Inflácia v EÚ rastie
Inflácia v EÚ rastie. Zdroj: shutterstock.com/Tomasz Makowski

Európsky štatistický úrad Eurostat dnes informoval o medziročnom stave spotrebiteľských cien v Európskej únii. Inflácia v EÚ pokračuje v rastúcom trende a v septembri dosiahla historicky rekordnú hodnotu 10 %, ktorú EÚ ešte nikdy nezažila.

Inflácia v EÚ ďalej rastie

Hoci sa ekonómovia domnievali, že by mohol rast spotrebiteľských cien v EÚ v mesiaci september spomaliť z 9,1 % z augusta na približne 9,7 %, nestalo sa tak. Ceny v Únii naďalej rastú a inflačný strop sme dosiaľ stále nedosiahli.

Septembrový údaj o inflácii je škaredý vo všetkých oblastiach, pričom všetky kategórie zaznamenali zrýchlenie inflácie… To spečatilo dohodu o ďalšom zvýšení inflácie o 75 bázických bodov zo strany Európskej centrálnej banky v októbri,“ informuje ekonóm ING Bert Colijn.

Inflácia dosiahla v EÚ historické maximum a naďalej zotrváva v stúpajúcom trende, zdroj: tradingeconomics.com

Následky rastúcej inflácie

Ako upozorňuje Colijn, pre európske trhy je vyššia miera inflácie negatívnou správou. Európska centrálna banka sa nachádza v nezávideniahodnej situácii a bude nútená zvýšiť sadzby asi až na 75 bázických bodov.

Na informáciu o raste inflácie zareagovalo aj euro. Po prvotnej správe mierne kleslo, no následne sa odrazilo od supportu po správach o zvýšení sadzieb zo strany ECB. Napriek tomu je dolárový index stále silný a v nasledujúcich mesiacoch možno očakávať pokračujúci pokles eura v páre s dolárom.

Graf: euro/dolar.
Graf: euro/dolar. Zdroj: Tradingeconomics

Pre spotrebiteľov žijúcich v EÚ je klesajúca hodnota eura negatívnym javom, ktorý všetci pociťujeme. Import do Európy sa zdražuje, keďže za 1 euro dostaneme čoraz menej. Cítiť to hlavne pri položkách, na ktorých je EÚ závislá. Sem patria predovšetkým pohonné hmoty, ktoré nielen rastú samostatne, ale súčasne ich nákup sa ďalej predražuje v rámci menej výhodnej menovej výmeny.

Čítaj ďalej: Prezidentka ECB varuje: „Kryptomeny sú pre centrálne banky veľkou hrozbou. Musíme ich zastaviť, inak príde ďalšia kríza“

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance