Aktuálne: V USA chcú klasifikovať kryptomeny ako komodity

Novinky Kryptomeny ako komodity.
Kryptomeny ako komodity. Zdroj: shutterstock.com/Billion Photos/Useacoin
BitmarketsMemex mobil banner

Jednoznačné definovanie a klasifikácia kryptomien je problémom jurisdikcií po celom svete. Napriek tomu sa regulačné tlaky voči trhu s digitálnymi menami neustále stupňujú. Podľa správy Coinpage navrhli republikáni Snemovne reprezentantov v americkom Kongrese nový návrh zákona, ktorý má preklasifikovať digitálne tokeny z cenných papierov na komodity. Cieľom je vytvorenie jednoznačného rámca pre zaobchádzanie s digitálnymi aktívami.

Stanú sa kryptomeny komoditami?

V prípade, ak návrh zákona prejde, spoločnosti obchodujúce s kryptomenami môžu tvrdiť, že tieto aktíva sú komodity. Povinne však budú musieť vysvetľovať ich fungovanie a preukázať decentralizáciu. To znamená, že žiaden subjekt nebude môcť kontrolovať viac ako 20 % aktív. Komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) si bude môcť ponechať právomoc napadnúť tento nárok a rozhodnúť, či takéto aktíva patria do jej jurisdikcie.

Súčasťou zmeny zákona je aj vytvorenie kategórie podnikov známych ako digitálna komoditná burza. Museli by oddeľovať aktíva zákazníkov a zaviesť opatrenia proti manipulácii. Komisia pre obchodovanie s komoditnými futures (CFTC) by navyše získala právomoc nad priamym obchodovaním s kryptomenovými komoditami.

Kryptomeny v USA čelia reguláciám.

Kryptomeny v USA čelia reguláciám. Zdroj: shutterstock.com/Vitalii Vodolazskyi

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

USA stupňuje regulačné tlaky

Návrh zákona prichádza uprostred diskusií o tom, či regulácie nespôsobia zánik kryptomien. Ron DeSantis, súčasný guvernér Floridy a republikánsky kandidát na prezidenta vo svojom štáte, oficiálne zakázal akékoľvek aktivity zamerané na vývoj a rozvoj digitálnej meny centrálnej banky (CBDC). Dokonca vyhlásil, že ak budú súčasné regulácie pokračovať, bitcoin môže byť čoskoro „vyregulovaný mimo existenciu”.

Nedávno sme vás dokonca informovali, že americké regulácie spôsobili ukončenie činnosti kedysi jednej z najväčších kryptomenových búrz vôbec. Bittrex oznámil koniec po rapídnom znížení obchodných objemov a pokutách zo strany regulačných orgánov. Ešte v roku 2018 patrila práve táto burza medzi top 3 kryptomenové zmenárne na svete.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

EÚ prijala prvý komplexný rámec MiCA

Aj keď je USA pomyselným lídrom v oblasti regulovania kryptomien, podobný scenár môžeme čakať aj na území Európskej únie (EÚ). Prvú komplexnú legislatívu s názvom Markets in Crypto-Assets (MiCA) totiž prijali na zasadnutí ministrov financií členských štátov. Navyše, regulácia kryptomien bude jedným z hlavných cieľov G7 pre rok 2023.

Na záver je potrebné zdôrazniť, že regulácie sú pre budúcnosť kryptomien nevyhnutné. Predstavujú ale veľmi tenkú priepasť medzi prínosom vo forme stability a potlačením adopcie.

Mohlo by ťa zaujímať: Regulácie kryptomien. Prinesú koniec kryptomien alebo stabilitu na trh?

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.