FIRE movement – Odíďte v 30-tke do dôchodku a prosperujte

3

Veľkonočná akcia! VIP, Signály a Kurzy, všetko so zľavou 50%

  • Trading11 VIP – základné analýzy, týždenné streamy a postrehy zo sveta kryptomien
  • Trading11 Signály – Prístup do VIP, k tomu viac streamov, LIVE chat na discorde a hlavne signály na nákup a predaj (nie len) kryptomien

Ekonomika vždy rastie! Ako to využiť aby som už nikdy nemusel pracovať?

Ako generácia mileniálov dospieva a z detí ktoré sa narodili v roku 2000 sa stávajú dospelí, vznikajú nové zaujímavé hnutia, ktoré menia pohľad ľudí na život. Jedným z tých najzaujímavejších je FIRE movement. Komunita mladých, ale aj starších sofistikovaných dospelých, ktorým sa nechce pracovať do sedemdesiatky a chcú si užiť voľno keď sú v najlepších rokoch.


FIRE = Financial Independence and Retiring Early
(finančná nezávislosť a skorý odchod do dôchodku)


Ako to však dosiahnuť bez toho, aby sa človek musel spoliehať na rôzne riskantné praktiky alebo šťastie v podnikaní? FIRE movement je finančná filozofia, ktorá skôr či neskôr každého dovedie k finančnej nezávislosti. Cieľom je dostať sa do stavu, kedy sa už nemusíte spoliehať na nikoho. Žijete z investícií do ekonomiky, ktorá v dlhodobom časovom horizonte neustále rastie.

Môže investícia hradiť všetky životné náklady?

Vaším cieľom je nahonobiť dostatočný kapitál, aby vám zisky z konzervatívnych investícií pokryli náklady na život. Svetová ekonomika historicky rástla priemerne o 4% ročne a hodnota akciových indexov, ktoré sledujú vývoj najúspešnejších firiem o cca 8% každý rok. Inflácia sa drží okolo 2-3%.

Podstatne viac, než úroky v banke na sporiacom účte, však? A tipnite si, kde dá vaše peniaze banka. To len tak na okraj. Ak chcete finančnú nezávislosť, vyhnite sa bankám!

Tento dlhodobý trend môžeme využiť v náš prospech. Ak sa investícia do akciových indexov zhodnocuje o 8%, inflácia vám zožerie približne 3%, odpočítate 1% kvôli daniam (zisk treba zdaniť!) a 1% len tak pre istotu, každý rok si môžete vybrať 3% bez toho, aby sa vaša investícia znižovala. To je ultimátny cieľ každého, kto chce v tridsiatke odísť do dôchodku.

A teraz počítajte. Aké sú vaše ročné náklady? Ak máte rodinu, na Slovensku spokojne vyžijete z 30 tisíc eur. To znamená, že si musíte nasporiť jeden milión. Na prvý pohľad poriadna pálka, no ak máte dobré vzdelanie, podnikateľský plán či fajn prácu v zahraničí a hlavne vôľu šetriť a odkladať si peniaze, skôr či neskôr sa tam určite dostanete. Pripočítajte k tomu prípadné dedičstvo či výhru v lote  dobrú investíciu do nehnuteľností, prípadne znížte vaše životné náklady a dostanete sa tam oveľa skôr.

Ak by ste sa pred mesiacom zúčastnili tohto airdropu, boli by ste v polke cesty: Každý kto sa zúčastnil tohto airdropu dostal 600 000 $

Táto jednoduchá investičná stratégia vás dostane do dôchodku

Ak budete každý mesiac investovať malú čiastku do NASDAQ Composite, Dow Jones, či S&P 500, zložené úroky vás na milión vystrelia rýchlejšie, než sa nazdáte. Pravidelné investovanie bez ohľadu na aktuálnu cenu je však pri tejto stratégii nutnosťou.

Rozložíte si tak priemernú nákupnú cenu a vyradíte z investovania vaše emócie. Snažiť sa nakupovať nízko a predávať vysoko je takmer nemožné a často sa to nedarí ani traderom, ktorí pri grafoch presedia celý deň. Preto je lepšie vzdať sa túžby po rýchlych ziskoch. 

FIRE movement na kryptosteroidoch

Samozrejme, toto je stránka o kryptomenách a tak nám nedá nespomenúť perspektívnu možnosť, ako sa dostať do cieľa v kratšom čase. Cieľ samozrejme ostáva rovnaký, pol až jeden milión eur investovaný v S&P 500. Existuje však ešte jeden asset, ktorého hodnota každý rok rastie.

A sa pozriete na graf Bitcoinu. môžete si všimnúť, že každoročne vytvára vyššie minimá. V roku 2017 to bolo 800 $, na prelome rokov 2018/19 padol na 3200 $, v marci tohto roka to bolo kvôli korone 3700 $… Hodnota Bitcoinu rastie podstatne rýchlejšie. Pravidelným investovaním časti kapitálu aj do tejto kryptomeny by ste sa mali dostať na milión ešte rýchlejšie.

Je však nutné dodať, že investícia do kryptomien je extrémne riziková a stať sa môže všeličo. Takže spoliehať sa na túto stratégiu celý život nie je dobrý nápad.

Sme naivní? Podľa prieskumu väčšinou vlastnia kryptomeny finančne negramotní ľudia

1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
3 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
krokodyl

investujem s priatelkou kazdy mesiac prostrednictvom spolocnosti Partners group (partners investment)…ma tu niekto na tuto spolocnost nejaky nazor? skusenost? dakujem za kazdu odpoved.

Doe

Partners a podobne aj všetci finanční poradcovia iba hrabu podpisy, aby za to dostali prachy… Pozor na nich… Väčšinou sú to obyčajní ľudia, ktorých naučili, ako majú predávať finančné produkty bez akéhokoľvek finančného vzdelania… Nepoznám nikoho, kto by bol spokojný, väčšinou ľuďom iba na nútia nejaký produkt, ktorý sa koniec koncov vôbec neoplati