Ako zhodnocovať kryptomeny v aktuálnom trhu

Novinky Ako na ziskové investovanie na burze
Ako na ziskové investovanie na burze, zdroj: shutterstock.com/Olivier Le Moal
Okazio PCBest Wallet mobil

Posledné mesiace neboli pre kryptomenový trh vôbec priaznivé. Bitcoin prežil jeden z najväčších poklesov s histórii a súčasná konsolidácia iba ďalej znemožňuje obchodovanie, prípadne zhodnocovanie kapitálu. Preto sme vybrali niekoľko spôsobov, ako v súčasnom trhu naakumulovať kryptomeny, ktoré počas rastu môžu ďalej narastať na hodnote.

Staking ako pasívny príjem

Jednou z možnosti, ako kompenzovať súčasnú prípadnú stratu na kryptomenových peňaženkách, je ich začať stakovať. Dnes už takmer každá kryptomena ponúka odmeny zo stakingu. Vo väčšine prípadov ide o zhodnotenie do 10 % p.a, čo je napríklad v porovnaní s ročným zhodnotením S&P 500, najväčším akciovým indexom sveta, je veľmi pekný zisk. Navyše, musíme počítať, že kryptomeny sú neznáme aktívum a teda likvidita na trhu od veľkých hráčov môže postupom času výrazne vyhnať cenu hore. Takže môžeme kombinovať staking s potenciálnym rastom cien kryptomien.

Staking kryptomien zároveň znamená infláciu, čo na opačnej strane nie je pozitívne pokiaľ je veľmi vysoká. Optimálne sa snažíme nájsť kryptomeny s infláciou alebo staking odmenou do 10 % za rok. Existujú aj také kryptomeny, ktoré okrem stakingu majú v sebe zabudovaný deflačný prvok – spaľovanie mincí, napríklad cez poplatky, ktoré namiesto toho, aby išli naspäť do siete, sťahujú sa z obehu. Ako príklad môžeme uviesť napríklad kryptomeny Binance coin alebo Ethreum.

Ako funguje spaľovanie krypomien a čo to je sa dozvieš v tomto článku: Ako funguje spaľovanie mincí BNB a prečo je to veľmi dôležitá fundamentálna udalosť na kryptotrhu

Prehlaď odmien zo stakingu nájdeš na webe stakingrewards.com

Stakovať kryptomeny sa dá už na peňaženke, a to ako na hardvérovej, tak aj softvérovej. Alternatívna možnosť je využiť staking burzy Binance, ktorá dokonca ponúka o niečo vyššie odmeny, ako bežne na peňaženkách. Ich odmeňovací systém skôr funguje na princípe špeciálnych staking akcií na určité obdobie, napríklad 90 dní, počas ktorých je potrebné mať uzamknuté kryptomeny na burze (mince sa dajú hocikedy vybrať, ale odmena sa nepripíše). V tomto prípade je potrebné si každé stakingové obdobie vybrať, respektíve rozmeniť kryptomeny, ktoré chcem stakovať.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Použi systémy, ktoré fungujú bez ohľadu na cenu

Ako príklad môžeme použiť systém na základe Grid obchodovania, ktorý má nastavených niekoľko objednávok podľa potreby a vždy počas poklesu nakupuje a počas rastu na trhu zasa predá. Výsledok po dokončení celého cyklu by mal byť ročný zisk okolo 25 %.

Využiť aktuálny pokles sa dá aj cez DCA metódu pravidelného nákupu, čím využijeme pokles, aby sme za rovnakú sumu nakúpili početne väčší objem kryptomien a počas rastu už iba zbierali zisky.

Odporúčame si pozrieť naše 2 návody na tieto systémy:

Ako profitovať v klesajúcom trhu: obchodná stratégia, ktorú sa oplatí používať

DCA – ideálna stratégia do medvedieho trhu

Farmenie kryptomien či kryptomenové pôžičky

Svoj kapitál môžeme poskytovať službám ako formu likvidity. Napríklad v prípade farmenia kryptomien, respektíve poskytnutia likvidity vieme zarobiť zaujímavé odmeny, ktoré sa často pohybujú nad 10 % ročne. Stačí držať 2 rôzne kryptomeny, ktoré tvoria spolu obchodný pár, a urobiť vklad. Poskytovanie likvidity funguje hlavne na burzách Uniswap a Pancakeswap.

Druhá možnosť sú kryptomenové pôžičky, ktoré odporúčame používať hlavne na DeFi službách, čiže peniaze vždy držíme u seba. My poskytneme kryptomeny záujemcovi o pôžičku a on nám ako kolaterál zloží napríklad stablecoin. Pokiaľ pôžičku neuhradí, tak nám zostane jeho kolaterál. Okrem toho sa tu odmeny dajú rovnako rátať v jednotkách až desiatkach percent ročne.

Prečítaj si aj: Top 3 spôsoby, ako pasívne zhodnocovať kryptomeny – Porovnanie, riziká a zhodnotenie

Záver

Okrem spôsobov ako zhodnotiť kryptomeny nesmieme zabudnúť aj na dlhodobý potenciálny rast danej kryptomeny. Možno zisk okolo 10 % nie je veľa v porovnaná s ďlším rastom kryptomeny.

Ale keď si uvedieme reálny príklad z praxe, tak hodnota 1 BNB bola v minulosti 100 dolárov. Počas roka vzrástla o 100 % na 200 dolárov. My máme 1,1 BNB, takže hodnota nášho účtu je 220 dolárov. 100 dolárov je zisk zo zhodnotenia a 20 dolárov tvorí zisk zo stakingu.

Pri väčšine týchto spôsobov nie sú takmer žiadne rizika, že o kryptomeny prídeme, keďže ich môžeme držať u seba na svojich peňaženkách a nie na službách tretích strán. Treba si ale dávať pozor, ako bolo spomenuté, na vysoké odmeny. Všetko so zhodnotením nad 10 % za rok môže byť pochybné. Určite si treba overovať aj danú kryptomenu, ktorú kupujeme za účelom stakingu. V prípade DCA či Grid metódy treba počítať, že tieto obchodné systémy sú stavané na dlhodobé časové rozhranie a nie je možné očakávať od nich okamžitý zárobok.

txbAnycoin mobil banner
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.