % úspešného tradingu sa deje v hlave a je iba o psychike. Takže tieto informácie (a informácie z najbližších dní) sú minimálne rovnako podstatné (ak nie ešte podstatnejšie) ako informácie z prvých 7 týždňov kurzu.

Čo čítať ďalej?

Existuje dokonalá investícia? – Psychológia – Denník 8. týždeň

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of