[Aktuálne] Banky v Česku a na Slovensku zatvárajú účty krypto-firmám – ako sa brániť?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Kryptomeny padajú, no v Česku a na Slovensku je situácia ešte o niečo menej príjemná. Podľa všetkého prebieha čistka, ktorá sa pred pol-rokom udiala aj v Bulharsku. Banky na podnet regulátora zatvárajú účty firmám, ktoré pracujú s kryptomenami.

Získajte profesionálne analýzy a exkluzívny pohľad na kryptomeny na trading11.com

Podnet prišiel od Národnej Banky Slovenska

Disclaimer: Niektoré informácie v tomto článku nie sú oficiálne potvrdené (a ani nikdy nebudú) – berte ho teda s nadhľadom

Podľa blogu bratislavskej Paralelnej Polis má slovenskú “čistku” na svedomí Národná Banka Slovenska. Tá ostatných inštitúciám rozoslala prísne dôverný list, v ktorom vyžaduje zrušenie všetkých účov patriacich firmám, ktoré pracujú s kryptomenami.

Tento krok podľa zákonov Slovenskej Republiky nie je legálny. Nemožnosť zriadiť si bankový účet výrazne obmedzuje konkurencieschopnosť takýchto firiem. Ide o “obmedzovanie slobody podnikania firiem, ktoré neporušujú žiadne platné právne ustanovenia.”

Môže vás zaujímať: Krvavá nedeľa – Cena BTC spadla o 10% len za cca 24 hodín

Pocítili sme to aj my

Medzi týmito udalosťami a našimi problémami pravdepodobne neexistuje priama spojitosť, no aj my pociťujeme negatívne naladenie bánk a firiem, ktoré pracujú s peniazmi.

Naša snaha o spoplatnenie časti webu Trading11 nevyšla úplne podľa predstáv. Prakticky bez udania akéhokoľvek dôvodu nás odmietli hneď dvaja poskytovatelia platobných brán pre kreditné karty. Nakoniec sme to vyriešili zavedením platieb pomocou Bitcoinu a web bude v najbližších dňoch konečne spoplatnený.

Ako reagovať na takéto praktiky?

Odpoveď leží, ako inak, v kryptomenách. Tie fungujú rovnako pre každého a nie je tam priestor pre netransparentné rozhodnutia. Platby v Bitcoinoch sú predbežne potvrdené po 2-3 sekundách a pri väčších transakciách stačí počkať 5-10 minút (narozdiel od jedného dňa pri prevode fiatu) na najnovší blok. Poplatky sa pohybujú v rádoch centov.

Nevýhodou kryptomien je volatilita, no nikto vás nikdy neodreže od vašej kryptomenovej peňaženky.

NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO:

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.