Existuje dokonalá investícia? – Psychológia – Denník 8. týždeň

0

našom denníku začínajúceho tradera pokračujeme aj ďalej, avšak od dnešného dňa sa budeme venovať iným, ale rovnako podstatným témam, ktoré sú spojené s obchodovaním a investovaním. Pôjde najmä o psychológiu, money management, RRR a podobne. Čo všetko toto znamená a ako je to spojené s obchodovaním sa naučíme spoločne. Dnes sa pokúsime spoločne nájsť odpoveď na otázky ako napríklad či existuje dokonalá investícia, alebo koľko investovať, na ako dlho a podobne.

Existuje dokonalá investícia?

Tak aj na túto otázku sa snažil Jakub Kraľovanský nájsť odpoveď vo svojom kurze. Avšak ako sám povedal, ide o veľmi individuálnu otázku, ktorá môže mať pre každého úplne inú odpoveď a môže byť poňatá úplne inak. Práve preto Jakub uviedol 5 otázok, ktoré by mali pomôcť každému, kto sa snaží zistiť, či pre neho existuje dokonalá investícia.

1. Čo je tvoj cieľ?

Pri investícii (rovnako ako aj pri obchodovaní) treba jasne vedieť, prečo to robíte. S akým úmyslom do toho idete a aký je váš cieľ. Chcete zarobiť? Chcete ochrániť svoj majetok? Chcete vyskúšať niečo nové? Máte prebytok peňazí a neviete čo s nimi? Chcete si vybudovať pasívny príjem? Aj toto všetko môžu byť otázky, ktoré by vám mohli pomôcť pri hľadaní tej správnej odpovede na to, za akým účelom chcete investovať/obchodovať.

2. Ako často budete investovať?

Asi jednoduchšia otázka, tentokrát však spojená iba s investovaním. Budete investovať pravidelne alebo jednorazovo? Odpoveď na ňu totižto zmení celý chod toho, ako sa budete na vašu investíciu pozerať. Samozrejme, že správna odpoveď neexistuje a iba vy musíte vedieť na čo máte a ako si investíciu predstavujete.

3. Ako znášate riziko? Ako si riziko predstavujete? Aký očakávate zisk?

Z časti veľmi nepríjemné otázky, avšak treba na ne určite odpovedať. Viete si predstaviť držať svoje portfólio v 50% strate? Očakávate veľké zisky ale za malé riziko? Nemožné! S touto otázkou je však veľmi spojená aj iná a to je, aký zisk očakávate? Čo je pre vás veľký zisk? Pre niekoho to môže byť 10% a pre niekoho 1 000%. Opäť neexistuje žiadna správna odpoveď, avšak jedna vec je istá a to, že čím väčší zisk očakávate, tým väčšie bude aj riziko.

4. Koľko peňazí chcete investovať?

Či už je to 100€ alebo 100 000€, pri tejto otázke je iba jedno pravidlo a to investovať peniaze, ktoré môžete stratiť. Všetci o tom stále hovoria, avšak aj tak väčšina ľudí investuje z peňazí, ktoré sú pre nich extrémne dôležité (alebo ich minimálne nemôžu stratiť). Takže nech už si odpoviete akokoľvek, pokiaľ chcete investovať, naozaj investujte také peniaze, o ktoré môžete prísť.

5. Na aké obdobie chcete investovať?

Posledná, avšak nemenej podstatná otázka a to, kedy si chcete dané peniaze vybrať. Ako dlho chcete mať investované? Rok, dva, desať, dvadsať? Všetko z toho sú opäť prijateľné možnosti, ktoré však treba zvážiť pri finálnom rozhodovaní a nastavení investície, ktoré z týchto časových období je najlepšie pre vás.

Záver

Psychológiu k tradingu sme začali teda netradične a to akýmsi „dotazníkom“ o tom, ako sa správne pripraviť na investovanie a na čo všetko pri tom treba myslieť. Zajtra budeme pokračovať ďalšími zaujímavými témami spojenými s obchodovaním, investovaním a psychológiou, ktoré musí vedieť každý začiatočník. Pokiaľ ste tak doteraz nespravili, odporúčam sa nad tým zamyslieť a odpovedať si na všetky vyššie uvedené otázky.

Čo čítať ďalej?

Končíme prvú časť nášho kurzu! – Denník 8. týždeň

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of