V predchádzajúcom článku sme si ukázali ako sa na burze Kraken registrovať a zároveň sme si uviedli príklady základného obchodovania. To však nie je všetko, čo táto burza svojim klientom ponúka. V druhej časti sa zameriame na pokročilé obchodovanie a obchodovanie s finančnou pákou.

Získajte profesionálne analýzy a exkluzívny pohľad na kryptomeny na trading11.com

Pokročilé obchodovanie

Funkcia pokročilého obchodovania vám dáva väčšie možnosti pri zadávaní objednávok a taktiež pri ich ukončení. Pri tejto možnosti môžete obchodovať nie len Long pozície (na rast trhu), ale aj Short pozície (na pokles trhu).

Otvorenie Long pozície

Na príklade si ukážeme ako nakúpiť jeden Ether s finančnou pákou 5:1 za cenu 442 eur, tak aby sa objednávka umiestnila na trh až o deň neskôr, o desiatej hodine.

 

navod Kraken

 1. Na hlavnej stránke si ako prvé v príkaze Trade (obchod) prepneme druh obchodnej platformy zo Simple (jednoduchej) na Advanced (pokročilý). Zakliknutím tejto položky sa vám otvorí rozhranie pre pokročilých užívateľov, ako vidíte na obrázku vyššie.
 2. Keďže chceme nakupovať, v políčku Order (objednávka) necháme aktivované tlačidlo BUY.
 3. Do položky Volume zadáme množstvo kupovanej kryptomeny.
 4. V políčku Order Type (typ objednávky) si vyberieme druh objednávky, čo je v našom prípade Limit, keďže chceme nakupovať za nami stanovenú cenu. Ak by sme chceli kupovať za aktuálnu trhovú cenu, vyberieme si políčko Market.
 5. Po zakliknutí políčka Limit sa nám sprístupní pole Limit Price (limitná cena). Tu zadáme nami požadovanú cenu, za ktorú chceme nakupovať.
 6. Prechádzame k políčku Leverage, čiže finančnej páke. Kraken umožňuje max. páku 5:1, takže si zakliknete päťku.
 7. V položke Start si môžete (ale nemusíte) nastaviť kedy sa objednávka umiestni na trh. Ak si nevyberiete nič, objednávka sa zadá na trh okamžite a bude čakať na svoje vyplnenie. Ak však vyberiete položku Custom, budete si môcť zvoliť presný deň a čas, kedy sa objednávka na trh umiestni.
 8. Taktiež si môžete zvoliť, kedy vaša objednávka expiruje. To znamená, že ak sa do vami zadanej doby objednávka nevyplní, bude z trhu stiahnutá. Je to dobré, ak viete o nejakom fundamente, ktorý zamáva cenou.
 9. V políčku Fee Currency (mena poplatkov) máte možnosť zvoliť si v akej mene chcete uhradiť poplatky za danú transakciu.

Na konci už iba potvrdíte objednávku veľkým zeleným tlačidlom v spodnej časti stránky a to je všetko.

Otvorenie Short pozície

Otvorenie pozície na pokles trhu je rovnaké ako pri vyššie popísanej Long pozícii. Jediná zmena nastáva v bode 2, kde si v poli Order aktivujete príkaz Sell (predaj).

príkaz Sell

Ako sa vašej objednávke darí a či ste s ňou v pluse alebo v mínuse si viete pozrieť v sekcii Positions (pozície), ktorú nájdete pod hlavným príkazovým riadkom.

Manuálne zavretie pozície

Ak vaša objednávka dosiahla cenu, ktorú ste si plánovali ako miesto výberu ziskov, alebo v horšom prípade je v strate, ktorú už nemienite akceptovať, je dobré vedieť ako takúto pozíciu rýchlo zavrieť.

close

Spravíte to v sekcii Positions (pozície). Na Krakene sa vaše objednávky usporadúvajú systémom FIFO (First In First Out), čiže v poradí, v akom boli zadávané. V našom prípade máme otvorenú iba jednu objednávku.

 1. Ak chceme objednávku uzavrieť, nemusíme ju uzatvárať celú. Napr. v prípade výberu zisku, chceme vybrať iba polovicu a zvyšok nechať ďalej zhodnocovať. V tom prípade si vyberieme 50%. Ak chceme uzavrieť celú pozíciu, necháme 100%. Ďalšou možnosťou je otočenie pozície. Na obrázku je vidieť, že máme otvorenú Short pozíciu (pozíciu na pokles). Na grafe vidíme, že cena klesla až k silnému supportu, kde došlo k odrazu a preto je rozumné Short pozíciu zavrieť a ísť do Long pozície. Kraken vám to umožní spraviť jediným príkazom a to tak, že si vyberiete 200%. Čiže prvých 100% zavrie pozíciu a ďalších 100% otvorí novú, opačnú a rovnako veľkú pozíciu.
 2. Teraz máte na výber či Close alebo Settle. Close vám zatvára všetky otvorené pozície v poradí, v akom boli zadané. Takže ak máte otvorené tri pozície po 1 BTC s rôznou pákou, pri 100% vám zavrie všetky tieto pozície, bez ohľadu na veľkosť finančnej páky. V prípade, že zadáte 50%, tak zatvára pozície v poradí, v akom boli otvorené. Čiže ak máte tri otvorené pozície po 1 BTC, zavrela by sa vám celá prvá pozícia a polovica druhej.
 3. V prípade Settle dochádza k usporiadaniu objednávok podľa objemu jednotlivých otvorených pozícii. Zvyšok je inak úplne rovnaký ako v prípade Close.

Po kliknutí na jeden z príkazov pre zavretie pozície vás stránka vráti do sekcie New Order (nová objednávka), kde už budú vyplnené všetky potrebné údaje pre uzavretie pozície. Postačí iba vaše potvrdenie kliknutím na zelené tlačidlo v spodnej časti stránky.

vyplnený Sell

Finančná páka

Finančná páka, ktorú nám Kraken ako jedna z mála búrz ponúka, je skvelý, no zároveň veľmi zradný nástroj. Skvelý je v tom, že ak napr. otvoríte pozíciu ETH/EUR za 1000 eur, tak pri finančnej páke 5:1 bude na túto objednávku viazaná iba 1/5 zo celkovej sumy objednávky, čiže iba 200 eur z vášho kapitálu. Výhoda je v tom, že takto môžete otvoriť viacero pozícii s menším kapitálom, pri rovnakých ziskoch.

No poďme sa na páku pozrieť aj z opačnej strany. Prvou nevýhodou sú poplatky za otvorenie pozície. Ak obchodujete s pákou 5:1 a vaša objednávka má celkovú hodnotu 1000 eur, tak pri poplatku 0,26% vás bude táto objednávka stáť 2,6 eur. S tým treba pri následných ziskoch rátať, pretože Kraken, pri pohľade na otvorenú pozíciu, poplatky nezohľadňuje. Ďalšou nevýhodou je, že Kraken ju neponúka pre všetky zalistované kryptomeny, ale iba pre vybrané páry. A poslednou, no zároveň asi najväčou nevýhodou je, že si pri finančnej páke nemôžete povedať: „Ak to nevyjde, budem hodlovať.“ Ak strata na vami otvorenej pozícii dosiahne 60% výšky vášho voľného kapitálu, objednávka sa automaticky uzavrie a vy o tento kapitál prídete. Nastáva bankrot pri ktorom stratíte aj fiat, aj vami držanú kryptomenu. Preto s pákou narábajte veľmi opatrne a hlavne si pozície stále zaistite príkazom Stop-loss.

Príkaz Stop-loss a Take Profit

O príkaze Stop-loss nám vyšiel pekný článok na stránke Trading11

Príkaz Stop-loss alebo Take Profit (vybratie zisku) zadávame rovnako ako normálnu objednávku. Rozdiely sú iba v tom, že ak chceme zavrieť otvorenú pozíciu na určitej cene, musíme zadať presne opačnú objednávku. Opäť si to ukážeme na príklade. Máme otvorenú Short pozíciu 0,1 ETH pri páke 5:1, ktorú sme otvorili na cene 452 eur za mincu.

Stop-loss

Maximálna cena, ktorú sme ochotní akceptovať ako stratu je 460 eur. Preto si otvorím objednávku Stop-loss, aby sa naša pozícia uzavrela v prípade rastu trhu k tejto hodnote.

Urobíme to cez príkaz New Order (nová objednávka), rovnako ako pri zadávaní klasických objednávok na nákup.

Stop-loss

 1. Keďže ideme zatvárať otvorenú Short pozíciu, aktivujeme tlačidlo BUY.
 2. Množstvo ostáva rovnaké ako je v prípade otvorenej pozície, čiže 0,1 ETH.
 3. Z ponuky si vyberieme príkaz Stop-loss.
 4. V políčku Stop-price zadáme cenu, nad ktorú už nechceme ísť, čo je v našom príklade 460 eur za mincu. Ak chceme zadať posuvný Stop-loss, nezadávame cenu, ale počet percent a namiesto EUR aktivujeme %. Stop-loss sa nám umiestni napr. v prípade 10%, presne 10% pod aktuálnu cenu.
 5. Nezabúdame, že páka musí byť rovnaká alebo menšia ako v prípade otvorenej pozície.

Ak máme objednávku vyplnenú, už ju iba potvrdíme zeleným tlačidlom v spodnej časti stránky. Následne si svoj príkaz na zastavenie môžeme kedykoľvek pozrieť alebo zrušiť v sekcii Orders (objednávky).

Take Profit

Postup je totožný s postupom zadávania príkazu Stop-loss. V bode tri si však vyberieme z panelu Order Type (druh objednávky) namiesto Stop-loss príkaz Take Profit.

Záver

V článku sme vám ukázali ako používať pokročilé obchodné nastavenia a asi sami uznáte, že je toho celkom dosť. Burza Kraken sa po problémoch s výpadkami zo začiatku roka 2018 opäť naplno rozbehla a ponúka svojim užívateľom zaujímavé možnosti obchodovania. Ak sa vám nepozdáva dizajn tejto burzy, skúste prepnúť na beta verziu, ktorá ponúka veľmi pekné a prepracované traderské prostredie.

beta verzia

 

Naše najnovšie video. Budeme radi, ak sa prihlásite na odber videí na našom YouTube kanáli.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance