Aktuálne: Energetická kríza spôsobí explóziu rastu cien potravín, varuje Bloomberg

Ekonomika Potravinová kríza sa blíži.
Potravinová kríza sa blíži. Zdroj: shutterstock.com/FOTOGRIN
BitmarketsKvakomat mobil

Rast pohonných hmôt, ktorý trhy zaznamenali od vypuknutia vojny na Ukrajine, sa premietol do všetkých odvetví. Výnimkou nie sú ani potraviny, ktorých cena v posledných mesiacoch rástla a drží sa na vyšších úrovniach, ako pred vojnou. Ide o paradoxnú situáciu, keďže podľa posledných údajov by mali ceny potravín klesať, ako uvádza časopis Forbes, no v obchodoch to nepociťujeme práve pre rast energií. Podľa posledných správ nás čaká potravinová kríza, ktorá sa má ešte len naplno prejaviť.

Potravinová kríza pred nami

V minulosti sme v článku Hrozba potravinovej krízy rastie – čo čakať a na čo sa pripraviť uviedli niekoľko príčin potravinovej krízy vrátane jej znakov, ktoré sú už v spoločnosti prítomné. Vojna na Ukrajine spôsobila komplikácie s dovozom viacerých komodít, z ktorých v oblasti potravín je najciteľnejšia pšenica, ktorej významnými exportérmi sú Ukrajina aj Rusko. Agentúra Bloomberg nedávno upozornila, že hoci ceny potravín štvrtý mesiac po sebe klesali, náklady výrobcov sa zvyšujú a cenové bremeno je smerované práve na spotrebiteľov:

Výrobcovia potravín v Európe sa v súčasnosti potýkajú s vysokými cenami energií, pričom ceny plynu, uhlia a elektrickej energie sú niekoľkonásobne vyššie ako zvyčajne. A to najhoršie ešte len príde, pretože nastávajú tmavé a mrazivé zimné dni, ktoré zvyšujú dopyt po energii na vykurovanie a výrobu elektriny.


Inflácia cien potravín v EÚ. Zdroj: tradingeconomics.com

Minulomesačné poklesy netreba považovať za vyriešenie potravinovej krízy, keďže prvé väčšie následky vojny na Ukrajine a sankcií sa v sektore potravín ešte naplno neprejavili. Kona Haque, vedúci výskumu spoločnosti ED&F Man, ktorá obchoduje s komoditami, sa pre Bloomberg vyjadril:

Myslím si, že to najhoršie ešte len príde, keďže ceny energií rastú. Táto zima zmení pravidlá hry a náklady na spracovanie sa pravdepodobne zvýšia.”

Ako ušetriť na potravinách

Situácia sa v Európe zhoršuje do takej miery, že EÚ vytvorila a schválila finančný balík vo výške 110 miliónov, ktorý má ísť na podporu firmám z poľnohospodárskeho sektoru, ktoré boli najviac zasiahnuté zvyšovaním cien energií a komodít. V celej Európe sú ohrozené náročnejšie potravinárske fabriky, ktoré môžu byť zatvorené v prípade, ak bude zemný plyn na prídel.

Bremeno cenového rastu pociťujeme ako spotrebitelia čoraz viac, preto sa objavujú v poslednej dobe aj rady, ako negatívny dosah zvyšujúcich sa cien eliminovať. Tu je niekoľko z nich:

  1. Nakupujte menej, ale častejšie. Pokiaľ nakupujete veľa, môže sa vám ľahko stať, že sa vám časom potraviny pokazia. Pokiaľ si vyberiete túto cestu, skonzumujete najprv to, čo ste nakúpili, a následne choďte na nový nákup.
  2. Nakupujte do zásoby. Táto rada sa vzťahuje predovšetkým na trvanlivé potraviny, ktoré sa vám nepokazia rýchlo. Nakupovanie do zásoby vám môže ušetriť peniaze, pretože olej, ktorý ste dnes kúpili, zajtra, o týždeň alebo o mesiac môže byť drahší o 10 %.
  3. Robte si zoznam. Potravinový zoznam vám pomôže vyhnúť sa spontánnemu nákupu vecí, ktoré nepotrebujete, ale chcete. Zoznam by mal obsahovať predovšetkým to, čo potrebujete, a, samozrejme, niekoľko položiek, ktoré chcete. Takýmto spôsobom budete mať všetky položky pod kontrolou.
  4. Nenakupujte hladný a nepite kávu pred nákupom. Ľudia, ktorí chodia na nákupy hladní, minú viac peňazí, ako tí, ktorí hladní nie sú. Je to aj na prvý pohľad logické. Ale prečo nie kávu? Posledné výskumy vedcov ukázali, že vzorka ľudí, ktorá nakupovala po tom, čo pila kávu, bola náchylnejšia sa viac odmeňovať nákupom, ako druhá vzorka, ktorá kávu nepila.
  5. Nakupujte v zľave, no nesledujte zľavy stále. Nakupovanie v zľave vám vie ušetriť množstvo peňazí, no pozor, platí to len v prípade, ak nakupujete v zľave to, čo potrebujete. Obchody zarábajú na zľavách vďaka tomu, že ľudia nakupujú v zľave aj to, čo reálne ani kúpiť nechceli a nepotrebovali. Preto nesledujte zľavy príliš.

Čítaj tiež: EÚ začína masívne šetriť s plynom, zima bude náročná

Anycoin pc bannerWallstreetpepe ICO mobil baner