Niektorí finanční experti sa domnievajú, že cena kryptomien je poháňaná výhradne špekuláciami investorov. Verejné dôchodkové fondy, penzijné plány a väčšina nepeňažných, akciových a multimarketových investičných fondov môžu investovať iba do určitých tried aktív. Tieto limity vyplývajú z nariadenia o triede fondov, vlastných stanov fondu a hodnotenia rizika správcu.
Nie každý fond môže investovať do Grayscale Bitcoin Trust
Správca podielových fondov nemá absolútnu kontrolu nad investičným rozhodnutím. Správca fondu je tretia strana, ktorá funguje ako sprostredkovateľ medzi manažérom fondu a investormi. To hlavne pri overovaní a distribúcii majetku viazaného na investície. Správca fondu by preto mohol rozhodnúť, že konkrétny nástroj predstavuje významné riziko, a buď obmedziť expozíciu, alebo odmietnuť k nemu prístup.
Globálni správcovia aktív budú mať spravidla 30 až 60-percentnú expozíciu s fixným príjmom. Takže je veľmi nepravdepodobné, že by mali expozíciu voči kryptomenám. Amundi, popredná európska investičná spoločnosť s majetkom v správe viac ako 2,1 bilióna dolárov, je dobrým príkladom.
Podľa BCG Group globálny priemysel aktív prekročil 100 biliónov dolárov, pričom Severná Amerika drží takmer 50 % tohto čísla. Tieto astronomické čísla bohužiaľ spôsobujú, že analytici nesprávne priradili tieto čísla k nástroju fondu obchodovaného na burze (ETF).
#Grayscale has partnered BNY Mellon, the world's largest custodian bank with $41 Trillion in assets in custody. In Feb 2021, #BNYMellon announced they were entering the #Crypto space. Big move by Grayscale in the battle for a #Bitcoin ETF.@Grayscale @BNYMellon #etf #bitcoinetf pic.twitter.com/RfSO7UOKGS
— Tony Edward (Thinking Crypto Podcast) (@ThinkingCrypto1) July 13, 2021
Podľa agentúry Reuters sa teraz viac ako polovica všetkých podnikových dlhopisov investičného stupňa v eurozóne obchoduje s negatívnymi výnosmi. To zahŕňa vládny dlh v hodnote 7,7 bilióna dolárov, čo predstavuje 70,8 % z celkovej sumy. Financial Times uviedli, že hodnota globálneho dlhu so záporným výnosom prekročila 16,5 bilióna dolárov.
Investori postupne opustia stratégie s pevným výnosom a prejdú na ETF
Existuje dôvod domnievať sa, že investori so zápornými výnosmi sa nakoniec presťahujú do rizikovejších aktív. Je však nepravdepodobné, že dôjde k úplnému prechodu na kryptomeny. Najpravdepodobnejšími príjemcami sú však viacúčelové aktíva bez pákového efektu a alternatívne investície. Tieto nástroje zvyčajne prinášajú nižšie riziko ako akcie a štruktúrované aktíva a dlhopisy s vysokým výnosom.
V dôsledku toho prípadné schválenie bitcoinového ETF americkou Komisiou pre cenné papiere a burzu otvorí dvere veľkému množstvu fondov. Aj keď je ETF vyhradené pre časť akcií a tried viacerých aktív, nový nástroj ani nepotrebuje získať 500 miliárd dolárov, aby poháňal trhovú kapitalizáciu BTC nad 2 bilióny dolárov. Na burzách je uložených menej ako 2,5 milióna mincí, čo predstavuje 125 miliárd dolárov, ktoré sú pripravené na obchodovanie.
Prečítaj si taktiež – Schválenie Bitcoin ETF je blízko – tlak na komisiu v USA rastie!
Najlepším kandidátom sú komoditné fondy
Podľa iShares hodnota globálnych komoditných produktov obchodovaných na burze dosahuje až 263 miliárd dolárov. Vzhľadom na to, že nie je uvedený každý podielový fond, je rozumné predpokladať, že skutočný počet presahuje 500 miliárd dolárov.
To znamená, že iba 1-percentná alokácia z tejto konkrétnej triedy aktív sa rovná 5 miliardám dolárov. Takáto investícia by určite stačila na to, aby sa cena BTC dostala nad maximum 65 000 dolárov.
Ak bude bitcoinové ETF schválené, obchodníci spustia potenciálny príliv hneď po ohlásení schválenia. A to bez ohľadu na to, či produkty v prvých mesiacoch získajú iba 5 miliárd dolárov.
Pokiaľ vlády a centrálne banky budú pokračovať v podporovaní likvidity, nákupe dlhopisov a vydávaní stimulačných balíkov, rásť budú rizikovejšie aktíva, čím sa zvýši dopyt po ETF.
Mohlo by ťa zaujímať – Investori bijú na poplach – blíži sa schválenie Bitcoin ETF, ktoré môže vyvolať bullrun!